Niesamowite 30 dni za nami, dawno czegoś takiego nie widziałem. Po pierwsze ładnie wzrosły indeksy giełdowe, dla przykładu WIG za ostatnie 30 dni wzrósł o 5,5%. Zresztą odczuł to również mój portfel akcyjny, Wasze zapewne też. Ładnie też poradziły sobie kursy obserwowanych przeze mnie w kontekście obligacji spółek. Mediana ich wzrostu to 3,6%, a średni wzrost wyniósł 6,2%. Ale co najciekawsze wśród liderów wzrostów znalazło się wielu ubiegłorocznych maruderów.

Nie mogę sobie przypomnieć, ale kiedyś czytałem testy strategii inwestowania w aktywa, które najwięcej straciły w poprzednim roku, jak ktoś z Was zna takowe, proszę o komentarz 🙂 . A może jak ceny akcji dotychczasowych maruderów rosną, to znak, że dobre czasy na giełdach zbliżają się ku końcowi?

Wreszcie jest jeszcze jedna ciekawostka. Po raz pierwszy chyba w historii prowadzenia tego zestawienia kurs żadnej ze spółek nie spadł więcej niż o 10%. Więc żadna nie otrzymuje nowego alertu, a z kolei dobre zachowanie „maruderów” powoduje, że kilka alertów zostaje zdjętych. Dzisiaj więc omawiamy tylko pozytywy. Oby więcej takich okresów.

Wpis podzielony jest tym razem nie na 4, a na 3 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, następnie spółki, które rozczarowały, a na koniec omówienie alertów. Zaczynamy.

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl
Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Na górze listy (największe wzrosty za ostatnie 30 dni) widać sporo pomarańczowego i czerwonego koloru, a zatem spółek, które nie błyszczały w poprzednich okresach. Za chwilę omówimy sobie kilka z nich.

Z kolei na dole widzimy spółki, które w ciągu roku dały całkiem ładnie zarobić (zielony kolor w ostatniej kolumnie), a obecnie zostały nieco przecenione. Również interesujące jest to, że 4 z 6 najsłabszych spółek reprezentują sektor wierzytelności (Kruk, BEST, Kredyt Inkaso, Vindexus).

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Tym razem wykresy podaję za biznesradar.pl, dajcie znać czy Wam się podobają (kliknij aby powiększyć).

Akcje i2 Development

Królem miesiąca została spółka i2 Development, której kurs akcji wzrósł o ponad 50% w skali miesiąca i powrócił do poziomów notowanych przed rokiem. Spójrzmy na wykres:

Kurs akcji i2 Development za ostatnie 12 miesięcy.
Kurs akcji i2 Development za ostatnie 12 miesięcy. Źródło: biznesradar.pl

Co się takiego działo w i2 Development? Po III kwartałach grupa miała ponad 13 mln zł straty netto. Wprawdzie wiadomo było, że IV kwartał będzie najlepszy dla spółki z całego 2017 roku, ale być może skala poprawy okazała się zaskoczeniem. Na początku stycznia spółka ogłosiła, że 2017 rok planuje zamknąć z 14 mln zysku operacyjnego. Dodatkowo w komunikacie z 12 stycznia analitycy Domu Maklerskiego mBanku (mDM) ocenili, że wyniki i2 Development ulegną znaczącej poprawie w latach 2018-2019.

Wreszcie 15 stycznia podmiot związany z właścicielem i2 Development, Andrzejem Kowalskim nabył 65.000 akcji spółki po 15,5 zł (zatem razem za 1 mln zł), a dzień później podmiot związany z właścicielem Marcinem Misztalem nabył 4.900 akcji spółki po 16,05 zł (łącznie blisko 79 tys. zł).

Mam nadzieję, że to początek dobrej passy dla tej spółki.

Akcje Polnord

Niezłym wzrostem (+36% w skali miesiąca) uraczyły nas akcje Polnordu:

Kurs akcji Polnord za ostatnie 12 miesięcy
Kurs akcji Polnord za ostatnie 12 miesięcy, źródło: biznesradar.pl

W przypadku tej spółki kluczowe do wzrostu cen akcji było ujawnienie się w akcjonariacie Murapolu, czyli innej spółki z branży deweloperskiej. Decyzję o inwestycji w akcje Polnordu Murapol uzasadnił wysoce atrakcyjną wyceną i nie wykluczył dalszego wzrostu zaangażowania w akcje spółki.

Akcje pozostałych spółek

Trochę niespodziewanie (dla mnie) i po cichu (bez żadnych komunikatów) akcje Voxel zanotowały ponad 30% wzrost w skali ostatnich 30 dni. Ciekawe, czy jakiś komunikat niebawem się pojawi, jak ktoś z inwestorów akcyjnych wie coś o możliwych powodach wzrostu, proszę o komentarz.

Powyższe spółki zajęły podium. Warto odnotować jeszcze spółki, które są na plusie i w skali miesiąca (ponad 10%) i w skali roku. Są to Pragma Inkaso, Pragma Faktoring (o której niebawem będę pisał więcej), PCC Rokita, LC Corp i Alior Bank.

Ciekawie natomiast wygląda grupa spółek, które wcześniej radziły sobie słabo, a teraz zanotowały fajny okres.

M.W. Trade zanotowała wzrost kursu akcji o blisko 30%:

Kurs akcji M.W. Trade za 12 miesięcy
Kurs akcji M.W. Trade za 12 miesięcy, źródło: biznesradar.pl

Podobnie nie widzę żadnego oficjalnego komunikatu ze strony spółki, który uzasadniałby taki wzrost kursu, może ktoś z Czytelników pomoże.

Między 10, a 20 procent w skali miesiąca wzrosły też kursy Zakładów Mięsnych Kania, BBI Development, Braster i Vivid Games. Jednak w skali roku nadal są na minusach.

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Brak, hurra 🙂 .

Omówienie sygnałów ostrzegawczych z poprzednich okresów

Żadna spółka nie otrzymała ode mnie alertów, miało miejsce natomiast kilka ruchów odwrotnych.

Mocne zachowanie akcji pozwoliło na zdjęcie alertów dla: i2 Development, Polnordu, ZM Kania, BBI Development. Alert Braster i Vivid Games został zmieniony z czerwonego na pomarańczowy. Zdjąłem również nadane w zeszłym miesiącu pomarańczowe alerty dla GetBack i Kruka.

W efekcie bardzo fajnie pod względem alertów wygląda lista (a w zasadzie jej dolny fragment) posortowana według stopy zwrotu za ostatnie 12 miesięcy, tylko tutaj mamy alerty:

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów - największe spadki za ostatnie 12 miesięcy
Tabela zmian cen kursów akcji emitentów – największe spadki za ostatnie 12 miesięcy

Podsumowanie

Wprowadzając alerty bałem się, ze za chwilę połowę Catalyst będę miał pod obserwacją, a tymczasem jest całkiem nieźle wręcz dobrze. Oczywiście przypominam, że to, czy dana spółka jest w alercie, czy nie, nie decyduje o tym, czy obligacje zostaną przez nią spłacone. Na to wpływ ma wiele czynników zarówno zależnych, jak i niezależnych od spółki.

Jak zwykle z radością powitam Wasze komentarze odnośnie sytuacji poszczególnych spółek. Dajcie również znać, czy Wasze portfele akcyjne skorzystały na styczniowych wzrostach indeksów giełdowych.7 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – styczeń 2018

 1. cj

  i2d może być ciekawym tematem do analizy po wynikach. Też ciekaw jestem co tam z mwtrade.

 2. MWT moim zdaniem nie powinno być wyceniane ponizej wartosci ksiegowej a ta jest na ok. 10,50 zł. Zyskownosc spadła w ostatnich latach ale to skutek delewarowania bilansu – problemy GNB. Sama spółka jest nadal zyskowna, C/ZN to aktualnie ok. 7. Do tego co roku spółka połowę zysku wypłaca w dywidendzie. Zatem ruch w kierunku 11 zł uznaję za odbicie od niedowartościowania i wytracenie spadkowego trendu a nie początek jakiejś nowej hossy i poprawy wyników. Natomiast jest możliwe że siłą rozpędu podbije wyżej, tak samo jak i że więcej już nie urośnie.

 3. AS

  IPF urosło 4% w miesiąc i 18% przez rok, też można do zestawienia dodać ;-). Bondy fajnie performują w ostatnich miesiącach, ale jeszcze trochę miejsca na wzrosty na IPP0620 zostało.

 4. Aniella

  Kurs akcji GetBack po ciosie 'z prawego pesela’ jakoś podnieść się nie może toteż i obligacje w przedłużającej się promocji, kurs akcji Kruka też zdołował (czyli nic wiecznie nie rośnie) więc cóż pozostaje jak nie deweloperka? Chyba optymistyczne przewidywania co do tego, że to jest złoty interes a będzie platynowy o ile nie brylantowy sięgnęły szczytów. Właśnie Corelens SA (firma od wszczepialnych soczewek stosowanych w operacjach zaćmy) ogłosił, że zmienia strategię i chce zostać deweloperem (!). No to będzie się działo…

 5. Andrew

  Ja do deweloperów podchodzę bardzo ostrożnie. Codziennie widzę ile zbudowali i ile budują. Ktoś się potknie i będzie domino na rynku. Windykacja przeceniona. Mało pozostaje do wyboru na catalyst 🙂

 6. AS, pomyślę, żeby ich dodać. Kiedyś byli, ale z tego co pamiętam sprawa była trochę męcząca, bo dane o kapitalizacji musiałem ręcznie w Anglii szukać 🙂 .

  Z tymi obligacjami windykatorów nie dramatyzowałbym tak. Owszem nie jest tak dobrze, jak jeszcze niedawno bywało, ale tragedii nie ma.

  Corelensowi (tak się pisze?) należy pogratulować wizji, jeszcze tylko wpłaty na mieszkaniach w Bitcoinach powinni przyjmować, no i oczywiście obligacje wyemitować i mamy hat-trick.

  Powolutku czekamy na pierwsze wyniki spółek 🙂 .

Skomentuj