Właśnie przeczytałem, że ze względów prawnych mBank kończy z publikacją Indeksu PCBI (Polish Corporate Bonds Index). Fajnie, że prawo tworzone jest dla ludzi, ciekawe czego jeszcze nie można robić.

Nie wiem, na ile sprawa dotyczy mojej inicjatywy, na wszelki wypadek również zawieszam publikację Indeksu Rynku Obligacji. Na dziś, podsumowując rok 2017 publikuję analizę spreadu pomiędzy rentownością obligacji „środkowego” emitenta, a stawką WIBOR 3M. Roboczo słowo Indeks zamieniam na Przegląd.

Przegląd Rynku Obligacji na koniec 2017 roku

Zanim podsumuję wyniki za 2017 rok moich portfeli obligacji korporacyjnych, spójrzmy na podsumowanie Rynku Obligacji. A podsumowanie to jest również pod pewnymi względami ciekawe.

Jak pamiętam, w wielu z ostatnich wpisów narzekałem, że ceny obligacji na Catalyst spadają (rentowności obligacji rosną), a tymczasem wartość Przeglądu na ostatnią grudniową sesję wyniosła 3,41 punktu procentowego. Dla porównania, ostatni odczyt na koniec 2016 roku wyniósł 3,41 punktu, a więc tyle samo. Zatem ostatnie spadki cen obligacji odniesione do skali roku nie okazały się czymś niezwykłym. Na poniższym wykresie zaznaczyłem 2017 rok:

Przegląd Rynku Obligacji na dzień 29.12.2017 roku
Przegląd Rynku Obligacji na dzień 29.12.2017 roku

Jak widać, większa część ubiegłego roku przebiegała na umacnianiu się cen obligacji korporacyjnych, co oczywiście dla osób aktywnie handlujących obligacjami oznaczało dodatkowe zyski. Ciekawe, czy podobny scenariusz powtórzy się w 2018 roku?

O ile sam poziom odniesiony do WIBOR 3M nie uległ większym zmianom, to nie ulega kwestii, że w porównaniu do inflacji zarabiamy obecnie sporo mniej. Pisałem o tym w ostatnim wpisie, jeszcze w czerwcu 2016 roku nasz realny zarobek na odsetkach od obligacji przewyższał inflację (która była ujemna) nawet o 6 punktów procentowych. Na koniec grudnia 2016 roku „przewaga” stopniała do 4,3 punktów procentowych, a obecnie różnica wynosi około 2,5 punktu procentowego. Pod tym względem eldorado się niestety skończyło.

Wracamy do opisu Przeglądu i od razu mamy małą ciekawostkę. Wartość stopy bazowej WIBOR 3M przez bardzo długi okres się nie zmieniała, tymczasem na jednej z ostatnich sesji 2017 roku spadła o 0,01 punktu procentowego i wynosi obecnie 1,72 p.p., a nie 1,73 p.p. Prawda, że interesujące 🙂 . Zwłaszcza, że raczej wyczekujemy ruchu tej stopy, ale w drugą stronę.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością odpowiada tym razem spółka Capital Park.

W ciągu ostatnich 2 tygodni w składzie Przeglądu nie pojawili się nowi emitenci, natomiast ubyła z niego spółka EGB Investments. Spółka ta połączyła się z GetBack i od teraz jej obligacje notowane są jako obligacje GetBacku. W skład Przeglądu wchodzi zatem 77 emitentów.

W drugiej połowie grudnia na Catalyst pojawiły się obligacje Alior Banku (ALR1025, 600 mln zł), BEST (BST0922, 55,8 mln zł), MCI.PrivateVentures (MCF1121, 40 mln zł) i PKN Orlen (PKN1122, 200 mln zł). Opuściły nas za to obligacje Everest Capital (EVC0418, przedterminowy wykup) i Lokum Deweloper (LKD0719, przedterminowy wykup),

Ciekawe wydarzenia i informacje z rynku Catalyst

Dzisiaj spoglądam na 2 firmy z branży deweloperskiej, w odniesieniu do wydarzeń związanych z tymi spółkami oraz aktualizuję wykres rentowności dla obligacji spółek z grupy MCI.

Zaczynamy od Echo Investments. 19 grudniu 2017 roku dowiedzieliśmy się, że CBA, w związku z podejrzeniami o korupcję, zatrzymało kilka osób, w tym członka zarządu Echo Investments, Mikołaja M., który odpowiada w spółce między innymi za zakup gruntów, a w Echo pracuje od 2016 roku. Zatrzymany został również członek Rady Nadzorczej Echo Investments i prezes Griffin Real Estate, Przemysław K. Dzisiaj (02.01.2018) można z kolei przeczytać, że Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu tych osób (źródło). Rentowności obligacji spółki niespecjalnie przejęły się tym tematem:

Średnie rentowności brutto (YTM brutto) obligacji Echo Investments
Średnie rentowności brutto (YTM brutto) obligacji Echo Investments

Drugą ciekawą spółką jest Polnord. Jej „ciekawość” polega na tym, że Murapol wierząc w mocne niedowartościowanie kursu akcji Polnordu zakupił akcje tej spółki za kwotę 18 mln zł i obecnie posiada blisko 10% akcji Polnordu, będąc drugim największym udziałowcem. Po tej informacji kurs akcji Polnordu wrósł z okolic 7 zł do ponad 9,5 zł. Z kolei na obligacjach nie widać pozytywnego przełożenia, wręcz przeciwnie, ich rentowności są wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Średnie rentowności brutto (YTM brutto) obligacji Polnord.
Średnie rentowności brutto (YTM brutto) obligacji Polnord.

Ciekawe jak sytuacja się potoczy. A swoją drogą Murapol konsekwentnie buduje swoją grupę kapitałową, dla przypomnienia wcześniej kupił 33% akcji w Skarbiec Holdingu, właścicielu Skarbiec TFI.

Na koniec aktualizacja wykresów rentowności spółek z grupy MCI:

Rentowności brutto (YTM brutto) spółek z grupy MCI
Rentowności brutto (YTM brutto) spółek z grupy MCI

Rentowności obligacji MCI Capital po wcześniejszych wzrostach obecnie powoli wracają do poprzednich poziomów. Podobna sytuacja ma miejsce z obligacjami MCI Management. W efekcie obecnie najwyższą rentowność oferują obligacje MCI.Private Ventures.[sgmb id=”1″]

Przypominam, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem. Powyższa analiza ma z kolei charakter edukacyjny i nie stanowi zachęty do kupna / sprzedaży tych, czy innych instrumentów finansowych. Takie decyzje każdy z Czytelników podejmuje samodzielnie.

6 komentarzy - “Przegląd Rynku Obligacji na koniec 2017 roku

 1. Darek,

  Gratuluję pomysłu co do „nowego” produktu. Debilne przepisy należy wręcz ośmieszać.

 2. Ponieważ przepisy wchodzą od 03.01.2018 wpis opublikowałem 2 stycznia tuż przed północą. Ciekawy jest też fakt, że choć przepisy wchodzą 3 stycznia, to jeszcze że tak powiem nie do końca są wprowadzone, jak wynika z komunikatu KNF link :
  Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wnioskodawcę ww. projektu, tj. Ministerstwo Rozwoju i Finansów, wejście w życie przepisów implementujących ww. Dyrektywy możliwe jest najwcześniej na przełomie marca i kwietnia 2018 r.
  W związku z powyższym, zaistniała konieczność wypracowania zasad przejściowych, które będą stosowane do momentu wejścia w życie wskazanej nowelizacji.

  Trochę to przykre, bo mam pomysły na kolejne ciekawe tematy, a po prostu się boję, że czegoś nie dopatrzę, użyję złego słowa i źle się to dla mnie skończy. A nie za bardzo mnie stać na opinie prawne, zresztą do głowy by mi nawet nie przyszło żeby szukać w tym zakresie zagrożeń…

 3. Darek,

  Życie nie znosi próżni. Powstał bitcoin niezależny od banków centralnych i przygłupich polityków, powstanie też język jakim będziemy się posługiwać. Mogą nam narzucać jedynie właściwą krzywiznę banana, przerzucimy się na kiwi.
  Swoją drogą, głupota między innymi, knf nie zna granic

 4. andrew

  Absurd. Druga ciekawa sprawa to wprowadzenia kwotowań na GPW. Z tego co czytałem to dotyczy tylko rynku akcji. Czy to prawda?

 5. Darek,

  Nowe, absurdalne kroki notowań, prawda.

 6. cj

  rentowności Getback wydaja mi się dośc wysokie, co o tym sądzicie ?

Skomentuj