2018 rok rozpoczął się dla portfela zdywersyfikowanego całkiem nieźle, chociaż po pierwszych dniach stycznia liczyłem na jeszcze więcej. Ostatecznie styczeń portfel zakończył wynikiem 0,55% wobec 0,14% w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Dla przypomnienia, ideą tego przedsięwzięcia nie jest osiąganie fantastycznych stóp zwrotu, a zbudowanie portfela składającego się z wielu emitentów z różnych branż. Czyli z założenia:

 • Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie przekracza 4% wartości portfela więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję brakiem zysku rocznego (lub osiągnięciem minimalnego zysku), natomiast nie wchodzę w stratę na kapitale,
 • Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu przekraczać 10 procent więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela,
 • Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.

Dodatkowymi aspektami prowadzenia portfela jest oczywiście upowszechnianie lokowania środków w obligacje korporacyjne, a także pokazanie, że mimo niebyt dużego rynku obligacji Catalyst da się na nim znaleźć spółki ciekawe do inwestycji, pochodzące z różnych branż.

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – styczeń 2018

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco:

Skład portfela obligacji - emitenci
Skład portfela obligacji – emitenci

W styczniu miały miejsce drobne zmiany w składzie portfela, wynikające z przedterminowego wykupu obligacji Vantage Development (VTG0120) oraz terminowego wykupu obligacji BEST II NS FIZ (BS20118). Nie eksperymentowałem zbytnio i na miejsce Vantage Development wskoczyła firma z branży – Echo Investments z obligacjami ECH1022, a na miejsce funduszu BEST wskoczyły obligacje… BEST (BST0922).

Portfel obligacji przedsiębiorstw – skład wg branż:

Wygląda następująco:

Skład portfela według branż
Skład portfela według branż

Wykupione obligacje zostały zastąpione obligacjami firm z tej samej branży, zatem struktura portfela wg branż nie uległa zmianom.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po grudniu 2018:

Miesięczny wynik portfela wyniósł całkiem przyjemne 0,55%, pomogły temu styczniowe wzrosty cen obligacji niektórych emitentów. Licząc 12 ostatnich miesięcy wynik portfela wynosi 4,86%. Pozwoliłem sobie na lekką modyfikację wykresu, zobaczymy czy taka forma się sprawdzi w dłuższym okresie (kliknij, aby powiększyć):

Wyniki portfela w 2017 i 2018 roku
Wyniki portfela w 2017 i 2018 roku

Idea wykresu jest taka, że wyniki 2018 roku będę „nakładał” na wyniki 2017 roku, będzie zatem widać jak portfel sobie radzi do porównywalnych z przeszłości okresów.

Jak widać, przyczyn dobrego wyniku portfela należy szukać we wzrostach kursów obligacji wielu spółek. Z jednej strony trochę jest tak, że te ceny na koniec miesiąca to trochę loteria, z drugiej strony akurat styczniowe zwyżki są zgodne z moimi obserwacjami rynku Catalyst w tym okresie. Zastanawiałem się, na ile przyczyną wzrostu cen obligacji jest efekt styczniowych wpłat na IKE (limit IKE 2018 sprawdzisz tutaj), temu poświęcę akapit w jutrzejszym wpisie dotyczącym głównego portfela obligacji.

I jeszcze tabelka z podsumowaniem wszystkich transakcji na portfelu obligacji (od początku 2017 roku):

Transakcje na portfelu obligacji od 2017 roku
Transakcje na portfelu obligacji od 2017 roku

Portfel obligacji przedsiębiorstw – podsumowanie

Zgodnie z ideą portfela w ciągu miesiąca nie poświęcam mu zbytnio czasu. W lutym jednak zapewne przyjdzie czas, aby rozejrzeć się za nową spółką do portfela, bo wolna kasa wynosi już 1,8 tys. zł, a standardowo kupuję 2 sztuki obligacji (lub 20, za 2 tysiące złotych). I tu widzę pewnego rodzaju zagwozdkę, bo chyba większość branż w portfelu jest już reprezentowana i trudno będzie o nowego emitenta.[sgmb id=”1″]3 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po styczniu 2018

 1. Piotr

  witam
  Mam pytanie odnośnie IKE i rachunku maklerskiego.
  Gdzie najlepiej założyć rachunek maklerski IKE by móc wykupywać wyłącznie obligacje ale były też często oferty rynku pierwotnego dość często.
  Posiadam obecnie od dłuższego czasu jedynie rachunek w mbanku gdzie oferty pierwotne w obligacjach sa bardzo rzadko a zostaje jedynie wykup na rynku.
  I ogólnie jaki rachunek brokerski gdzie są stosunkowo często oferty pierwotne obligacji ?
  Dzieki Piotr S.

 2. Karol

  Witam,

  fajną ofertę odnośnie IKE ma DM PKOBP – superIKE – możesz nabywać zarówno obligacje korporacyjne z rynku wtórnego jak i pierwotnego (DM ma dużo emisji obligacji na rynku pierwotnym np. KRUK, BEST, GHELAMCO, PKNORLEN, CYFROWY POLSAT, ECHO). Poza korporatami możesz kupować obligacje Skarbu Państwa, które też mają bardzo dobre oprocentowanie np. 10-letnie mają oprocentowanie 2,7% w 1 roku, w kolejnych latach 1,5% + inflacja – oferta lutowa. Na tym rachunku możesz też kupować akcje. Osobiście posiadam, jestem zadowolony, duże możliwości i jestem zadowolony.

  Pozdrawiam,
  Karol

 3. DM PKO BP faktycznie ma sporo emisji. Poza tym emisje pojawiają się jeszcze w DM Alior Banku, DM BOŚ, BDM, czy DM Michael / Strom. Większość tych rachunków dla obligacji jest bezpłatna więc niestety kończy się tak, że wielu inwestorów posiada po kilka rachunków maklerskich.
  Oczywiście mówię o zwykłych rachunkach, bo IKE można mieć tylko jedno…

Skomentuj