Kolejne 30 dni na giełdzie, podobnie jak miesiąc wcześniej, nie było zbyt udane dla osób inwestujących w akcje. Zarówno WIG jak i WIG20 straciły w skali 30 dni po 6-7 procent. Jak można się domyślać, kiepsko również radziły sobie akcje spółek będących emitentami obligacji. Chociaż w skali miesiąca przecena nie była tak mocna jak spadek całego rynku, mediana spadku wyniosła 1,5%, a średnia zmiana to -2,3%.

Wpis podzielony jest na 4 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, następnie spółki, które rozczarowały, a na koniec omówienie alertów. Zaczynamy.

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Zmiana kapitalizacji giełdowej emitentów obligacji
Zmiana kapitalizacji giełdowej emitentów obligacji

Na zielono z ponad 10% wzrostami w skali miesiąca znalazły się 3 spółki, których ceny akcji w poprzednich miesiącach spadały (Vivid Games, ZM Kania, i2 Development), a także Capital Park. Znacznie więcej, bo 9 jest spółek spadkowych.

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Tak jak ostatnio, wykresy podaję za stroną biznesradar.pl.

Drugi miesiąc z rzędu na plusie znalazły się akcje Vivid Games.

Kurs akcji Vivid Games, źródło: biznesradar.pl
Kurs akcji Vivid Games, źródło: biznesradar.pl

Powód częściowo poznaliśmy na początku marca. Spółka podała daty (przekładane wcześniej) premier opracowywanych gier. I tak: Space Pioneer (wcześniej jako Outer Pioneer) – maj 2018 r., Metal Fist – czerwiec 2018 r., Gravity Rider (wcześniej jako Moto: Hot Tracks) – sierpień 2018 r. Daty są stosunkowo nieodległe, zatem wyobraźnia inwestorów giełdowych została rozbudzona. Sukces sprzedażowy tych gier powinien zapewnić spółce środki na spłatę zobowiązań z tytułu wyemitowanych obligacji, zatem tym razem obligatariusze również powinni zaciskać kciuki.

Po długookresowym spadku, obecnie kurs akcji Zakładów Mięsnych Kania znajduje się w fazie wysokiej zmienności. Za ostatnie 30 dni akurat wzrósł o kilkanaście procent.

Kurs akcji ZM Kania, źródło: biznesradar.pl
Kurs akcji ZM Kania, źródło: biznesradar.pl

Spółka mocno zwiększa sprzedaż, szczególnie do sieci handlowych (Biedronka) jednocześnie borykając się z problemem wysokiego zadłużenia. W najbliższych dniach i tygodniach spółkę czekają wykupy 2 serii obligacji na kwotę 70 mln zł, a po kilku miesiącach kolejnych 2 serii na kwotę 50 mln zł. Zapewne inwestorzy do końca nie są pewni wyniku tej operacji. Póki co Kania poinformowała o prowadzeniu prywatnej emisji obligacji, a także pozytywnej decyzji kredytowej z Alior Banku.

Kurs akcji i2 Development odrobił ubiegłoroczne straty.

Kurs akcji i2 Development, źródło: biznesradar.pl
Kurs akcji i2 Development, źródło: biznesradar.pl

13 marca spółka poinformowała o przeglądzie opcji strategicznych, w ramach którego „zarząd rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego, jak również dokonanie innej transakcji.”

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Spółką wywołującą największe emocje w ostatnim czasie jest GetBack. Kurs akcji za ostatnie 30 dni spadł o 39%, a od debiutu spadek sięga 47%.

Kurs akcji GetBack, źródło: biznesradar.pl
Kurs akcji GetBack, źródło: biznesradar.pl

Wzrost spółki w dużej, przeważającej mierze był i jest oparty na dopływie finansowania zewnętrznego. Dopływ ten miał miejsce w kilku obszarach, poprzez emisje obligacji korporacyjnych (głównie prywatne), ale także poprzez zakup przez inwestorów certyfikatów funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez GetBack. Jak można zrozumieć z wypowiedzi prezesa spółki, w ostatnim czasie dopływ środków do funduszy został ograniczony. Dodatkowo można się domyślać, że również wyhamowało źródło finansowania w postaci emisji obligacji korporacyjnych. Dalszy szybki rozwój firmy stanął zatem pod znakiem zapytania i dlatego GetBack zwrócił się od inwestorów z propozycją nowej, dużej emisji akcji. Spółka posiada deklaracje nabycia udziałów od funduszy z Izraela, a także od zagranicznego podmiotu z branży.

Planowane znaczące rozwodnienie kapitału, będące zaskoczeniem dla akcjonariuszy, spowodowało gwałtowną przecenę kursu akcji spółki i falę dyskusji na forach internetowych. Z punktu widzenia obligatariuszy sam fakt dokapitalizowania będzie oczywiście korzystny, chociaż sposób jego prowadzenia może budzić emocje.

Jeżeli chodzi o faktyczną sytuację spółki, to na dziś niewiele nowego można powiedzieć. Ostatnie wyniki spółki dostępne są wg stanu na 30.09.2017 (a więc blisko pół roku temu), roczne sprawozdanie finansowe ma zostać opublikowane za miesiąc (z możliwością jego przyspieszenia). Z kolei emisja nowych akcji będzie głosowana za 2 dni (środa 28.03.2018) i wedle deklaracji zarządu sama oferta akcji miałaby wystartować w krótkim czasie od zgody.

Spółką, której kurs akcji notuje systematyczne przeceny jest Medicalgorithmics.

Kurs akcji Medicalgorithmics, źródło: biznesradar.pl
Kurs akcji Medicalgorithmics, źródło: biznesradar.pl

W tym przypadku wydaje się, że rozwój spółki nie postępuje chyba w takim tempie jakby życzyli sobie tego akcjonariusze, stąd przecena wartości rynkowej spółki. Na korzyść obligatariuszy działa jednak fakt, że spółka jest rentowna i posiada spore zasoby gotówki. Zgodnie z regułami spółka dostaje czerwony alert, jednak muszę przyznać, że osobiście nie jestem do niej aż tak negatywnie nastawiony.

Gorzej natomiast wydaje się wyglądać sytuacja spółki Braster.

Kurs akcji Braster, źródło: biznesradar.pl
Kurs akcji Braster, źródło: biznesradar.pl

Firma wydaje się cały czas szukać miejsca na rynku dla swojego produktu, jego sprzedaż jest cały czas niezadowalająca. Przy okazji publikacji danych sprzedażowych za IV kwartał Braster poinformował o ograniczeniu sprzedaży do kanału aptecznego na rzecz „bardziej rozwojowych i wydajnych kanałów, takich jak sprzedaż bezpośrednia do firm i dużych korporacji, które w ramach CSR będą oferowały system Braster swoim pracownikom.”. Zobaczymy czy i na ile zmiana modelu działania przyniesie pozytywne rezultaty.

Kursy akcji pozostałych spółek

Ponad dziesięcioprocentowe spadki zaliczyły jeszcze kursy akcji takich spółek jak: Getin Noble Bank, Yolo, Benefit Systems, Biogened, Marvipol i Polnord. Z tych spółek w skali roku istotne spadki notują Yolo, Biogened i Getin Noble Bank.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych z poprzednich okresów, podsumowanie

Nowe sygnały

Na Catalyst niedawno zadebiutowała spółka Elemental Holding. Jej kurs akcji jest obecnie około 50% niżej niż rok wcześniej, w związku z powyższym spółka otrzymuje czerwony alert. Póki co na obligacjach spółki nie ma żadnych ofert sprzedaży, nie zawarto też żadnych transakcji więc sprawę traktujemy jako ciekawostkę.

Po 4% spadku w skali miesiąca, kurs akcji Unibep notuje spadek 38% w skali roku, co oznacza pomarańczowy alert.

Minus 12% w skali miesiąca i minus 37% w skali roku, to czerwony alert dla Yolo.

Czerwony sygnał dostaje również GetBack, po blisko 40% spadku kursu akcji skali miesiąca. Warto pamiętać, że chociaż często piszę o zmianie kursu akcji, to w badaniach posługuję się zmianą kapitalizacji giełdowej spółek. Jeżeli GetBack uda się pozyskać kapitał, jaki planuje, to nawet przy niezmienionym kursie akcji jego kapitalizacja wzrośnie.

Dotychczasowe sygnały

Ze względu na wzrost kursu akcji zmniejszam alert dla ZM Kania z czerwonego na pomarańczowy. Chociaż ja osobiście cały czas zachowuję ostrożność wobec spółki.

Zdejmuję pomarańczowy alert dla FH Dom, miesięcznie i w skali roku akcje są na plusie. Z czerwonego na pomarańczowy zmieniam alert dla Indosu. Te dwie spółki wymieniłem obok siebie, ponieważ mają stosunkowo niską kapitalizację (FH Dom 30 mln zł, Indos 16 mln zł). W takich przypadkach jestem nieco bardziej ostrożny co do ocen na podstawie zmian cen kursu akcji.

W zeszłym miesiącu symbolicznie pomarańczowy alert otrzymał PKN Orlen, tym razem alert zostaje zdjęty 🙂 .

Tradycyjnie zapraszam do dyskusji pod wpisem.

6 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – marzec 2018

 1. cj

  Poruszamy się w zalezności: akcje-obligacje. A gdyby tak zernąć na odwrót: rentowność obligacji a kurs akcji ?

 2. Kiedyś rozgryzając temat ten kierunek wydał mi się właściwszy:
  https://www.rynekobligacji.com/2015/11/wykres-prawde-ci-powie-czy-akcjonariusze-wiedza-wiecej/
  Zwłaszcza przy inwestycji w obligacje :).

 3. Gauss

  Na akcjach są większe obroty i większa zmienność, więc ci, co wiedzą więcej, siedzą na rynku akcyjnym.

 4. Leon

  dziś chyba lekka panika na GBK

 5. master

  ja dzisiaj pozegnałem obligacje getback. Ta firma i sposób w jaki traktuje małych inwestorów wskazuje że tutaj będą non stop jakieś wałki. Spekuła się szykuje i dojenie jak na petrolu. To nie dla mnie.

 6. master

  ale wałek ten getback, nie zdziwie się jak teraz poubierają i znowu nurek poniżej 7zł……

Skomentuj