O wynikach lutego wiele ciekawego nie mam do powiedzenia. Wynik 0,35% jest raczej słaby (o 0,2 p.p. gorszy od styczniowego), z tym że nie ma w tym żadnego mojego udziału, po prostu w tym miesiącu ceny obligacji będących w portfelu minimalnie spadły w porównaniu do końca stycznia. Za 2 miesiące 2018 roku zarobek portfela wynosi 0,89%, a narastająco za ostatnie 12 miesięcy jest to 4,4% (netto). Nie jest źle, jak na ideę portfela.

W lutym w portfelu praktycznie nic się nie działo więc jak jesteś na bieżąco z jego składem to w dalszej części wpisu znajdziesz niewiele nowych informacji 🙂 .

Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – luty 2018

Skład portfela nie zmienił się w żadnym stopniu, zmieniły się natomiast (co jest oczywiste) kursy zamknięcia poszczególnych serii obligacji, a co za tym idzie, ich rentowności brutto.

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Luty był tak spokojny, że nawet wpływów odsetek od obligacji było niewiele. W efekcie na koniec miesiąca posiadam 1.906 zł gotówki i jeszcze czekam na kolejne wpływy, aby przekroczyć barierę 2 tysięcy złotych i rozpocząć polowanie na nowego emitenta w portfelu.

Portfel obligacji firm – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Struktura w porównaniu do poprzedniego miesiąca oczywiście bez zmian.

Portfel obligacji firm – wyniki po lutym 2018

Wynik stycznia 2018 był lepszy od stycznia 2017, w lutym kolej rzeczy się odwróciła więc jak widać na poniższym wykresie, narastająco za 2 miesiące wynik 2018 roku i 2017 są praktycznie takie same.

Wyniki portfela obligacji
Wyniki portfela obligacji

I na koniec tabelka z podsumowaniem transakcji na portfelu zdywersyfikowanym, w lutym brak nowych transakcji.

Portfel obligacji firm – podsumowanie

Brak transakcji, brak zmian w portfelu, brak zatem i podsumowania 🙂 .

8 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – wyniki po lutym 2018

 1. D.

  Co się dzieje w GetBack ?? Sam mam obligacje ale po dzisiejszym spadku 10% zastanawiam się czy ich nie sprzedać? Rozwodnienie i emisja akcji? Chyba dzieje się coś złego. GetBack jest partnerem bloga więc zrozumiem jeśli odpowiedź będzie dyplomatyczna. 🙂

 2. Cześć. GetBack wspiera misję edukacyjną bloga, nie mam z tego tytułu dostępu do innych informacji niż publiczne więc trudno mi coś więcej powiedzieć. I to nie jest dyplomacja, a fakt 🙂 .

  Co do zasady ta sytuacja pokazuje, że są momenty kiedy interes obligatariuszy rozjeżdża się z interesem akcjonariuszy. Gdyby GetBack udało się pozyskać blisko 1 mld zł z emisji akcji, byłaby to oczywiście fantastyczna informacja dla obligatariuszy. Natomiast jak rozumiem, wszyscy zostaliśmy raczej zaskoczeni tym komunikatem, wcześniej spółka nie sygnalizowała kolejnych emisji akcji. Dodatkowo ciekawi mnie, czy w tej sprawie GetBack ma już poczynione jakieś ustalenia…

 3. elo

  Emisja akcji to świetna informacja, tym bardziej, że połowa ma iść na delewarowanie czyli redukcję zadłużenia. A i okazji się porobiło, więc może i dla akcjonariuszy rozwodnienie to nie jest najlepsza informacja, ale dla obligatariuszy przeciwnie.

 4. K

  Czy będą jakieś zmiany w portfelu odnośnie posiadania obligacji Pragmy Faktoring w związku z zawieszeniem obrotu obligacjami PRF1220. https://obligacje.pl/pl/a/gielda-zawiesila-obligacje-columbus-energy-i-pragmy-faktoring

 5. Andrew

  @elo z jednej strony masz rację, ale może być też tak, że ich sytuacja finansowa na tyle się pogorszyła, że potrzebują pieniędzy z tej emisji. Czemu tak na szybko? Fajna firma, ale nie wiem czy nie rosłą zbyt szybko..

 6. elo

  @Andrew dopóki generują cashflow operacyjny to nie widzę powodów do niepokoju, pakiety wierzytelności mają wyceniane przez zewnętrzny audyt – więc tu też nie może być naciągania, wycena pakietów konserwatywna, spłaty rosną, rating inwestycyjny, emisja jest najtańszym sposobem finansowania

 7. obligatoriusz

  Jakie ty płacisz prowizje że kupujesz po 2 szt obligacji? Przecie prowizje zjadają ci zarobek.

 8. 3 zł od 2.000 zł to jest 0,15% więc nie jest źle 🙂

  K – zawieszenie obligacji z powodu nie przekazania tabeli odsetkowej to oczywiście błąd emitenta, ale dopóki to przypadek jednostkowy nie jest to dla mnie powód do niepokoju. Tu inne przykłady
  https://obligacje.pl/pl/a/gielda-zawiesila-obrot-piecioma-seriami-obligacji

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.