Indeks Rynku Obligacji

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 13.04.2018 roku wyniosła 3,20 punktu procentowego, czyli o 0,13 punktu procentowego mniej niż 2 tygodnie temu, a dokładnie tyle samo co na koniec poprzedniego tygodnia.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 13.04.2018 roku
Indeks Rynku Obligacji na dzień 13.04.2018 roku

Jednocześnie aktualne poziomy bliskie są minimalnych wartości odczytów, a to oznacza, że przeciętnie ceny obligacji na Catalyst są stosunkowo wysokie.

Po kilku minimalnych spadkach (z 1,73 p.p.), od 5 tygodni stopa bazowa Indeksu, czyli stawka WIBOR 3M pozostaje na poziomie 1,7 punktu procentowego.  

W skład Indeksu wchodzi obecnie 79 spółek, a za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością tym razem odpowiada spółka J.S. Hamilton Polska, na której obligacjach nie zanotowaliśmy zresztą jeszcze żadnych transakcji (ani zleceń kupna, ani zleceń sprzedaży)

W ostatnich 2 tygodniach na rynku Catalyst pojawiła się ciekawa spółka WB Electronics (WBE1112, 80 mln zł), niestety brak na niej aktualnie ofert sprzedaży. Na rynku zadebiutowały również obligacje Arche (ACH0820, 10 mln zł), Dekpol (DEK0321, 76,9 mln zł), Dom Development (DOM1122, 50 mln zł), Echo Investment (ECH1121, 150 mln zł) oraz i2 Development (I2D0220, 15 mln zł).

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

 Omówienie sytuacji na rynku zaczynamy już tradycyjnie od obligacji GetBack, których średnia rentowność w piątek przekroczyła 27%.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji GetBack
Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji GetBack

Rynek jednoznacznie spodziewa się problemów spółki z obsługą obligacji i zakłada, że należy się liczyć przynajmniej z częściową redukcją zadłużenia. Poniedziałkowe wydarzenia dolały jeszcze oliwy do ognia. GetBack poinformował (podkreślając, że w uzgodnieniu z pozostałymi stronami), że prowadzi rozmowy z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie pozyskania finansowania, tymczasem obydwie te instytucje natychmiast temu zaprzeczyły. Popołudniu miało miejsce spotkanie Rady Nadzorczej spółki, która ze skutkiem natychmiastowym odwołała prezesa Kąkolewskiego, a także rezygnacje złożyli Anna Paczuska (wiceprezes) oraz Marek Patuła (członek zarządu). Do zarządzania spółką oddelegowany został Przewodniczący Rady Nadzorczej Kenneth William Maynard. Tymczasem GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki GetBack.

Nowy zarząd „od ręki” będzie miał sporo problemów do rozwiązania. W piątek nie zostały wykupione obligacje posiadane przez Quercusa (Quercus zgodził się na przesunięcie wykupu o kilka dni). Dzisiaj ma miejsce kolejna część NWZA w GetBack.

W strefie coraz wyższych rentowności znajduje się również spółka Braster, która cały czas nie jest w stanie skomercjalizować „sprzedażowo” swojego produktu.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Braster
Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Braster

Strata netto spółki za 2017 rok wyniosła blisko 25 mln zł. Spółka próbuje różnych modeli sprzedaży (e-sklep w Holandii, sprzedaż usługi firmom, jako pakiety dla pracowników), jednak póki co żaden z kanałów sprzedaży nie przyniósł oczekiwanych korzyści.

Spadek ceny (wzrost rentowności) zaliczyły również obligacje Providenta (International Personal Finance).

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Providenta
Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Providenta

Notowane na rynku w Anglii obligacje wyceniane są w okolicach nominału, a akcje notują roczne maksima cenowe.

Kończąc wątek obligacji o wysokich rentownościach warto jeszcze spojrzeć na Zakłady Mięsne Kania.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji ZM Kania
Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji ZM Kania

Biznesowo spółka zwiększa sprzedaż, szczególnie w kanale marketów (Biedronka). Natomiast cały czas ma problem z odpowiednim ustawieniem finansowania pod te wzrosty, nie zostawia sobie miejsca na margines błędu.

Przypominam, że wpis ma charakter edukacyjny i nie stanowi rekomendacji do inwestycji. Decyzje inwestycyjne każdy Czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.[sgmb id=”1″]

13 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 13.04.2018 roku

 1. D.

  To były jedyne obligacje nad którymi się bardzo zastanawiałem czy je kupić. No i mam za swoje. Ale z drugiej strony może warto byłoby dokupić? Co myślisz o GetBack?

 2. Neverbluffing

  Odnośnie wydarzeń na GB, czy zmienia się Twoje podejście do agencji ratingowych, w szczególności biorąc pod uwagę że Eurorating dał 9 dni temu ranking BB z perspektywą stabilną?
  Można postawić tezę, że takie agencje, robiące raporty na zamówienie nie dość, że nic nie wnoszą, to są szkodliwe same w sobie…

 3. Dlatego robię swój raport rankingowy :-).
  Co do zasady agencje, o ile trzymają się swojej metodologii nie są złem samym w sobie. Inna sprawa, jak widać, że jeżeli firma chce coś ukryć, to i przed nimi to ukryje. Eurorating faktycznie się nie popisał.

 4. bmiara

  Eurorating i wszyscy inni bazuje na twardych danych. Chcieli obniżyć rating, ale ze spółki dostali info, przez które zdecydowali się wtedy utrzymać rating BB. Co to było? Tutaj się można tylko domyślać. Prawdopodobnie jakieś dokumenty uwiarygodniające, że mają chętnego na akcje nowej emisji.
  Generalnie są dwa scenariusze dla getbacku na dzisiaj. Albo pozyskają co najmniej 200-300 mln z tych dwóch nowych emisji i jakoś to będzie (scenariusz jak w inpost). Albo nie, a w tedy najprawdopodobniej postępowanie sanacyjne, ochrona przed wierzycielami, redukcja/zamiana długu na akacje (scenariusz jak w action).

 5. Leon

  Remigiusz kiedy ranking? Niedługo będę na kupnie, a będąc „szczęśliwym” posiadaczem obligacji GB, tym razem dłużej się trzeba zastanowić i wesprzeć różnymi cennymi poradami

 6. Na chwilę obecną planuję start na 10 maja. W przyszłym tygodniu jeszcze będzie kilka raportów rocznych, potem szlify, poprawki merytoryczne, skład tego wszystkiego w całość i premiera. Oprócz rankingu będzie też zamknięte forum, na którym będziemy dyskutować sytuacje poszczególnych spółek.

 7. Leon

  coś dzisiaj na Best mocne zniżki. Pokłosie GB?

 8. Mam nadzieję i tak to póki co traktuję…

 9. Leon

  ja też, ale trochę tego mam. I nie skuszę się na dokupienie

 10. Jak to mówią – polak mądry po szkodzie. Myślałem tak jak D., ale nie chciałem ryzykować…

 11. art

  Best dostał rykoszetem, jako windykator, niezasłużenie, bo zadłużenie ma o wiele niższe niż getback, poza tym ma bardzo długą historię bytności na gpw i catalyście, odpwiedzialnego właściciela, który dokapitalizował spółkę. Przykład jak jeden podmiot z branży może narobić problemów innemu.

 12. GetBack idzie coraz bardziej w dół i na razie zmian nie widać.

 13. Leon

  na stockwatch zbierają posiadaczy obligacji GBK, ja się zapisałem, nie wiadomo czy coś z tego wyniknie, obligacje które mam spisałem na straty, jakikolwiek odzysk będzie wtedy zyskiem

Skomentuj