Akcjonariusze nie mają obecnie zbyt wiele powodów do radości. Chyba jedynie spółki gamingowe notują bardzo dobrą passę, oprócz tego rynek pomału się osuwa. Pora zatem sprawdzić jak na tak słabym rynku radzą sobie emitenci obligacji korporacyjnych.

Zmiany kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Zmiany cen akcji na dzień 24.05.2018
Zmiany cen akcji na dzień 24.05.2018

I już widzimy, że w przypadku „naszych” spółek też dominują spadki. W skali miesiąca ponad 10% wzrost cen akcji zanotowało 6 spółek, podczas gdy o ponad 10% spadły notowania 13 emitentów.

Największe zmiany kursów akcji za ostatnie 30 dni

Zacznijmy od wzrostów.

O Vindexus się nie wypowiem, nie znam spółki. Natomiast nieco bliżej znam MCI Capital, Arctic Paper, czy Voxel, które są ocenione w Raporcie Rankingowym. I bardzo cieszą mnie wzrosty kursów akcji tych spółek.

W przypadku M.W. Trade mieliśmy do czynienia z lekką korektą na plus kursu akcji, ale pamiętajmy że długoterminowy trend jest spadkowy i trwa wraz ze zmniejszaniem skali biznesu przez spółkę. W przypadku Braster również obserwujemy korekcyjne odbicie po bardzo dużych spadkach. Jednak póki co spółka nadal nie osiągnęła poziomu sprzedaży, który pozwalałby z optymizmem patrzeć na jej perspektywy.

Jak już wspomniałem znacznie więcej dzieje się po stronie spadku kursów akcji.

Nie znam bliżej spółek EUCO i Elemental Holding, ale zachowanie ich kursów akcji mówi mi, że nie ma obecnie powodu do poznania. Podobnie w przypadku Biogened. Niestety nie zachwyca również kurs akcji Getin Noble Bank, mam nadzieję, że Leszkowi Czarneckiemu wystarczy determinacji do wyprowadzenia banku na prostą.

Medicalgorithmics to taki trochę przykład, jak różne mogą być interesy obligatariuszy i akcjonariuszy. Ci drudzy pewnie chętniej by widzieli dalszą ekspansję i wydanie przez spółkę posiadanych zasobów finansowych na rozwój sprzedaży w innych krajach. A brak progresu powoduje spadek cen akcji, które „urealniają” wycenę spółki do aktualnie generowanych wyników. Obligatariuszom zapewne nie przeszkadza fakt, że spółka posiada sporo gotówki, jednostek uczestnictwa w funduszu, czy wreszcie potrafi generować gotówkę.

Unibep i Erbud – niewiele wiem o spółkach. W Pragmie Inkaso obserwujemy spadki kursu, ale jest on istotnie wyżej niż 12 miesięcy temu. Nie można tego powiedzieć o AB PL, którego kurs zalicza roczne i trzyletnie minima nie zachęcając do inwestycji w obligacje spółki.

Ronson był kiedyś jedną z moich ulubionych spółek z punktu widzenia obligacji. Kurs akcji, zmiany właścicielskie (wyjście jednego z akcjonariuszy), zmiany w zarządzie, powodują, że moja czujność wobec tej spółki wzrasta.

BBI Development – kurs na rocznych minimach, obiecałem, że w czerwcu przyjrzę się spółce na blogu.

Zakłady Mięsne Kania – kurs akcji moim zdaniem fajnie pokazuje ryzyka związane z tą spółką.

Dom Development – nieco większa korekta długoterminowego trendu wzrostowego, obligacyjne spółka wygląda bardzo fajnie.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych

Aż 6 spółek notuje w skali roku spadki kursu akcji ponad 50% i czerwony alert. A zatem akcjonariusze znacznie gorzej patrzą na perspektywy rozwoju tych spółek, niż jeszcze rok temu. Patrząc okiem obligatariusza, z tych sześciu spółek, bilansowa sytuacja Medicalgorithmics wydaje mi się całkiem poprawna.

Do grona pomarańczowych alertów dołączyły spółki: Biogened, AB PL, Ronson, BBI Development i (po przerwie) Getin Noble Bank.

Zdjęte alerty mają MCI, M.W Trade, Vindexus i SMS Kredyt.

Oczywiście powyższe sygnały należy traktować jako pewnego rodzaju wskazówkę do dalszej analizy, a nie ostateczny wyznacznik. Jednak chociażby wskazanie przez ten „system” GetBack pod koniec marca potwierdza, że bywa, że „coś jest na rzeczy”.

Na koniec jeszcze raz zapraszam Cię do zakupu Raportu Rankingowego, który jest idealną pigułką informacyjną o spółkach z Catalyst. Jednocześnie z zakupem raportu masz możliwość dołączenia do zamkniętego Forum Obligacji i wymiany poglądów na temat spółek, czy otrzymywania aktualizacji raportu.

[sgmb id=”1″]

2 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – maj 2018

  1. xx

    Zakupiłem Raport Rankingowy no ale kiedy dostanę do niego dostęp?

  2. Cześć, kilka razy już wysyłałem na Twój mail, a także prośbę o potwierdzenie, że dotarł. Nie wiem czemu nie dochodzi, SPAM pewnie sprawdzałeś? Niestety nie mam z Tobą innego rodzaju kontaktu. Proszę zadzwoń do mnie: 536-104-170, a ustalimy inny sposób działania.
    Edycja. Na szczęście zguba odnalazła się w SPAM.

Skomentuj