PKN ORLEN dokonał przydziału obligacji serii C oferowanej od poniedziałku 7 maja 2018 roku. O emisji i o spółce pisałem w tym miejscu. Miałem nadzieję, że Inwestorzy po majówce będą nieco ospali, ale już pierwszego dnia zapisy przekroczyły dostępną pulę obligacji. Zgodnie z warunkami emisji obligacji zapisy można było jeszcze składać we wtorek.

Tym razem PKN ORLEN nie oferował udogodnień dla inwestorów indywidualnych (w postaci ograniczenia maksymalnej kwoty obligacji na pojedynczego inwestora), ale na szczęście skończyło się na redukcji 26,5%, a więc nie tak źle. Teraz pozostaje czekać na debiut obligacji na rynku Catalyst.

Ilu inwestorów zapisuje się na obligacje Orlenu?

Nie wszyscy przepadają za obligacjami, których oprocentowanie zbliżone jest do 3%, a więc można je określić jako niewielkie. Jednak spora część inwestorów regularnie uczestniczy w tych emisjach. Większą część obligacji zapewne Dom Maklerski PKO BP rozprowadza wśród swoich klientów, którzy na co dzień nie interesują się rynkiem obligacji.

Obecna emisja była trzecią (każda po 200 mln zł) z aktualnego, wynoszącego 1 mld zł programu emisji obligacji. Pozwoliłem sobie przygotować zestawienie dla tych 3 serii obejmujące wielkość emisji, łączną wartość zapisów, ilość inwestorów i średni zapis.

Porównanie wyników emisji obligacji PKN ORLEN
Porównanie wyników emisji obligacji PKN ORLEN

Jak widać, ostania z emisji (seria C), mimo, że oferowała najlepsze warunki (krótszy okres do wykupu – 4 zamiast 5 lat, lepsze o 0,2 p.p. oprocentowanie), to przyciągnęła najmniej inwestorów. Ciekawe, na ile to efekt aktualnej nerwowej sytuacji na rynku, a na ile na przykład skrócenia okresu zapisów (w poprzednich emisjach nie były skracane).

Dlaczego kupuję obligacje PKN ORLEN?

Każdy może mieć inny powód, żeby nabywać obligacje z rentownością około 3%, czyli taką, jaką oferują najlepsze lokaty bankowe. Dla jednych (na przykład Maciek Samcik) jest to okazja do dywersyfikacji lokat, dla innych może to być dobrze oprocentowana, 4-letnia „lokata”. Generalnie wydaje mi się, że przygodę z obligacjami korporacyjnymi lepiej właśnie zacząć od tej (niskiej) strony rentowności, niż od wysokodochodowych obligacji ryzykownych spółek.

Ja z kolei kupuję te obligacje licząc na to, że na rynku Catalyst będą one notowane powyżej ceny emisyjnej i dzięki temu uda się je stosunkowo szybko sprzedać notując przyjemny zysk jednostkowy, ale także fajny zysk procentowy licząc w skali roku. Do tej pory z poprzednimi seriami taki scenariusz się sprawdzał, mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie.

Kto z Was złożył zapis na obligacje PKN ORLEN? I z jakim zamiarem?[sgmb id=”1″] 

6 komentarzy - “Zakończenie emisji obligacji PKN ORLEN serii C

 1. Andrew

  Dla mnie dywersyfikacja emitentów. Ważna dla mnie również jest płynność. Kiedy można się spodziewać papierów na swoim rachunku? Złożyłem zapis, nie posiadając rachunku w PKO bp.

 2. Myślę, że bardzo szybko będą na rachunkach. Jedno biuro robiło emisję więc wszystko się im zgadza, od razu mogą rejestrować w KDPW.

 3. Ja jak na razie tylko obserwuję i nie pcham się do obligacji, muszę najpierw posiadać nieco szerszą wiedzę 🙂 Dlatego też czytam blogi, takie, jak Twój 🙂 Pozdrawiam!

 4. marek

  Ja złożyłem zapis po to żeby mieć lokatę, ale jednocześnie w każdym momencie dowolną ilość mogę sprzedać bez utraty odsetek i to jest olbrzymia zaleta, na lokacie tego zrobić nie mogę, a tutaj, w dowolnym momencie dowolną część można upłynnić, dlatego te obligacje są lepsze od lokaty.

  Do dzisiaj nie mam obligacji na rachunku w pkobp, ktoś już ma?

 5. Andrew

  Ja też jeszcze nie mam. Dodatkowym plusem jest to że mogę cześć obligacji sprzedać inod razu coś kupić na rynku. Przelew z konta na rachunek maklerski, który mam w innym banku trwa zbyt długo żeby wyłapać okazję:)

 6. Jutro będą:
  PKN ORLEN S.A. informuje, że 21 maja 2018 roku Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych („KDPW”) wydał oświadczenie o zawarciu z PKN ORLEN S.A. umowy o rejestrację w depozycie papierów wartościowych 2 000 000 obligacji serii C, o wartości nominalnej 100 PLN każda, emitowanych w ramach programu publicznych emisji obligacji, objętego prospektem emisyjnym zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 20 lipca 2017 roku. Data rejestracji została wyznaczona na: 23 maja 2018 roku.

Skomentuj