Emisja obligacji zakończona w dniu 25.06.2018 roku.

To już ostatnia (przynajmniej na pewien czas) możliwość na dołożenie do swojego portfela inwestycyjnego obligacji PKN ORLEN. Możliwość ostatnia, ale za to pierwszy raz PKN rozszerzył konsorcjum dystrybuujące obligacje i tym razem można je nabyć nie tylko w Domu Maklerskim Banku PKO BP. Zapraszam po szczegóły.

18 czerwca ruszają zapisy dla inwestorów indywidualnych na obligacje serii E spółki PKN ORLEN. Jest to (pod względem przychodów) największa firma w Polsce, największa firma w Europie Środkowej i jedyna z Polski firma na liście 500 największych firm Świata (454 miejsce w 2016 roku w raporcie Fortune).

Poniżej prezentuję parametry emisji obligacji i informacje, gdzie można kupić obligacje PKN ORLEN.

PKN ORLEN – warunki emisji obligacji serii E

Poniżej omawiam parametry finansowe emisji obligacji, harmonogram oferty oraz podaję informacje, gdzie można kupić obecnie emitowane obligacje korporacyjne spółki.

Parametry finansowe obligacji PKN ORLEN

Parametry oferowanych obligacji prezentują się następująco:

 • Oprocentowanie: zmienne, oparte o WIBOR 6M powiększony o marżę w wysokości 1,2%,
 • Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych,
 • Wykup obligacji nastąpi po upływie 4 lat. Dzień emisji przewidziany jest na 13 lipca 2018 roku, zatem dzień wykupu na 13 lipca 2022 roku,
 • Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł, a wartość całej oferty wynosi 200 mln zł,
 • Cena emisyjna na dzień 18 czerwca 2018 roku wynosi 100 zł, a następnie każdego dnia rośnie o około 1 grosz (wraz z naliczanymi odsetkami),
 • Obligacje nie są zabezpieczone.
 • Spółce nie przysługuje prawo wcześniejszego wykupu obligacji.

W tym miejscu zapoznasz się ze szczegółami oferty na stronach PKN ORLEN.

Obligacje PKN ORLEN serii E, harmonogram oferty

Harmonogram oferty obligacji wygląda następująco:

 • Termin rozpoczęcia zapisów: 18 czerwca 2018 roku, jest to również pierwszy dzień odsetkowy,
 • Termin zakończenia przyjmowania zapisów: 29 czerwca 2018 roku (termin może zostać skrócony w przypadku wystąpienia Dnia Przekroczenia Zapisów),
 • Termin przydziału obligacji: 3 lipca 2018 roku,
 • Przewidywany dzień emisji: 13 lipca 2018 roku,
 • Dzień ostatecznego wykupu: 13 lipca 2022 roku.
 • Przewidywany dzień dopuszczenia obligacji do obrotu: 19 lipca 2018 roku.

Zwracam uwagę, że okres emisji zostanie skrócony w przypadku, gdy zapisy przekroczą dostępną pulę obligacji. Moim zdaniem należy się liczyć z tym, że stanie się to bardzo szybko. 

W tym miejscu zapoznasz się ze szczegółami oferty na stronach PKN ORLEN.

Emisja obligacji PKN ORLEN – gdzie kupić obligacje

Tym razem obligacje serii E oferowane są nie tylko przez Dom Maklerski Banku PKO BP, ale również przez Dom Maklerski BDM S.A., mBank S.A. czy Noble Securities S.A.. Jeżeli posiadasz rachunek IKE lub IKZE w którejś z tych instytucji, możliwy jest również zakup obligacji na konto IKE lub IKZE. Obligacje można również kupić za pośrednictwem rachunku rejestrowego (dla obligacji skarbowych) i zdeponować je w swoim biurze maklerskim.

13 komentarzy - “Emisja obligacji PKN ORLEN seria E

 1. Na rynku brakuje emisji uznawanych za bezpieczne więc pewnie po poszerzeniu konsorcjum całość się sprzeda.

 2. Marek

  Dopiero rozpoczynam poznawanie Twojego bloga oraz w ogóle tematu obligacji korporacyjnych, stąd moje – pewnie banalne – pytanie.

  Jestem zainteresowany zakupem obligacji PKN Orlen serii E, o których napisałeś. Zamierzam zapisać się na nie poprzez eMaklera w mBanku. Biorąc pod uwagę, że mogą szybko się „rozejść”, planuję zrobić to już w poniedziałek 18.06.

  Pytanie jednak, którego dnia muszę posiadać środki na rachunku potrzebne dla nabycia tych obligacji, skoro termin przydziału jest 3.07, a przewidywany dzień emicji 13.07? Logika podpowiada mi, że środki będą potrzebne dopiero w lipcu, ale wolę zapytać.

  Pozdrawiam,
  Marek

  Ps. Twój blog dodałem już do RSS, także żaden news mi nie ucieknie. 🙂

 3. Cześć, witaj, miło mi :).
  Środki musisz posiadać w momencie złożenia zapisu. Są blokowane, a po przydziale, w przypadku redukcji, część z nich wróci do Ciebie.
  Pozdrawiam

 4. Marek

  Dziękuję Ci za odpowiedź, wykorzystam tą wiedzę w praktyce.

 5. Marcin

  Mam taką sugestię, aby przy każdym tego typu artykule, gdzie oprocentowanie jest zmienne, podawać oprocentowanie obligacji na dzień pisania artykułu. Oszczędzi to czytającym szukania notowań wiboru, żeby mniej więcej zorientować się jak wypada realne oprocentowanie.
  Miło jest też zobaczyć jak notowane są poprzednie serie obligacji danego emitenta, wtedy łatwo można się zorientować czy lepiej skorzystać z IPO czy lepiej szukać na rynku, bo na przykład obligacje sprzedają się poniżej ceny emisyjnej.
  Pozdrawiam

 6. Dzięki za komentarz, faktycznie, kiedyś pisałem ile wynosi oprocentowanie, tu tego nie widzę, będę na przyszłość dodawał. Porównanie obligacji – też da się zrobić (i czasami robiłem).
  Jeszcze raz dzięki za feedback.
  Pozdrawiam

 7. Być może głupie pytanie początkującego, ale w jaki sposób można zapisać się do zakupu obligacji jeżeli nie posiadamy rachunku maklerskiego w w/w bankach? Jestem klientem ing, chciałem wziąć udział czy zostaje mi wtedy tylko listowny zapis? Jeżeli tak to w jaki sposób mogę go dokonać? Gdzie szukać adresu do wysyłki, treści listu. W internecie informacji o tym jak dokładnie dokonać zakupu obligacji na rynku pierwotnym próżno szukać.
  Pozdro

 8. Listownie też nie, niestety trzeba posiadać r-k w którymś z tych biur maklerskich. Ewentualnie założyć r-k rejestrowy do obligacji skarbowych w PKO BP – pisałem o tej metodzie tutaj (i ją 3x praktykowałem): https://www.rynekobligacji.com/2017/09/emisja-obligacji-pkn-orlen/

 9. Yorgi

  Dzięki Remigiusz za informacje. Jasno i klarownie.
  Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie. Jestem właśnie w trakcie zakładania IKZE (zgodnie z twoją sugestią, must have przy zakupach obligacji). I tu pojawia się pytanie czy jeżeli założę rachunek maklerski IKZE w BPS, ale dalej będę kupował obligacje na swoim ING to stracę prawo do odliczenia od podatków kosztów IKZE? Gdzieś spotkałem się z taką informacją. Dodam, że posiadam działalność gospodarczą – ryczałt.
  Pozdro

  P.S.
  Coś jest nie tak z dodawaniem komentarzy, nie zawsze się dodają 🙂

 10. Cześć. Z komentarzami – na blogu działa system anty-spam i standardowo komentarze od nowych osób (lub podejrzanych maili) trafiają do mnie do zatwierdzenia. Po kilku zatwierdzeniach już powinny dodawać się automatycznie.

  IKZE to jest niezależny rachunek więc nieważne gdzie go założysz, nie tracisz prawa do ulgi. Oczywiście musisz wpłacić kasę na rachunek IKZE :).

  Z tą działalnością gospodarczą nie do końca rozumiem, inwestujesz w obligacje poprzez działalność gospodarczą, czy inwestujesz jako osoba fizyczna?

 11. Chodziło mi o zapis z tej strony:
  https://www.e-pity.pl/baza-informacji-o-podatkach–abc-podatki–informacja-podatkowa/odliczenia/odliczenie-na-emeryture–ikze-nowosc/

  „rozliczający dochody z giełdy i innych przychodów kapitałowych na PIT-38,”
  Stąd moje pytanie. Inwestuje na giełdzie do tej pory jako osoba prywatna.

 12. Z powyższego linka:
  Kto może

  Odliczenia dokonuje się od podstawy opodatkowania, w konsekwencji odliczenia dokonują wyłącznie podatnicy rozliczający się:

  Na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT-37, PIT-36),
  Rozliczając się ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28),
  Rozliczający się liniowo (19% podatku, PIT-36L),

  Nie odliczy natomiast wydatków na IKZE:

  Stosujący kartę podatkową (PIT-16A),
  Rozliczający przychody opodatkowane ryczałtowo umowy (np. zlecenia do 200 zł),
  rozliczający dochody z giełdy i innych przychodów kapitałowych na PIT-38,
  składający deklarację z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39).

  Czyli jeżeli osiągasz dochód opodatkowany ryczałtem (PIT-28) to wpłatę na IKZE możesz odliczyć.

Skomentuj