Przeprowadzona krótko po poprzednich 2 emisjach, oferta obligacji PKN ORLEN serii E, tym razem trwała 8 dni i zakończyła się przed czasem. Sukces oferty można wiązać z rozszerzeniem konsorcjum dystrybucyjnego, tym razem obligacje PKN ORLEN oprócz DM PKO BP oferowały również DM mBanku, BDM czy DM Noble Securities.

Warunki emisji obligacji były takie same, jak prowadzonych wcześniej emisji obligacji serii C i D. Czyli okres 4 lata i oprocentowanie WIBOR 6M + 1,2%. Seria E była piątą i ostatnią emisją w ramach całego programu emisji obligacji spółki. Nie wiadomo, czy i kiedy ewentualnie PKN ORLEN mógłby wrócić z kolejnymi emisjami.

Patrząc na zatwierdzone prospekty (PCC Rokita, i2 Development, Echo Investment, BEST, Kredyt Inkaso, MCI.PV), a szczególnie na niewielką liczbę postępowań w toku (Ghelamco, MCI, Pragma Faktoring) nie wygląda na to, aby w najbliższej przyszłości na Catalyst miało się wiele dziać. Brak nowych emitentów, a ci którzy mogą oferować obligacje z reguły są dobrze indywidualnym inwestorom znani i obecni w ich portfelach.

Dodatkowo, jak wynika z przedstawionej strategii, GPW stawia na rozwój rynku długu hurtowego (za obligacje.pl), zestawiając to z ograniczeniami KNF (np. odnośnie obligacji podporządkowanych banków, czy długim okresem rozpatrywania prospektów emisyjnych), nie jestem optymistą w zakresie rozwoju rynku obligacji dla takich inwestorów jak my.

Od 4 lat powstaje Instytut Analiz i Ratingów, obecnie jego start planowany jest na 2019 rok, ale śmiem wątpić czy przyniesie realną zmianę na rynku obligacji dla inwestorów detalicznych. Kiedy pojawią się pierwsze ratingi i ile ich będzie. Kto się na nie zdecyduje, zakładając, że to emitent płaci za rating. Póki co dużo mówienia mało działania. Na dzisiaj lukę na rynku wypełnia mój Raport Rankingowy, oceniający w tej chwili 34 emitentów z Catalyst (zapraszam do zakupu tutaj).

Koniec dygresji, wracając do ostatniej emisji PKN ORLEN, cieszy, że zapisy złożyło rekordowe 1.245 Inwestorów, co oznacza, że mimo afery z GetBack sporo osób nadal inwestuje w obligacje korporacyjne. A biorąc pod uwagę wytyczne KNF odnośnie aktywnego oferowania obligacji przez banki, wydaje się, że te ponad 1,2 tysiąca osób, to świadomi inwestorzy.

PKN ORLEN – wyniki emisji obligacji poszczególnych serii
PKN ORLEN – wyniki emisji obligacji poszczególnych serii

Podsumowując, na najbliższe miesiące nie przewiduję, aby wiele nowego miało się dziać wokół rynku obligacji korporacyjnych. Na jesień planuję osiągnąć liczbę 50 ocenionych spółek w Raporcie i powinno pojawić się więcej wolnego czasu. Pomału zastanawiam się jak go spożytkować, spadki na rynkach akcji powodują, że coraz częściej zerkam w tym kierunku. Jeżeli macie jakieś potrzeby w zakresie rozszerzenia tematyki bloga w dalszej przyszłości, piszcie w komentarzach 🙂 .[sgmb id=”1″]

Skomentuj