Po kwietniowym tąpnięciu i majowym lekkim odreagowaniu, czerwiec przyniósł mojemu portfelowi w miarę przyzwoity wynik 0,44%. Sytuacja na rynku nadal jednak jest nerwowa i nie wiem czego spodziewać się w kolejnych miesiącach. W takiej sytuacji najlepiej sobie zrobić chwilę przerwy i właśnie na tym planuję się skupić w lipcu. W tym miesiącu działalność blogowa i giełdowa zostanie mocno ograniczona, a ja skupię się nad planowaniem kolejnych miesięcy i lat rozwoju mojej działalności.

Tymczasem poniżej prezentuję podsumowanie mojej aktywności i wyników portfela w czerwcu.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w czerwcu 2018

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym liczba transakcji na rynku była u mnie mocno ograniczona. Ceny większości posiadanych obligacji nie skłaniały do ich sprzedaży. Zmiany cen obligacji rozłożyły się w miarę po równo, wzrosły na przykład ceny papierów BBI Development, MCI, Polnordu, Vantage Development, z kolei w dół wyniki portfela ciągnęły spółki Kancelaria Medius, OT Logistics i PCC Rokita. Zmiany nie były jednak tak dynamiczne, jak w kwietniu.

Jak wspomniałem, w skali miesiąca portfel zarobił 0,44%:

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu z portfela wynosi marne 3,51%, a tak wygląda w perspektywie długoterminowej:

Portfel obligacji - wynik narastająco
Portfel obligacji – wynik narastająco

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Podział portfela według ocen z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Podział portfela według Stref z Raportu Rankingowego
Podział portfela według Stref z Raportu Rankingowego

Dla przypomnienia: Strefa relaksu i Strefa spokoju, to spółki którymi się nie martwię zbytnio. Strefa czujności – tutaj już warto śledzić na bieżąco wyniki i komunikaty spółek, ale też na dziś nie widzę większych zagrożeń. Z kolei Strefa odważnych oznacza dla mnie już dużą niepewność w zakresie inwestycji w obligacje danej spółki. W porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyłem nieco udział spółek ze Strefy Relaksu. Kolejne spółki zostały dołączone do Raportu, w związku z tym udział spółek nieocenionych spadł z 23% do 11%.

Transakcje dokonane na portfelu obligacji w czerwcu 2018

Czerwiec podobnie do maja odznaczał się niewielką liczbą transakcji, poniżej ich alfabetyczna lista.

Zakupiłem nieco obligacji Alior Banku. Ostatnio nie miałem ich w portfelu, a zapowiedzi fuzji z PEKAO S.A. dają pewną nadzieję na wzrost kursu tych obligacji.

„Sprzedało” się nieco obligacji BESTu (BST0820). Ceny rocznika 2020 wydają się wychodzić na prostą. Mam nadzieję, że stopniowo to samo będzie czekać rocznik 2021.

Zostały wykupione obligacje Capital Parku (CAP0618).

Zakupiłem pakiet obligacji Lokum Deweloper (LKD0621).

„Sprzedało” się nieco obligacji MCM Management (MCM0620), a udział grupy MCI w portfelu spadł z 10 do 8%.

Wziąłem dział w emisjach obligacji PKN ORLEN. W efekcie obligacje tego emitenta stanowią około 4% portfela. I można powiedzieć, że traktuję je jako nieźle oprocentowaną gotówkę – w razie potrzeby (okazji na rynku) mogę wymienić je na złotówki i zakupić coś innego.

Zakupiłem nieco obligacji Robyg (ROB0323).

I to wszystko, prawda że spokojnie 🙂 .

Struktura portfela obligacji po czerwcu – emitenci

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według emitentów
Portfel obligacji według emitentów

Wielkich zmian do poprzedniego miesiąca nie ma, pozytywne jest to, że zmalał udział dwóch największych emitentów (BEST i MCI), a z w lipcu zmalał już kolejnego (Polnord) więc ryzyko pojedynczego emitenta nieco spadło.

Skład portfela obligacji po czerwcu – branże

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

Bez większych zmian…

Portfel obligacji po czerwcu – podsumowanie

W dobie trudnej sytuacji na rynku cieszy fakt, że portfel zarabia, chociaż chciałoby się więcej. Ale nic na siłę, na rynku są lepsze i gorsze okresy.

W lipcu, jak już wspomniałem, nieco ograniczam działalność blogową. Część wygospodarowanego czasu poświęcam na urlop i przemyślenia w którym kierunku rozwijać bloga. Giełda nie widzi w swojej strategii inwestorów indywidualnych, afera GetBack zbiera swoje żniwa. Mimo rosnących statystyk bloga jego skala musiałaby być większa, aby mieć absolutną niezależność, czyli utrzymywać się z pieniędzy Inwestorów. Taki jest długoterminowy cel, przede mną kwestia wyboru ścieżki, która do niego doprowadzi.

Tym z Was, którzy w lipcu wybierają się na urlop, życzę dobrej pogody i udanych wakacji, a tym którzy w sierpniu, życzę, aby lipiec szybko minął 🙂 .[sgmb id=”1″]

5 komentarzy - “Portfel obligacji po czerwcu 2018

 1. cj

  fajne nazwy tych stref 🙂

 2. jakoś trzeba sobie radzić 🙂

 3. katarzyna

  Nie wiem jak z innymi, ale z robygiem pełna zgoda. Idą pełna parą, do czerwca w Warszawie i Gdańsku udało im się zakontraktować ponad 1500 mieszkań. Lekko licząc to jakieś 600 mln złotych przychodów, a to jest już niemało

 4. Anonim

  sukces na giełdzie , sukces na budowie, mają rozmach…..

 5. Roman

  sukces na giełdzie, sukces na budowie, mają rozmach:)

Skomentuj