Dwa lata temu po raz pierwszy wybrałem się na 4 Dzień Inwestora w grupie PCC. Wśród 150 zgromadzonych tam osób nie znałem praktycznie nikogo, myślę, że większość to były osoby w jakiś sposób związane z grupą PCC, często byli pracownicy. Rok temu Dzień Inwestora zgromadził ponad 200 gości. I tym razem już była okazja „przybić piątkę” w Czytelnikami bloga, czy blogerami. W tym roku Brzeg Dolny odwiedziło blisko 300 osób i było mega sympatycznie się spotkać i chociaż chwilę porozmawiać. Na koniec lunchu „porwaliśmy” prezesa Zdona i znalazł się w naszym krzyżowym ogniu pytań.

Prezes Rafał Zdon w ogniu pytań
Prezes Rafał Zdon w ogniu pytań

Coraz poważniej myślę o tym, żeby w przyszłym roku, przy okazji Dnia Inwestora, zorganizować jeszcze wewnętrzne spotkanie (before/after) Czytelników mojego i zaprzyjaźnionych blogów 🙂 .

Na dzień dzisiejszy nie jest znane mi tego rodzaju wydarzenie inwestorskie w spółce, które przyciągnęło by więcej inwestorów indywidualnych. Widać, że systematyczna „praca u podstaw” przynosi efekty. Nakładając na to dobre wyniki spółek, systematycznie wypłacane dywidendy, atmosfera na takich spotkaniach jest bardzo sympatyczna. Jest aż tak miło, że w tym roku prezes Zdon umieścił w prezentacji slajdy omawiające ryzyko inwestycyjne w instrumenty finansowe i sporo uwagi poświęcił niepewności, temu, że nie ma gwarancji, że spółka rok w rok będzie polepszała swoje wyniki.

Ok, przejdźmy zatem do merytoryki.

Dzień Inwestora – relacja

Co roku ekipa z PCC przygotowuje w ramach prezentacji coś nowego. W tym roku prezentacja pokazywała obraz grupy „wczoraj” i „dziś”. Omówione zostały poczynione w przeszłości inwestycje, pokazano jak rosną w grupie moce produkcyjne. Dzięki synergii między PCC Rokita, PCC Exol i PCC MCAA grupa wykorzystuje w optymalny sposób swoje zdolności produkcyjne.

Chemia w praktyce
Chemia w praktyce

Bardzo fajnym elementem było dodanie do prezentacji praktycznych pokazów „Chemia w praktyce”. Niezłe jest to, że z soli, wody i prądu w ramach elektrolizy docelowo otrzymuje się wiele różnych produktów.

Z pełną prezentacją z Dnia Inwestora zapoznasz się w tym miejscu (pdf).

W kontekście wyników i perspektyw grupy prezes Zdon podkreślał, że wszystkie ważne informacje zawarte są w raportach finansowych spółek. Przypomnę, że:

Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy na blogu związane z PCC Rokita,

Na Portalu Analiz znajdziesz analizę PCC Rokita z punktu widzenia akcjonariusza,

Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy na blogu związane z PCC Exol.

Podczas rozmów omawialiśmy takie tematy jak:

 • Wzrost mocy produkcyjnych w najbardziej na dziś marżowym segmencie Chloropochodne. Moce systematycznie rosną, po rozbudowie grupa skupi się na eliminowaniu „wąskich gardeł”. Jeżeli chodzi o ten segment, to doroczna przerwa technologiczna miała miejsce w II kwartale, w III produkcja idzie pełną parą, a koniunktura nadal jest dobra,
 • Wzrost cen certyfikatów CO2. Grupa zakupiła pewną ilość certyfikatów z wyprzedzeniem, jeszcze w dobrych cenach. Teraz pytanie, jak sytuacja będzie się rozwijać dalej,
 • Wzrost cen energii. Problem jest znany, spółka analizuje co może zrobić lepiej w ramach własnej organizacji, w temat wysokich cen energii włączył się także polski rząd (póki co brak konkretów). To moja uwaga, z tego co wiem od Czytelników, problem z cenami energii narasta, niestety może się okazać sporym ryzykiem dla energochłonnych branż,
 • Spółka w Tajlandii, w której Rokita ma obecnie 50% udziałów. W skrócie – firma istnieje wiele lat, jej właściciel nie miał za bardzo pomysłu na nią, obecnie ludzie z PCC Rokita pomagają ją ustawić na właściwe tory,
 • Ekologia. Prezes nie przewiduje w kilku następnych latach szczególnych problemów w tym obszarze, spółka spełnia wszystkie normy i w najbliższym czasie nie wchodzą nowe.

Dziękuję za wszystkie spotkania, dziękuję grupie PCC za organizację takiego wydarzenia, a niezdecydowanych akcjonariuszy i obligatariuszy grupy PCC mam nadzieję spotkać w przyszłym roku 🙂 .

[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “6 Dzień Inwestora w grupie PCC – relacja

 1. Przemek

  Remek – miło było Ciebie poznać i dzięki za ściągnięcie Prezesa do stolika – rozmowa na pewno ciekawa i można było z niej dużo cennych obserwacji wynieść.

 2. Mi również było bardzo miło. Fajnie, że się odnajdujemy i poznajemy osobiście. I przy okazji bardzo fajną relację zdałeś:
  http://okiemmaklera.com/6-dzien-inwestora-pcc-rokita/

 3. Przemek

  Dzięki – widzę, że w sieci nic przed nikim się nie ukryje 😉
  Taki eventy są potrzebne – i pokazują, że inwestorzy indywidualni to całkiem duża rzesza ludzi 🙂

Skomentuj