Ostatnie 30 dni to kolejny spadkowy okres dla większości spółek – emitentów obligacji korporacyjnych. Sytuacja na GPW wygląda bardzo słabo. Wystarczy spojrzeć na następujące liczby. Za ostatni miesiąc ponad 10% wzrostu kursu zaliczyły akcje 3 spółek, a licznik po drugiej stronie pokazuje 15 sztuk. W tym czasie spadły ceny akcji 41 z 54 spółek (!), a średni spadek kursu wyniósł ponad 5% (mediana spadła o ponad 3%). Nie inaczej jest w skali roku. Kurs akcji zaledwie 4 spółek jest ponad 20% wyżej niż rok wcześniej, podczas gdy ponad 20% spadki kursu zaliczyły 22 spółki.  Kursy akcji 42 z 54 spółek są niżej, niż rok wcześniej. Średni spadek kursu akcji wyniósł -16,4% (mediana -12,2%). Dramat.

Zmiany kursów akcji emitentów obligacji

Pełna tabela posortowana według rocznej stopy zwrotu z akcji wygląda następująco:

Zmiany kapitalizacji - pełna lista spółek
Zmiany kapitalizacji – pełna lista spółek

A tak wygląda góra i dół tabeli według zmian kursu akcji za okres 1 miesiąca (na dzień 26.09.2018):

Zmiany kapitalizacji – największe wzrosty i spadki w skali miesiąca
Zmiany kapitalizacji – największe wzrosty i spadki w skali miesiąca

Jak widać, nie jest dobrze. Po stronie wzrostów mamy raczej do czynienia z odreagowaniem wcześniejszych spadków, trudno doszukać się informacji, które wskazywały inny powód takiego ruchu cenowego. Po stronie spadkowej dzieje się sporo: Medicalgorithmics (podobno nowy iWatch od Apple może namieszać na rynku), Kancelaria Medius (problemy właściciela – TFI Trigon), Getin Noble Bank (odpisy, słabe wyniki) i tak dalej i tak dalej. Szczegółowo temat rozpiszę poniżej.

I wreszcie tabelka z sygnałami ostrzegawczymi:

Kapitalizacja - alerty
Kapitalizacja – alerty

Omówienie sygnałów ostrzegawczych

Unibep i Erbud to spółki z branży budowlanej, która mocno odczuwa wzrost cen materiałów budowlanych i problemy z dostępnością siły roboczej. Stąd nie dziwią spadki kursów akcji. Nie analizowałem dokładnie tych spółek pod kątem obsługi obligacji, jeżeli ktoś z Was posiada te papiery proszę o sygnał, a mogę się nad nimi pochylić.

Grupa spółek Leszka Czarneckiego, czyli Getin Noble Bank i M.W. Trade już drugi miesiąc znajduje się w czołówce spadków. Zapewne Czytelnicy znają sytuację tych spółek.

Elemental Holding, Yolo i AB PL nigdy nie były specjalnie w obszarze moich zainteresowań i w związku z alertami, dopóki ktoś z Czytelników nie wyrazi takiej potrzeby, nie będę w najbliższym czasie analizował tych spółek.

O Brasterze nie ma chyba się co rozpisywać, spółka regularnie przepala kasę, a pozytywnych efektów na sprzedaży cały czas brak.

Wobec Kredyt Inkaso nie ma aktualnie pozytywnego sentymentu rynkowego. Wystarczy wspomnieć publikacje o odkupywaniu z zarządzanych funduszy portfeli wierzytelności po wysokich cenach (po to aby zapewnić minimalną stopę zwrotu w funduszach), a następnie przeszacowywania tych portfeli (koszt). Obecnie natomiast trwa wymiana ciosów z akcjonariuszem (BEST) w zakresie ewentualnego wycieku informacji (baz danych) ze spółki w 2016 roku. Dodając do tego negatywny sentyment do branży wynikający z afery GetBack, trudno oczekiwać aby kurs tego windykatora zachowywał się dobrze.

Na życzenie jednego z Czytelników dokonałem oceny spółki EuCO. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wypadła ta spółka w Rankingu – zapraszam do Raportu Rankingowego.

Columbus Energy to stały bywalec alertów, o spółce już kilka razy pisałem, odczucia mam mieszane, przydałby się spółce dodatkowy kapitał (który zresztą miała zamiar pozyskać z giełdy, ale się wycofała).

Dopiero teraz OT Logistics dostała się na listę alertów, choć kurs jej spada już od roku. Ale spada w taki „zorganizowany” sposób, że spółka do tej pory unikała ostrzeżeń. A tymczasem właśnie dziś przypada bardzo ważny dzień dla OT Logistics. Zapadają obligacje objęte przez fundusz Open Finance Obligacji Korporacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej oraz kilkukrotnie przedłużane na krótkie okresy kredyty. Wczoraj spółka opublikowała raport finansowy. Audytor (znowu padło na Deloitte) opisał sytuację związaną z możliwością kontynuacji działalności przez spółkę. Pozwolę sobie zacytować, bo  jest wybitny (pogrubienie moje):

“… Uwarunkowania te, wraz z innymi zagadnieniami […] wskazują, ze zachodzi istotna niepewność mogąca budzić poważne wątpliwości co do zdolności spółki do kontynuacji działalności. Nasz raport nie zawiera zastrzeżenia odnośnie tej kwestii”

Jest bardzo, bardzo ciasno, zbyt wiele podmiotów (banki, Open Finance TFI) do negocjacji, do tego grupa OTL nie pomaga negocjacjom swoimi wynikami. Zobaczymy jak sytuacja się zakończy, oby szczęśliwie udało się zrefinansować grupie zadłużenie.

Obiecałem sobie we wrześniu mocniej przeanalizować spółkę Comp, ale nadal nie udało mi się tego zrobić. Podobnie nie za wiele wiem o JW Construction i PGO i ze względu na alerty te spółki nie są moimi priorytetami.

BBI Development to dla mnie spółka ewenement. Coraz mniej rozumiem sens jej istnienia z punktu widzenia akcjonariuszy. Wskaźnik Cena / Wartość księgowa dla tej spółki wynosi 0,24, czyli rynek ocenia, że aktywa grupy są 4x mniej warte, niż to wynika z bilansu. Kurs cały czas się osuwa, cały czas czekamy na pozytywne wyniki z projektów Centrum Praskie Koneser i Centrum Marszałkowska, a tych wyników ciągle brak. Mój sentyment do firmy jest aktualnie bardzo słaby.

Kapitalizacja emitentów obligacji – podsumowanie

Giełda spada, kolejne spółki dołączają do alertów, a mało które z nich wychodzą. Co jakiś czas pojawiają się negatywne informacje również wobec innych spółek. Taką sytuację mieliśmy wobec MCI Capital (wyrok sądu) czy Polnordu (szacunki bardzo słabych wyników). Sporym znakiem zapytania są galopujące ceny energii – jak przełożą się na wyniki spółek produkcyjnych, i jakie będą miały oddziaływanie na gospodarkę.

Na koniec jeszcze przypomnienie, że zmiany kursów akcji to jest jeden z czynników, które moim zdaniem warto brać pod uwagę przy inwestowaniu w obligacje korporacyjne. Jest to czynnik moim zdaniem istotny, ale z pewnością nie jedyny. Czasem oczekiwania obligatariuszy i obligatariuszy wobec spółki są inne. Dlatego zawsze wskazania z rynku akcji warto skonfrontować z realną sytuacją spółki.[sgmb id=”1″]

2 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – wrzesień 2018

  1. Aniella

    Nareszcie po długim czasie z listy sygnałów ostrzegawczych zniknęły ZM Kania a ich obligacje są w dalszym ciągu dosyć tanie. Widzisz jakąś szansę na to, że odbiją jeszcze wyżej (kurs ocierał się już o okolice 80%)? A Braster to właśnie ogłosił deal 1000-lecia: sprzedaż 100 szt swojego urządzenia do Benefit Systems SA ale jednocześnie trwa ewakuacja z zarządu i rady nadzorczej… Obawiam się, że ta łódka niedługo zatonie a obligatariusze dostaną propozycję spłaty w towarze.

  2. Aniella, odnośnie Kanii to pytanie bardziej do Biedronki 🙂
    Braster – bez komentarza 🙂

Skomentuj