Zgodnie z zapowiedzią w tym tygodniu na blogu zamieszczam omówienie wyników finansowych za I półrocze 2018 roku kilku wybranych spółek. Wyniki PCC Rokita już na blogu omawiałem (polecam również analizę Rokity na Portalu Analiz), teraz czas na mniejszą „siostrę”  – spółkę PCC Exol. Jeżeli masz swoje propozycje emitentów do omówienia, śmiało pisz w komentarzach do wpisu.

PCC Exol – wyniki I półrocza 2018

W zakresie działalności operacyjnej PCC Exol jest bardzo stabilną spółką. Przychody charakteryzują się nieznacznym trendem wzrostowym. W I półroczu 2018 roku rosła sprzedaż w segmencie produktów do zastosowań przemysłowych (+11,2 mln zł), a spadła w segmencie detergentów i kosmetyków (-11,3 mln zł). Przy czym należy zaznaczyć, że wolumenowo sprzedaż w segmencie detergentów i kosmetyków była porównywalna ro doku poprzedniego, co oznacza po prostu cen spadek produktów, w ślad za spadkami cen surowców. Kwartalne przychody spółki wyglądają następująco:

PCC Exol, przychody ze sprzedaży w tys. zł
PCC Exol, przychody ze sprzedaży w tys. zł

Spółka informuje o wprowadzaniu do oferty nowych produktów specjalistycznych, informuje również o tym, że jako pierwsza w Polsce rozpoczęła badania nad surfaktantami o specjalnej budowie polimerycznej, które charakteryzują się łagodniejszą klasyfikacją środowiskową i mogą być szeroko wykorzystywane w przemyśle farb i lakierów. Spółka realizuje kolejne etapy inwestycji na Wytwórni Etoksylatów w Brzegu Dolnym. Jej finalizacja umożliwi zwiększenie zdolności produkcyjnych surfaktantów specjalistycznych oraz wprowadzenie do oferty nowych, zaawansowanych technologicznie produktów.

Niestety póki co przełożenie wyżej wymienionych działań na wyniki jest raczej średnie:

PCC Exol, EBITDA w tys. zł
PCC Exol, EBITDA w tys. zł

Cieszy fakt, że wyniki spółki są w miarę powtarzalne, natomiast szkoda, że grupa pracuje na stosunkowo niskich marżach i jak widać, mimo podejmowanych wysiłków, rynek nie pozwala na wyższe.

Wypracowany zysk plus amortyzacja, przy stosunkowo niewielkich wydatkach inwestycyjnych powoduje, że PCC Exol posiada niezłą zdolność do generowania gotówki. Pomimo wypłaty w II kwartale akcjonariuszom 15,5 mln zł dywidendy na koniec okresu spółka miała w kasie ponad 19 mln zł (chociaż trzeba przyznać, że w I kwartale 2018 zwiększyła zadłużenie finansowe netto).

PCC Exol, płynność bieżąca, środki pieniężne
PCC Exol, płynność bieżąca, środki pieniężne

Będąc przy zadłużeniu finansowym, również w tym obszarze warto zwrócić uwagę na powtarzalność i przewidywalność, co jest atutem z punktu widzenia obligatariusza.

PCC Exol, zadłużenie finansowe netto
PCC Exol, zadłużenie finansowe netto

Stabilność potwierdza również wskaźnik zadłużenia, który z reguły nieco wzrasta po wypłacie dywidendy (spadek kapitałów), by potem wracać do poziomów 0,53-0,56.

PCC Exol, wskaźnik zadłużenia
PCC Exol, wskaźnik zadłużenia

Klamrę stabilności domyka wskaźnik dług netto / EBITDA. Już od kilku lat wskaźnik ten waha się w przedziale 4-5 lat. Zapewne przyjemniej by było widzieć poziomy o rok niższe (czyli spółka może spłacić swoje zadłużenie finansowe netto w 3-4 lat), jednak biorąc pod uwagę powtarzalność wyników trudno uznać poziom tego wskaźnika za zagrożenie.

PCC Exol, wskaźnik dług netto / EBITDA
PCC Exol, wskaźnik dług netto / EBITDA

Podsumowując, sytuacja spółki PCC Exol z punktu widzenia obligatariusza wygląda nie gorzej niż w poprzednich okresach. Stabilność wyników i bilansu grupy jest jej dodatkowym atutem.

W najbliższą sobotę będzie miał miejsce szósty już Dzień Inwestora w spółkach z grupy PCC. Wybieram się tam, liczę, że moja wiedza o spółkach Exol i Rokita będzie systematycznie się pogłębiać. Jeżeli posiadasz akcje lub obligacje którejś ze spółek, myślę, że warto tam się pojawić.

[sgmb id=”1″]

6 komentarzy - “PCC Exol, PCC Rokita – po wynikach I półrocza 2018

 1. Przemek

  Remigiusz, ale to zadłużenie finansowe netto / EBITDA to kurcze niskie nie jest 🙁 Co prawda niby stałe w ostatnich latach ale sam wskaźnik dość wysoki, imho. Oczywiście wypłacają dywidendę, gdyby jej nie było to wskaźnik by spadł – ale pewno akcjonariusze y się nie ucieszyli… Chyba będzie o czym porozmawiać z prezesem w sobotę 🙂

 2. No tak, dlatego napisałem, że lepiej by było widzieć wskaźnik o 1 p.p. niżej. Tak z reguły prezentują się covenanty dla firm z Catalyst: http://okiemmaklera.com/dlug-netto-ebitda/. Jak widać, to 3,5 to jest poziom, którego lepiej nie przekraczać.
  Fakt, jakby zmniejszyli dywidendę to więcej kasy by było w firmie i mniejszy dług netto. Myślę, że porozmawiamy o tym z prezesem w sobotę :).

 3. Rafał

  Witam, czy można prosić o prześwietlenie spółki Cognor.

 4. Ta spółka nie ma obligacji więc temat bardziej na Portal Analiz https://portalanaliz.pl/ . Jednak nie umiem obiecać na kiedy…

 5. Wojciech

  Nie rozumiem logiki postępowania spółek z grupy PCC. Z jednej strony emitują obligacje na 5 – 5,5%, z drugiej wypłacają dywidendę. Gdybym ja był właścicielem, to żadnej dywidendy bym nie wypłacał i emitował bym możliwie jak najmniej obligacji. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć co motywuje te spółki do wypłat dywidendy? Kompletnie nie mogę tego pojąć.

 6. Odpowiem Tobie jak ja to rozumiem.
  Jeżeli Twój biznes przynosi Tobie w skali roku więcej % zysku, niż wynosi koszt długu – to warto zwiększyć skalę biznesu emitując dług. Nie wiem, kupisz z Chin telefon za 1.000 zł i go sprzedaż za 2.000 zł, to opłaca się Tobie pożyczyć od kogoś następne 5 tysięcy nawet oprocentowane na 10% i zrobić obrót, niż czekać aż Twój tysiąc zacznie pracować, zwłaszcza, że przy mniejszej skali masz wyższe procentowo koszty stałe i ten 1.000 zł zysku może ich nie pokryć, a 1.000 zysku + 5.000 zysku (na który wziąłeś kredyt już tak).

  I tak trochę wygląda sytuacja z PCC Exol, liczby lekko zaokrąglam. Powiedzmy, że teraz mają strukturę 250 mln zł kapitału i 250 mln zł długu (500 mln zł aktywów) i zarabiają 20 mln zł. Z kapitału jest to zatem 20 mln zł / 250 mln zł = 8% zwrotu na kapitale w skali roku.

  Teraz załóżmy wariant, że spółka nie zadłuża się i ma 500 mln zł kapitału Wtedy zarobi nie 20 mln zł, a powiedzmy 33,75 mln zł (brak kosztów odsetkowych od 250 mln długu, pomijam podatki). 33,75 / 500 mln zł = 6,75%. Czyli stopa zwrotu na kapitale mniejsza niż w opcji mieszanej.

  Jest wreszcie i aspekt praktyczny. Grupa PCC to nie tylko Polska, ale i inwestycje w Islandii, czy Rosji i w innych krajach. Być może tam są atrakcyjne stopy zwrotu do wyjęcia, dlatego też warto tam kierować gotówkę: https://www.pcc.eu/o-nas/unternehmensgeschichte/?lang=pl

Skomentuj