Dla przypomnienia, w lipcu w portfelu miało miejsce odreagowanie 3-miesięcznych spadków związanych z sytuacją GetBack. I w sierpniu ta dobra passa również była kontynuowana, portfel zanotował całkiem przyzwoity wynik. W miesiącu tym w portfelu miała miejsce jedna transakcja, a dzisiaj (we wrześniu) dokonałem kolejnej. Po szczegóły zapraszam poniżej.
Ideą tego przedsięwzięcia nie jest osiąganie fantastycznych stóp zwrotu, a zbudowanie portfela składającego się z wielu emitentów z różnych branż i niewymagającego codziennej obserwacji. Czyli z założenia:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać 5% wartości portfela więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję brakiem zysku rocznego (lub osiągnięciem minimalnego zysku), natomiast nie wchodzę w stratę na kapitale,
- Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu przekraczać 10 procent więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela,
- Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – sierpień 2018
Portfel obligacji według stanu na koniec sierpnia prezentuje się następująco:
Pisałem o tym już poprzednio, 1 sierpnia z dostępnej gotówki zakupiłem obligacje Vantage Development, a ostatnią porcję kasy zostawiłem na zakup nowych obligacji Voxel. Ich debiut na Catalyst nastąpił właśnie dzisiaj (03.09.2018), obecnie czekam z malutkim zleceniem kupna na pojawienie się „dobroczyńcy”, który zechce te obligacje sprzedać.
Ze spółek posiadanych w portfelu, dwóch emitentów znajduje się w najbardziej niebezpiecznej Strefie dla odważnych (zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego, a sprawdzisz jak ocenione są pozostałe spółki). Jedną z tych dwóch spółek jest OT Logistics. Spółka zmaga się obecnie z refinansowaniem zadłużenia. Ostatni komunikat (jeżeli dobrze zrozumiałem to na 31.08.2018 spółka nie otrzymała „technicznej” prolongaty kredytu od banku) spowodował, że postanowiłem emitenta usunąć z portfela i w dniu dzisiejszym sprzedałem jego obligacje. Bo przecież nadrzędną ideą portfela jest generowanie stabilnej stopy zwrotu (przy minimalizacji ryzyka), a nie osiąganie fantastycznych wyników.
W związku z powyższym w portfelu znowu pojawiła się gotówka, którą powinienem zagospodarować na zakup obligacji nowego emitenta.
Kolejne spółki są przeze mnie oceniane i dołączają do Raportu Rankingowego (obecnie jest już 37 emitentów obligacji). Podział emitentów ze względu na Strefy wygląda obecnie następująco:
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
Część gotówki została wydana na zakup obligacji dewelopera – Vantage Development.
Portfel obligacji firm – wyniki po sierpniu 2018
Sierpień z wynikiem 0,51% okazał się fajnym miesiącem, lepszym niż rok wcześniej:
Jak widać poniżej, pomimo drugiego dobrego miesięcznego wyniku, różnica do tego samego okresu 2017 roku jest nadal bardzo duża, choć na szczęście stopniowo się zmniejsza. I biorąc pod uwagę średnią ważoną rentowność portfela (nawet po usunięciu obligacji OT Logistics) jest nadal szansa na podgonienie wyniku.
Na koniec tradycyjnie tabelka z podsumowaniem transakcji na portfelu od początku jego istnienia.
Udanych inwestycji!
[sgmb id=”1″]