Dla przypomnienia, w lipcu w portfelu miało miejsce odreagowanie 3-miesięcznych spadków związanych z sytuacją GetBack. I w sierpniu ta dobra passa również była kontynuowana, portfel zanotował całkiem przyzwoity wynik. W miesiącu tym w portfelu miała miejsce jedna transakcja, a dzisiaj (we wrześniu) dokonałem kolejnej. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – sierpień 2018

Portfel obligacji według stanu na koniec sierpnia prezentuje się następująco:

Portfel obligacji według emitentów
Portfel obligacji według emitentów

Pisałem o tym już poprzednio, 1 sierpnia z dostępnej gotówki zakupiłem obligacje Vantage Development, a ostatnią porcję kasy zostawiłem na zakup nowych obligacji Voxel. Ich debiut na Catalyst nastąpił właśnie dzisiaj (03.09.2018), obecnie czekam z malutkim zleceniem kupna na pojawienie się „dobroczyńcy”, który zechce te obligacje sprzedać.

Ze spółek posiadanych w portfelu, dwóch emitentów znajduje się w najbardziej niebezpiecznej Strefie dla odważnych (zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego, a sprawdzisz jak ocenione są pozostałe spółki). Jedną z tych dwóch spółek jest OT Logistics. Spółka zmaga się obecnie z refinansowaniem zadłużenia. Ostatni komunikat (jeżeli dobrze zrozumiałem to na 31.08.2018 spółka nie otrzymała „technicznej” prolongaty kredytu od banku) spowodował, że postanowiłem emitenta usunąć z portfela i w dniu dzisiejszym sprzedałem jego obligacje. Bo przecież nadrzędną ideą portfela jest generowanie stabilnej stopy zwrotu (przy minimalizacji ryzyka), a nie osiąganie fantastycznych wyników.

W związku z powyższym w portfelu znowu pojawiła się gotówka, którą powinienem zagospodarować na zakup obligacji nowego emitenta.

Kolejne spółki są przeze mnie oceniane i dołączają do Raportu Rankingowego (obecnie jest już 37 emitentów obligacji). Podział emitentów ze względu na Strefy wygląda obecnie następująco:

Podział portfela według Stref z Raportu Rankingowego
Podział portfela według Stref z Raportu Rankingowego

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

Część gotówki została wydana na zakup obligacji dewelopera – Vantage Development.

Portfel obligacji firm – wyniki po sierpniu 2018

Sierpień z wynikiem 0,51% okazał się fajnym miesiącem, lepszym niż rok wcześniej:

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Jak widać poniżej, pomimo drugiego dobrego miesięcznego wyniku, różnica do tego samego okresu 2017 roku jest nadal bardzo duża, choć na szczęście stopniowo się zmniejsza. I biorąc pod uwagę średnią ważoną rentowność portfela (nawet po usunięciu obligacji OT Logistics) jest nadal szansa na podgonienie wyniku.

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Na koniec tradycyjnie tabelka z podsumowaniem transakcji na portfelu od początku jego istnienia.

Portfel obligacji - transakcje od początku
Portfel obligacji – transakcje od początku

Udanych inwestycji!

[sgmb id=”1″]

Skomentuj