Wrzesień był słaby dla kursów akcji emitentów obligacji, a co dopiero powiedzieć o październiku. Było jeszcze gorzej. Według stanu na dziś, poniedziałek rano, WIG jest blisko 8% niżej, niż miesiąc wcześniej. Mediana spadku kursu akcji naszych emitentów wynosi -4,5%, a średni spadek to -7%. Za ostatnie 30 dni jedynie 3 spółki zanotowały ponad 10% wzrost kursu akcji (z tego dwie są w skali roku na dużych minusach), za to kursy akcji aż 17 spółek spadły przynajmniej o 10%. W skali 12 miesięcy kurs akcji zaledwie jednej spółki (Voxel) wzrósł o ponad 20% (dokładnie o 63%), podczas gdy ponad dwudziestoprocentowe spadki zaliczyły 23 spółki. Kursy akcji 45 z 54 (!) są niżej niż rok wcześniej. Dramat. Prześledźmy sobie ten dramat bliżej w poniższych zestawieniach.

Zmiany kursów akcji emitentów obligacji

Pełna tabela posortowana według rocznej stopy zwrotu z akcji wygląda następująco:

Kapitalizacja - pełna lista spółek
Kapitalizacja – pełna lista spółek

A tak wygląda góra i dół tabeli według zmian kursu akcji za okres 1 miesiąca (dane na dzień 25.10.2018).

Kapitalizacja - największe wzrosty i spadki w skali miesiąca
Kapitalizacja – największe wzrosty i spadki w skali miesiąca

Jak widać, jest słabo, bardzo słabo. Na dole tabeli mamy Braster, w którego sukces chyba już nikt nie wierzy. Tuż nad nim OT Logistics, prawdziwy wodospad na kursie, dynamika kursu nie wskazuje, aby negocjacje spółki z wierzycielami miały się zakończyć pozytywnie. Kurs akcji wskazuje, że Vivid Games chyba słabo sobie radzi z komercjalizacją gier. A odnośnie EuCO – czarne chmury wiszą nad branżą odszkodowań.

Bardziej szczegółowo tematem zajmiemy się omawiając sygnały ostrzegawcze – tabelka poniżej:

Kapitalizacja - alerty
Kapitalizacja – alerty

Omówienie sygnałów ostrzegawczych

Coraz więcej spółek otrzymuje sygnały ostrzegawcze, obecnie jest ich 20 wobec 18 miesiąc wcześniej. Właśnie rozpoczyna się sezon wyników więc zapewne niebawem będzie możliwość sprawdzenia, czy spadek kursów akcji to efekt nerwowych ruchów na rynkach, czy wewnętrznej sytuacji poszczególnych spółek.

Za ostatnie 30 dni na dnie znajdują się akcje Braster, w zasadzie z nieustannym czerwonym alertem. Zapadające za 7 miesięcy obligacje spółki (BRA0519) notowane są obecnie na poziomie 55% ich wartości nominalnej.

Bardzo późno (w stosunku do moich oczekiwań) kurs akcji OT Logistics w końcu przyniósł czerwony alert. Bardzo ciekawy jestem jak się sprawa skończy, ale kurs zapadających w przyszłym miesiącu obligacji (OTS1118) na poziomie 54,5% w zasadzie nie pozostawia wątpliwości.

Na czerwony alert wskoczyła spółka PGO, tradycyjnie o firmie się nie wypowiem, bo jej nie znam.

W trend spadkowy i czerwony alert znowu wpadły akcje Vivid Games. Raport za III kwartał 2018 będzie bardzo ważny w kontekście oceny perspektyw spółki, bo to właśnie w tym kwartale premierę miały 3 kluczowe z punktu widzenia przyszłości Vivid Games gry.

Do spadków (i czerwonego alertu) powróciło EuCO, zapewne „dzięki” linkowanym wyżej planowanym zmianom prawnym.

Akcje niedawnego lidera wzrostów, Kancelarii Medius, są o ponad 50% niżej niż rok temu. To pokazuje, jak bardzo mogą zmieniać się wyceny, w zależności od postrzegania danej spółki przez inwestorów.

Z czerwonymi alertami pozostają Elemental Holding, Medicalgorighmics, Getin Noble Bank, Unibep i, pomimo odbicia kursu akcji, Erbud. Jest też cała lista pomarańczowych alertów, ale tu również poczekam do wyników spółek. Myślę, że kolejny wpis dotyczący kapitalizacji będzie bardzo ciekawy, bo na zmiany cen akcji nałoży się publikacja wyników spółek, będzie więcej materiałów do analizy 🙂 .

Kapitalizacja emitentów obligacji – podsumowanie

Na koniec jeszcze przypomnienie, że zmiany kursów akcji to jest jeden z czynników, które moim zdaniem warto brać pod uwagę przy inwestowaniu w obligacje korporacyjne. Jest to czynnik moim zdaniem istotny, ale z pewnością nie jedyny. Czasem oczekiwania obligatariuszy i obligatariuszy wobec spółki są inne. Dlatego zawsze wskazania z rynku akcji warto skonfrontować z realną sytuacją spółki. I liczę, że to się uda uczynić w kolejnym wpisie.
[sgmb id=”1″]

4 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – październik 2018

  1. Aniella

    Tak a propos KME – czy jest to pochodna tego, że mówiąc oględnie 'źle się w spółce dzieje’ czy też tego że mają w akcjonariacie Trigona, który nie ma najlepszego PR? Chyba właśnie kluczowa jest odpowiedź na pytanie dlaczego tak a nie inaczej postrzegają tą spółkę inwestorzy – czy przyczyny są natury racjonalnej czy emocjonalnej?

  2. No właśnie, to jest kluczowe pytanie, na które dzisiaj nie znam odpowiedzi. Już kilkukrotnie zwracałem uwagę, że wyniki KME w stosunku do konkurentów (w sensie efektywności, rentowności) są tak dobre, że … aż trudno w nie uwierzyć. I co kwartał KME broniło się dalszymi dobrymi wynikami.
    Chyba ucichł też jakoś temat dokapitalizowania i przenosin spółki na parkiet główny?

  3. mario s.

    Dziwi mnie fakt Kredyt Ikaso -46proc w tym roku patrząc raczej na stabilność wyników osiąganych i raczej wzglednie mądrego zarzadzania płynnościa. Co wg. Ciebie może byc przyczyna takiego spadku??

  4. Kruk od początku roku -28 proc., to raczej ogólny problem windykatorów, że nie zachwycają wynikami – utrzymanie wyników okupują zwiększaniem zadłużenia. BEST jest mało płynny więc tu akurat trudno o wiarygodnie porównanie…

Skomentuj