W poprzednim miesiącu ogłosiłem, że sytuacja na rynku Catalyst wraca do normy i generalnie jestem optymistą. Teraz przychodzi „odszczekać” te słowa. Wrzesień okazał się słaby, a dodatkowo mam wrażenie, że niepewności na rynku coraz więcej i to zarówno tej związanej z pojedynczymi spółkami, ale również „systemowej”, na przykład związanej z galopującymi cenami energii, czy sytuacją w branży budowlanej. A niepewność, to nie jest coś co pomaga inwestycjom w obligacje korporacyjne.
I tak właśnie wyglądał wrzesień, ceny większości obligacji spadały, a portfel zdywersyfikowany w tym miesiącu odnotował stratę. Wydarzeń na portfelu nie było wiele, na początku miesiąca sprzedałem obligacje OT Logistics i obecnie posiadam środki na zakup obligacji już dwóch emitentów (tylko pomysłów brak).
Nowy na blogu? Sprawdź, czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.
Ideą tego przedsięwzięcia nie jest osiąganie fantastycznych stóp zwrotu, a zbudowanie portfela składającego się z wielu emitentów z różnych branż i niewymagającego codziennej obserwacji. Czyli z założenia:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać 5% wartości portfela więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję brakiem zysku rocznego (lub osiągnięciem minimalnego zysku), natomiast nie wchodzę w stratę na kapitale,
- Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu przekraczać 10 procent więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela,
- Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – wrzesień 2018
Skład portfela na koniec września 2018 roku wygląda następująco:
W portfelu jest obecnie blisko 5 tysięcy złotych gotówki. Nie udało się przez wrzesień zakupić obligacji Voxel, na które poluję. Z kolei na początku września sprzedałem z portfela obligacje spółki OT Logistics, stąd dodatkowa kasa. Portfel ma być, w miarę możliwości, stabilny i przewidywalny, nie mam więc ochoty czekać na wyniki refinansowania przez tą spółkę zadłużenia. Wreszcie opublikowane niedawno wyniki II kwartału również nie zachwyciły. No i do tego niska ocena spółki w Raporcie Rankingowym. Decyzja nie mogła być inna.
Mówiąc szczerze trudno mi znaleźć następną firmę, która mogłaby zastąpić OT Logistics w portfelu, jednocześnie nie stanowiąc zbyt dużego ryzyka i nie przekraczając limitów dywersyfikacji (czyli deweloperzy i branża wierzytelności odpada). No cóż, będę dalej na spokojnie obserwował rynek, a trochę gotówki w portfelu nigdy nie zaszkodzi.
Raport Rankingowy obejmuje już 38 ocenionych spółek. Tak aktualnie wygląda podział emitentów znajdujących się w Portfelu Zdywersyfikowanym ze względu na Strefy:
W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł udział Strefy Relaksu (więcej gotówki), a spadł udział Strefy Odważnych (czyli już wiadomo, jak oceniona została w Raporcie spółka OT Logistics).
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
W zasadzie komentarz zbyteczny.
Portfel obligacji firm – wyniki po wrześniu 2018
Niestety po dwóch pozytywnych miesiącach nadszedł czas przełknięcia goryczy porażki. We wrześniu portfel zanotował stratę -0,16%:
Biorąc pod uwagę słaby wrzesień 2017 roku liczyłem, że dystans narastająco da się odrobić, niestety okazało się, że tamten wrzesień i tak był lepszy od aktualnego i w efekcie dystans się powiększył:
1,8% zysku (netto) po 9 miesiącach niestety nie jest dobrą reklamą do inwestowania na rynku obligacji korporacyjnych, ale z drugiej strony każdy rynek musi mieć słabsze i lepsze chwile (chyba tylko giełda w USA nie ma słabszych 🙂 ).
Na koniec jeszcze tradycyjne zestawienie transakcji dokonanych na portfelu obligacji od początku 2017 roku:
[sgmb id=”1″]