Już jutro, 15 listopada 2018 roku, z publiczną emisją obligacji korporacyjnych startuje dobrze znana inwestorom indywidualnym spółka KRUK – lider branży obrotu wierzytelnościami w Polsce.

Poniżej przedstawiam warunki emisji obligacji korporacyjnych KRUK, informacje, gdzie można zakupić obligacje, a także porównanie oprocentowania oferowanej emisji z rentownościami obligacji już notowanymi na rynku Catalyst. W osobnym wpisie dokonam prezentacji spółki.

Warunki emisji obligacji korporacyjnych serii AG1 spółki KRUK:

Wartość emisji: 30 mln zł, na którą składa się 300.000 obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda.

Rozpoczęcie zapisów: 15.11.2018 r., zakończenie zapisów: 26.11.2018 r. Zapisy nie będą skrócone w przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji, w takim przypadku będzie miała miejsce redukcja zapisów.

Cena emisyjna obligacji wynosi 100 zł.

Przewidywany termin przydziału obligacji: 27.11.2018 r.

Obligacje mają zostać wprowadzone na rynek Catalyst, dzień debiutu przewidywany jest na grudzień 2018 roku.

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych KRUK seria AG1 wynosi WIBOR 3M + 3,5% p.p. marży, czyli obecnie 5,22%. Odsetki będą wypłacane kwartalnie.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, a zatem ich termin wykupu to 27.11.2023 roku.

Minimalny zapis – na obligacje oferowane przez KRUK wynosi 50 sztuk obligacji, na zakup papierów wartościowych spółki należy zatem przeznaczyć minimum 5 tys. zł.

Cel emisji został zdefiniowany jako finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych. W bieżącym roku KRUK wydał na nowe portfele obligacji 1,05 mld zł, w tym w samym III kwartale 650 mln zł (przy spłatach na portfelach 381 mln zł w III kwartale) i ze względu na dobrą sytuację na rynku ma apetyt na dalsze zakupy, stąd nie dziwi potrzeba pozyskania finansowania.

Obligacje korporacyjne KRUK seria AG1 – gdzie kupić?

Zapisy na obligacje KRUK seria AG1 przyjmować będą Dom Maklerski BDM (link do informacji o emisji), Copernicus Securities, Ipomema Securities oraz Noble Securities. Jeżeli nie posiadasz rachunku maklerskiego w żadnej z tych instytucji, być może warto rozważyć założenie bezpłatnego (dla obligacji) konta maklerskiego w BDM (link afiliacyjny).

Obligacje korporacyjne KRUK – porównanie z innymi seriami

Aktualna oferta obligacji korporacyjnych spółki wydaje się całkiem dobrze wyważona:

Porównanie rentowności brutto wybranych serii obligacji Kruka
Porównanie rentowności brutto wybranych serii obligacji KRUK (stan na dzień 14.11.2018)

Oferowane właśnie obligacje (zaznaczyłem kolorem pomarańczowym) mają najdłuższy okres do wykupu (5 lat), ale w zamian za to oferują najwyższą rentowność brutto.

KRUK – informacje o spółce

W tym miejscu kilka słów o spółce, jak wspomniałem powyżej prezentacji wyników finansowych spółki KRUK dokonam w kolejnym wpisie.

KRUK jest firmą prężnie się rozwijającą i obecnie działającą w następujących krajach:

  • Polska: lider rynku, z 20-letnią historią działalności,
  • Rumunia: lider rynku zakupów z 10-letnią historią działalności,
  • Czechy i Słowacja: wejście na rynek w 2011 roku,
  • Niemcy: wejście w 2014 roku i pierwsze portfele zakupione w 2015 roku,
  • Włochy i Hiszpania: wejście w 2015 roku i pierwsze zakupione portfele w 2015 i 2016 roku.

Wyniki grupy są stabilne, z lekką tendencją wzrostową, a zakupy nowych portfeli w III kwartale 2018 powodują, że można oczekiwać kontynuacji, a może i przyspieszenia pozytywnych tendencji:

Grupa Kruk - wyniki kwartalnie
Grupa KRUK – wyniki kwartalnie

Polecam również analizę grupy KRUK przygotowaną przez Pawła Malika dla Portalu Analiz, znajdziesz ją tutaj.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się jak spółka została oceniona w Raporcie Rankingowym pod kątem obsługi obligacji, zapraszam do jego zakupu.

[sgmb id=”1″]

Skomentuj