Paweł Malik sporządził na Portal Analiz analizę grupy PEKABEX z punktu widzenia akcjonariusza (analizę znajdziesz tutaj). Ponieważ spółka posiada wyemitowane i notowane na Catalyst obligacje korporacyjne, ja równocześnie dodałem ją do Raportu Rankingowego. A poniżej prezentuję bliżej spółkę z punktu widzenia obligatariusza, czyli z uwzględnieniem nie tylko przychodów i zysków czy perspektyw, ale również kwestii bilansowych. Zapraszam do wpisu.

PEKABEX – opis grupy

PEKABEX posiada 4 fabryki: w Poznaniu, Bielsku-Białej, Gdańsku i Mszczonowie k. Warszawy. Łączne moce produkcyjne wynoszą około 180 tys. m3 rocznie. W fabrykach produkowane są elementy wykorzystywane w budownictwie wielkokubaturowym (np. hale produkcyjne, magazyny, biura, obiekty handlowe, dworce, parkingi), inżynieryjnym (np. mosty, tunele), a także elementy na potrzeby projektów nietypowych. Produkowane są także ściany, stropy i inne elementy dla budownictwa mieszkaniowego (dotychczas przeznaczone głównie na rynek skandynawski).

W roku 2017 grupa rozpoczęła i kontynuuje w 2018 roku w Poznaniu realizację pilotażowego osiedla mieszkaniowego (6 bloków) z wykorzystaniem technologii prefabrykowanej. Grupa posiada doświadczenie w produkcji i realizacji budynków mieszkalnych w technologii prefabrykowanej głównie na terenie Szwecji. PEKABEX buduje w Szwecji rocznie 1-1,2 tys. mieszkań w tej technologii.

Grupa wykonuje również kompleksowe realizacje obiektów, głównie halowych (hale logistyczne i produkcyjne). Współpracuje między innymi z Panattoni i Prologis.

Około 42% udziałów w spółce posiada Maciej Grabski (twórca wp.pl, właściciel Olivia Business Centre w Gdańsku), 8% akcji ma Robert Jędrzejewski. W akcjonariacie są jeszcze 2 zagraniczne spółki (12% i 4,6%). 17% udziałów mają OFE i TFI, 16% to free float. W skład zarządu spółki wchodzą: Robert Jędrzejewski – prezes (od 2007 roku w zarządzie), Przemysław Borek (od 2008 roku w grupie), Beata Żaczek (od 2009 roku związana z grupą). Sprawozdanie finansowe grupy za 2017 rok zostało zbadane przez Grant Thornton i otrzymało opinię „bez zastrzeżeń”.

PEKABEX – analiza finansowa

Przychody grupy systematycznie rosną, przy zachowaniu (a nawet wzroście) marży brutto na sprzedaży (kliknij w wykresy, aby powiększyć).

PEKABEX - przychody ze sprzedaży rocznie i kwartalnie
PEKABEX – przychody ze sprzedaży rocznie i kwartalnie

W 2016 roku grupa wykazała wysokie pozostałe przychody operacyjne, stąd ponadstandardowy wzrost EBITDA, po wykluczeniu tej pozycji zysk EBITDA rósłby w sposób stopniowy. Jak widać, w 2018 roku EBITDA nadal dynamicznie rośnie.

PEKABEX - EBITDA rocznie i kwartalnie
PEKABEX – EBITDA rocznie i kwartalnie

Kapitały własne grupy również fajnie rosną. Przez długi czas wskaźnik zadłużenia znajdował się na stabilnym poziomie, teraz nieznacznie wzrósł, głównie w związku z dynamicznym wzrostem skali działalności grupy. Spółka generuje wysokie przepływy z działalności operacyjnej, które w 2018 roku pozwalają na szybki spadek zadłużenia finansowego netto. A te stanowi zaledwie 0,08 kapitałów własnych.

PEKABEX - kapitał własny, wskaźnik ogólnego zadłużenia, dług netto / kapitały własne
PEKABEX – kapitał własny, wskaźnik ogólnego zadłużenia, dług netto / kapitały własne

Wysoka EBITDA i niskie zadłużenie finansowe netto oznaczają, że dług netto spółki może być bardzo szybko spłacony z generowanych zysków.

PEKABEX - wskaźnik dług netto / EBITDA
PEKABEX – wskaźnik dług netto / EBITDA

PEKABEX – podsumowanie

Na Catalyst notowana jest jedna seria obligacji spółki – PBX0622 (wartość serii to 20 mln zł) – z oprocentowaniem WIBOR 6M + 2,5 p.p., co na dzień dzisiejszy daje 4,28 procent. Niski koszt finansowania świadczy raczej o dobrym postrzeganiu spółki przez rynek finansowy.

Jeżeli chcesz bliżej zapoznać się ze spółką i jej perspektywami, zapraszam do zapoznania się z analizą Pawła na Portalu Analiz. Jeżeli spółka interesuje Cię pod kątem inwestycji w jej obligacje, zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego (Raport liczy już 40 spółek). Obydwa przedsięwzięcia (Portal Analiz, Raport Rankingowy) tworzymy jako inwestorzy indywidualni na rzecz inwestorów indywidualnych, są to nasze niezależne oceny spółek.[sgmb id=”1″]

Skomentuj