Po wrześniowym ujemnym wyniku portfela, w październiku nastąpiło niewielkie odreagowanie, jednak nawet nie na tyle duże, aby odrobić minus poprzedniego miesiąca. Wynik października to 0,19%, a zysk portfela w okresie ostatnich 12 miesięcy wynosi 3,16%. Na koniec każdego roku wypłacam wypracowany zysk jako „dywidendę” (środki de facto wpłacam na IKE i IKZE), w tym roku dywidenda niestety zapowiada się wyjątkowo skromnie.
Po szczegóły odnośnie zmian w portfelu i sytuacji wybranych spółek zapraszam poniżej.
Pierwszy raz na blogu? Zajrzyj do wpisu: Czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.
Wynik portfela obligacji korporacyjnych w październiku 2018
W październiku słabo zachowywały się obligacje BEST (i to pomimo ogłoszenia zwiększenia umów kredytowych z bankami), a także obligacje Medicalgorithmics (zresztą akcje również) i Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Po stronie pozytywów trudno kogoś wyróżnić, wzrosty cen obligacji to raczej efekt pojedynczych transakcji, a nie stałej tendencji. Spadające ceny obligacji „hamowały” wynik portfela, w efekcie zysk za październik wyszedł raczej symboliczny (kolor pomarańczowy to podatek od odsetek, czyli po dodaniu stopa zwrotu brutto):
Wynik za 12 miesięcy wynosi słabe 3,16%, a tak wygląda sytuacja od początku prowadzenia portfela:
Chętnie przeczytam w komentarzach o Waszych potyczkach z rynkiem obligacji korporacyjnych.
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Podział portfela według ocen z Raportu Rankingowego (zapraszam do zakupu) wygląda następująco:
W poprzednim opisie wyników 12% wartości portfela było „nieocenione”, obecnie jest to tylko 7% więc pomału poruszam się do przodu z oceną emitentów. Udział Strefy Relaksu i Spokoju wzrósł z 35% na koniec września do 38% na koniec października. Strefa Czujności wzrosła z 41 do 43 procent, a Strefa Odważnych niezmiennie pozostaje na poziomie 2%.
Dla przypomnienia: Strefa Relaksu i Strefa Spokoju, to spółki którymi się nie martwię zbytnio. Strefa Czujności – tutaj już warto śledzić na bieżąco wyniki i komunikaty spółek, ale też na dziś nie widzę większych zagrożeń. Z kolei Strefa Odważnych oznacza dla mnie już dużą niepewność w zakresie inwestycji w obligacje danej spółki.
Transakcje dokonane na portfelu obligacji w październiku 2018
Poniżej lista dokonanych transakcji, posortowana alfabetycznie:
Zakupiłem obligacje Ghelamco (GHE1119) nieco zwiększając udział tego emitenta w portfelu. Inwestycja raczej na dłuższy termin.
Sprzedałem kupowane miesiąc wcześniej obligacje KRUK (KRU0621), na transakcji udało się wypracować skromny zysk.
Dokupiłem nieco obligacji Lokum Deweloper (LKD0621). Inwestycja również raczej długoterminowa, w celu stabilizacji wyników portfela.
Spadają ceny obligacji Medicalgorithmics (MDG0419), do wykupu dużo czasu już nie zostało. Wydaje mi się, że spółka jednak poradzi sobie z wykupem tych papierów, stąd moja decyzja, aby w cenie poniżej nominału dołączyć je do portfela.
Sprzedała się porcja obligacji Pragmy Faktoring (PRF0919).
Próbowałem zakupić do portfela obligacje Voxel (VOX0221), póki co dołączyła do mnie zaledwie 1 sztuka tych papierów.
I to wszystko, jak widać w porównaniu do poprzednich miesięcy nie ma tego zbyt wiele, straciłem nawet w biurze maklerskim dostęp do podglądu 5 ofert kupna / sprzedaży i nie chcą mi dać dobrej oferty na prowizję od handlu akcjami 🙂 . Czas chyba rozejrzeć się nad bardziej elastycznym dostawcą.
Struktura portfela obligacji po październiku – emitenci
Wygląda następująco:
Tym razem nie mam jakiś większych uwag do portfela, niewiele nowych wiadomości pojawiło się na rynku. Natomiast trwa właśnie sezon publikacji wyników za III kwartał, tutaj warto być czujnym i obserwować tendencje wyników spółek, których obligacje posiadamy.
Skład portfela obligacji według branż
Wygląda następująco:
Portfel obligacji po październiku – podsumowanie
Październik to kolejny miesiąc czekania na ustabilizowanie sytuacji na rynku obligacji. I wygląda, że nie ostatni. Afera GetBack długo będzie się jeszcze odbijać czkawką, a już dziś pojawiają się kolejne, chociażby dotyczące relacji pomiędzy GNB, a KNF. Trudno zakładać powrót do normalności w najbliższych miesiącach…
[sgmb id=”1″]
Witam, mam pytanie: gdzie mogę zobaczyć arkusz ofert obligacji?
Interesują mnie te Getin Noble Banku.
Naturalnie mam świadomość, że pewnie z 15-minutowym opóźnieniem 😉
Pozdrawiam,
Radek
może coś takiego: https://mojeinwestycje.interia.pl/gie/prof/obligacje/notowania?wlid=11039
Gpwcatalyst.pl