Po wrześniowym ujemnym wyniku portfela, w październiku nastąpiło niewielkie odreagowanie, jednak nawet nie na tyle duże, aby odrobić minus poprzedniego miesiąca. Wynik października to 0,19%, a zysk portfela w okresie ostatnich 12 miesięcy wynosi 3,16%. Na koniec każdego roku wypłacam wypracowany zysk jako „dywidendę” (środki de facto wpłacam na IKE i IKZE), w tym roku dywidenda niestety zapowiada się wyjątkowo skromnie.

Po szczegóły odnośnie zmian w portfelu i sytuacji wybranych spółek zapraszam poniżej.

Pierwszy raz na blogu? Zajrzyj do wpisu: Czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w październiku 2018

W październiku słabo zachowywały się obligacje BEST (i to pomimo ogłoszenia zwiększenia umów kredytowych z bankami), a także obligacje Medicalgorithmics (zresztą akcje również) i Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Po stronie pozytywów trudno kogoś wyróżnić, wzrosty cen obligacji to raczej efekt pojedynczych transakcji, a nie stałej tendencji. Spadające ceny obligacji „hamowały” wynik portfela, w efekcie zysk za październik wyszedł raczej symboliczny (kolor pomarańczowy to podatek od odsetek, czyli po dodaniu stopa zwrotu brutto):

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Wynik za 12 miesięcy wynosi słabe 3,16%, a tak wygląda sytuacja od początku prowadzenia portfela:

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Chętnie przeczytam w komentarzach o Waszych potyczkach z rynkiem obligacji korporacyjnych.

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Podział portfela według ocen z Raportu Rankingowego (zapraszam do zakupu) wygląda następująco:

Portfel obligacji - podział według Stref
Portfel obligacji – podział według Stref

W poprzednim opisie wyników 12% wartości portfela było „nieocenione”, obecnie jest to tylko 7% więc pomału poruszam się do przodu z oceną emitentów. Udział Strefy Relaksu i Spokoju wzrósł z 35% na koniec września do 38% na koniec października. Strefa Czujności wzrosła z 41 do 43 procent, a Strefa Odważnych niezmiennie pozostaje na poziomie 2%.

Dla przypomnienia: Strefa Relaksu i Strefa Spokoju, to spółki którymi się nie martwię zbytnio. Strefa Czujności – tutaj już warto śledzić na bieżąco wyniki i komunikaty spółek, ale też na dziś nie widzę większych zagrożeń. Z kolei Strefa Odważnych oznacza dla mnie już dużą niepewność w zakresie inwestycji w obligacje danej spółki.

Transakcje dokonane na portfelu obligacji w październiku 2018

Poniżej lista dokonanych transakcji, posortowana alfabetycznie:

Zakupiłem obligacje Ghelamco (GHE1119) nieco zwiększając udział tego emitenta w portfelu. Inwestycja raczej na dłuższy termin.

Sprzedałem kupowane miesiąc wcześniej obligacje KRUK (KRU0621), na transakcji udało się wypracować skromny zysk.

Dokupiłem nieco obligacji Lokum Deweloper (LKD0621). Inwestycja również raczej długoterminowa, w celu stabilizacji wyników portfela.

Spadają ceny obligacji Medicalgorithmics (MDG0419), do wykupu dużo czasu już nie zostało. Wydaje mi się, że spółka jednak poradzi sobie z wykupem tych papierów, stąd moja decyzja, aby w cenie poniżej nominału dołączyć je do portfela.

Sprzedała się porcja obligacji Pragmy Faktoring (PRF0919).

Próbowałem zakupić do portfela obligacje Voxel (VOX0221), póki co dołączyła do mnie zaledwie 1 sztuka tych papierów.

I to wszystko, jak widać w porównaniu do poprzednich miesięcy nie ma tego zbyt wiele, straciłem nawet w biurze maklerskim dostęp do podglądu 5 ofert kupna / sprzedaży i nie chcą mi dać dobrej oferty na prowizję od handlu akcjami 🙂 . Czas chyba rozejrzeć się nad bardziej elastycznym dostawcą.

Struktura portfela obligacji po październiku – emitenci

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według emitentów
Portfel obligacji według emitentów

Tym razem nie mam jakiś większych uwag do portfela, niewiele nowych wiadomości pojawiło się na rynku. Natomiast trwa właśnie sezon publikacji wyników za III kwartał, tutaj warto być czujnym i obserwować tendencje wyników spółek, których obligacje posiadamy.

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

Portfel obligacji po październiku – podsumowanie

Październik to kolejny miesiąc czekania na ustabilizowanie sytuacji na rynku obligacji. I wygląda, że nie ostatni. Afera GetBack długo będzie się jeszcze odbijać czkawką, a już dziś pojawiają się kolejne, chociażby dotyczące relacji pomiędzy GNB, a KNF. Trudno zakładać powrót do normalności w najbliższych miesiącach…

[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po październiku 2018

 1. Radek

  Witam, mam pytanie: gdzie mogę zobaczyć arkusz ofert obligacji?
  Interesują mnie te Getin Noble Banku.
  Naturalnie mam świadomość, że pewnie z 15-minutowym opóźnieniem 😉

  Pozdrawiam,
  Radek

Skomentuj