W tym roku na określenie wyników moich portfeli obligacji najczęściej używam określeń: przeciętne lub słabe. Nie inaczej było w październiku. Zmiany cen obligacji rozłożyły się mniej więcej po równo na plus i minus, jednak te spadkowe były nieco większe wartościowo. W efekcie portfel osiągnął w skali miesiąca wynik 0,3%, a zatem niżej od swojego naturalnego potencjału.

W październiku udało się w końcu spożytkować posiadaną gotówkę, zainwestowałem ją w obligacje spółek z branży zdrowie, mam nadzieję, że z dobrym skutkiem. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Nowy na blogu? Sprawdź, czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.

Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – wrzesień 2018

Skład portfela na koniec września 2018 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji według emitentów
Portfel obligacji według emitentów

W październiku wydałem posiadaną w portfelu gotówkę. Ostatniego dnia miesiąca zakupiłem obligacje Voxel (VOX0221), a nieco wcześniej, po spadku ich ceny, obligacje Medicalgorithmics (MDG0419). Obydwie spółki w miarę korzystnie wypadają w Raporcie Rankingowym, stąd moja decyzja. Aczkolwiek muszę przyznać, że miałem dylemat wobec Medicalgorithmics, bo spółka znajduje się u mnie w czerwonym alercie ze względu na spadający kurs akcji. Mam nadzieję, że podjąłem dobrą decyzję, najbliższa weryfikacja nastąpi przy okazji publikacji przez spółkę raportu za III kwartał 2018 roku.

Raport Rankingowy obejmuje już 39 ocenionych spółek. Tak aktualnie wygląda podział emitentów znajdujących się w Portfelu Zdywersyfikowanym ze względu na Strefy:

Podział portfela według Stref z Raportu Rankingowego
Podział portfela według Stref z Raportu Rankingowego

W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł spadł Strefy Relaksu (wydana gotówka), natomiast wzrósł udział Strefy Spokoju i Czujności, to w tym strefach pojawiły się kupione spółki Voxel i Medicalgorithmics, a także w październiku do Raportu została dołączona spółka Comp.

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

Gotówka została zamieniona na sektor „zdrowie”. W listopadzie wykupowi podlegać będą obligacje Klon więc (mam nadzieję) w portfelu pojawi się kolejna gotówka na zakupy.

Portfel obligacji firm – wyniki po październiku 2018

W październiku portfel zanotował dodatni wynik +0,3%.

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Po 10 miesiącach wynik portfela jest o 1,6 punktu procentowego gorszy, niż rok wcześniej:

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I krótko mówiąc rok zakończy się najprawdopodobniej bardzo słabo…

Na koniec jeszcze tradycyjne zestawienie transakcji dokonanych na portfelu obligacji od początku 2017 roku, z uwzględnieniem 2 nowych nabytków w portfelu:

Portfel obligacji - transakcje od początku 2017 roku
Portfel obligacji – transakcje od początku 2017 roku
[sgmb id=”1″]

Skomentuj