W tym roku na określenie wyników moich portfeli obligacji najczęściej używam określeń: przeciętne lub słabe. Nie inaczej było w październiku. Zmiany cen obligacji rozłożyły się mniej więcej po równo na plus i minus, jednak te spadkowe były nieco większe wartościowo. W efekcie portfel osiągnął w skali miesiąca wynik 0,3%, a zatem niżej od swojego naturalnego potencjału.
W październiku udało się w końcu spożytkować posiadaną gotówkę, zainwestowałem ją w obligacje spółek z branży zdrowie, mam nadzieję, że z dobrym skutkiem. Po szczegóły zapraszam poniżej.
Nowy na blogu? Sprawdź, czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.
Ideą tego przedsięwzięcia nie jest osiąganie fantastycznych stóp zwrotu, a zbudowanie portfela składającego się z wielu emitentów z różnych branż i niewymagającego codziennej obserwacji. Czyli z założenia:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać 5% wartości portfela więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję brakiem zysku rocznego (lub osiągnięciem minimalnego zysku), natomiast nie wchodzę w stratę na kapitale,
- Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu przekraczać 10 procent więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela,
- Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – wrzesień 2018
Skład portfela na koniec września 2018 roku wygląda następująco:
W październiku wydałem posiadaną w portfelu gotówkę. Ostatniego dnia miesiąca zakupiłem obligacje Voxel (VOX0221), a nieco wcześniej, po spadku ich ceny, obligacje Medicalgorithmics (MDG0419). Obydwie spółki w miarę korzystnie wypadają w Raporcie Rankingowym, stąd moja decyzja. Aczkolwiek muszę przyznać, że miałem dylemat wobec Medicalgorithmics, bo spółka znajduje się u mnie w czerwonym alercie ze względu na spadający kurs akcji. Mam nadzieję, że podjąłem dobrą decyzję, najbliższa weryfikacja nastąpi przy okazji publikacji przez spółkę raportu za III kwartał 2018 roku.
Raport Rankingowy obejmuje już 39 ocenionych spółek. Tak aktualnie wygląda podział emitentów znajdujących się w Portfelu Zdywersyfikowanym ze względu na Strefy:
W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł spadł Strefy Relaksu (wydana gotówka), natomiast wzrósł udział Strefy Spokoju i Czujności, to w tym strefach pojawiły się kupione spółki Voxel i Medicalgorithmics, a także w październiku do Raportu została dołączona spółka Comp.
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
Gotówka została zamieniona na sektor „zdrowie”. W listopadzie wykupowi podlegać będą obligacje Klon więc (mam nadzieję) w portfelu pojawi się kolejna gotówka na zakupy.
Portfel obligacji firm – wyniki po październiku 2018
W październiku portfel zanotował dodatni wynik +0,3%.
Po 10 miesiącach wynik portfela jest o 1,6 punktu procentowego gorszy, niż rok wcześniej:
I krótko mówiąc rok zakończy się najprawdopodobniej bardzo słabo…
Na koniec jeszcze tradycyjne zestawienie transakcji dokonanych na portfelu obligacji od początku 2017 roku, z uwzględnieniem 2 nowych nabytków w portfelu:
[sgmb id=”1″]