Jutro, 24 stycznia 2019 roku, z publiczną emisją obligacji korporacyjnych startuje dobrze znana inwestorom indywidualnym spółka KRUK – lider branży obrotu wierzytelnościami w Polsce. Poprzednia, prowadzona w listopadzie 2018 roku, emisja serii AG1, zakończyła się sukcesem, zapisy złożyło 374 inwestorów.

Poniżej przedstawiam warunki emisji obligacji korporacyjnych KRUKa, informacje, gdzie można zakupić obligacje, a także porównanie oprocentowania oferowanej emisji z rentownościami obligacji już notowanymi na rynku Catalyst. I kilka aktualnych informacji o grupie.

Warunki emisji obligacji korporacyjnych serii AG2 KRUKa:

Wartość emisji: 25 mln zł, na którą składa się 250.000 obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda,

Rozpoczęcie zapisów: 24.01.2019 r., zakończenie zapisów 05.02.2019 r. Zapisy nie będą skrócone w przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji, w takim przypadku będzie miała miejsce redukcja zapisów,

Cena emisyjna obligacji wynosi 100 zł,

Przewidywany termin przydziału obligacji: 06.02.2019 r.,

Obligacje mają zostać wprowadzone na rynek Catalyst, dzień debiutu przewidywany jest na marzec 2019 roku,

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych Kruk seria AG2 wynosi WIBOR 3M + 3,5% p.p. marży, czyli obecnie 5,22%. I jest to tyle samo, co w oferowanej w listopadzie i zakończonej sukcesem emisji serii AG1. Odsetki będą wypłacane kwartalnie,

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, a zatem ich termin wykupu to 06.02.2024 roku,

Minimalny zapis – na obligacje oferowane przez Kruk wynosi 1 sztuka obligacji, na zakup papierów wartościowych spółki należy zatem przeznaczyć minimum 100 zł,

Cel emisji został zdefiniowany jako finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Przytoczę słowa prezesa KRUKa:

Kontynuujemy prace nad zabezpieczeniem finansowania do dalszego wzrostu KRUKa. Nie zwalniamy tempa. Po kilku istotnych sukcesach w czwartym kwartale ubiegłego roku, kiedy wyemitowaliśmy obligacje publiczne i prywatne na łączną kwotę 65 mln zł oraz zwiększyliśmy finansowanie bankowe o 290 mln zł, w tym od ING Banku Śląskiego, Banku Pocztowego i mBanku, rozwijamy się dalej. Zaufanie, jakie otrzymujemy od rynku finansowego, to jedna z naszych przewag konkurencyjnych, szczególnie w tym trudniejszym otoczeniu. Cieszę się, że to zaufanie jest obecne także wśród inwestorów indywidualnych, do których wychodzimy z kolejną emisją.

Obligacje korporacyjne Kruk seria AG2 – gdzie kupić?

Zapisy na obligacje Kruka seria AG2 przyjmować będą Dom Maklerski BDM (link do informacji o emisji), Copernicus Securities, Ipomema Securities oraz Noble Securities. Jeżeli nie posiadasz rachunku maklerskiego w żadnej z tych instytucji, być może warto rozważyć założenie bezpłatnego (dla obligacji) konta maklerskiego w BDM (link afiliacyjny).

Obligacje korporacyjne Kruk – porównanie rentowności

Aktualna oferta obligacji korporacyjnych spółki wydaje się całkiem dobrze wyważona:

KRUK - średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji
KRUK – średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji

Oferowane właśnie obligacje (zaznaczyłem kolorem pomarańczowym) mają najdłuższy okres do wykupu (5 lat), ale w zamian za to oferują najwyższą rentowność brutto. Warto również zauważyć, że oferowane w listopadzie obligacji serii AG1 (czyli KRU1123) notowane są obecnie powyżej nominału.

KRUK – informacje o grupie

Analizę grupy KRUK przeprowadził Paweł Malik dla Portalu Analiz –  znajdziesz ją tutaj. Na blogu Rynek Obligacji również pojawiło się omówienie wyników grupy po III kwartałach 2018 roku – znajdziesz je w tym miejscu. A jeżeli chcesz dowiedzieć się jak spółka została oceniona w Raporcie Rankingowym pod kątem obsługi obligacji, zapraszam do jego zakupu.

Warto również zajrzeć do prezentacji przygotowanej na potrzeby emisji przez BDM.

KRUK – nowa strategia

Z najnowszych wydarzeń warto napisać o zakończeniu przez grupę KRUK przeglądu opcji strategicznych, w ramach którego zarząd rozważał dwa równorzędne scenariusze: pozostanie na giełdzie lub pozyskanie inwestora finansowego i powrót do sektora prywatnego. Najważniejsze wnioski zarządu w ramach przeglądu opcji strategicznych są następujące:

 • Zarząd KRUKa uznał, że w obecnej sytuacji na rynku kapitałowym i rynku długu, potencjalne wezwanie na akcje KRUKa nie odzwierciedlałoby fundamentalnej wartości spółki,
 • KRUK ma zdrowe fundamenty biznesowe i jednocześnie nie potrzebuje dodatkowego kapitału właścicielskiego, aby realizować swoją strategię,
 • KRUK planuje dalszy rozwój tak, aby w 2024 roku zwiększyć zysk netto do 700 mln zł przy zachowaniu konserwatywnego poziomu zadłużenia,
 • Jako spółka publiczna KRUK będzie mieć dostęp do tańszego finansowania, niż gdyby był spółką prywatną,
 • Intencją Zarządu jest, żeby KRUK był spółką wypłacającą dywidendę w wysokości zależnej od aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej.

Omówienie wyników przeglądu opcji strategicznych, a także link do nowej strategii grupy znajdziesz w tym miejscu.

Poniższy wykres pokazuje wzrost biznesu KRUKa w kolejnych kwartałach. Jeszcze w 2015 roku spłaty na portfelach wierzytelności grupy wynosiły około 200 mln zł kwartalnie, obecnie wynoszą ponad 400 mln zł.

KRUK - spłaty na portfelach kwartalnie
KRUK – spłaty na portfelach kwartalnie

Historycznie mieliśmy do czynienia z 2 kwartałami wysokich wydatków na zakup nowych portfeli wierzytelności (w Q2 2016 i w Q3 2018):

KRU - nakłady na zakup portfeli kwartalnie
KRUK – nakłady na zakup portfeli kwartalnie

Jak widać na powyższych wykresach, kolejne okresy po wysokich zakupach w Q2 2016 przynosiły istotne wzrosty spłat na portfelach. Wygląda na to, że nowe znaczące wydatki w Q3 2018 już przyczyniają się do wyższych spłat na portfelach wierzytelności grupy.

Na koniec przypominam, że zapisy na obligacje Kruka seria AG2 przyjmować będą Dom Maklerski BDM (link do informacji o emisji), Copernicus Securities, Ipomema Securities oraz Noble Securities. Jeżeli nie posiadasz rachunku maklerskiego w żadnej z tych instytucji, być może warto rozważyć założenie bezpłatnego (dla obligacji) konta maklerskiego w BDM (link afiliacyjny).

[sgmb id=”1″]

10 komentarzy - “KRUK – emisja obligacji serii AG2

 1. Romek

  Cześć,
  zastanawiam się czy jest możliwy zakup ww obligacji Kruka na rachunek IKE w mdm?
  Wydaje mi się, że nie ma takiej możliwości.
  Remigiuszu może Ty wiesz jak to zrobić?
  Pozdrawiam

 2. Cześć, moim zdaniem nie ma takiej możliwości, mdm nie jest oferującym te obligacje. W ramach IKE można za to nabyć obligacje już notowane na rynku Catalyst.
  Pozdrawiam

 3. rs

  Hej,

  W postach takich jak te, w pierwszym roku rozwoju afery GetBack, w kontekście właśnie przegłosowanego układu (24.1.2019) koniecznie powinieneś pisać czy obligacje Kruka są zabezpieczeone czy nie zabezpieczone.
  Z ciekawości dlaczego tego zabrakło?

  Nomen omen „kruczek”: spółka robi analize i podpisuje ją zdaniem , cyt. „Zarząd KRUKa uznał, że w obecnej sytuacji na rynku kapitałowym i rynku długu, potencjalne wezwanie na akcje KRUKa nie odzwierciedlałoby fundamentalnej wartości spółki,” – czytaj: spółka jest za dużo wyceniana.

  Whatttt? Ja rozumiem że cena skupu ma często premie, ale nawet ją uwzględniając to Zarząd Kruka potwierdził że spółka jest w najlepszym wypadku dobrze wyceniana na giełdzie, a w najgorszym mocno przewartościowana.

  🙂

 4. Hej,
  obligacje nie są zabezpieczone. Faktycznie, będę tę zapis umieszczał na przyszłość o zabezpieczeniach. Mówiąc szczerze, jeżeli zabezpieczeniem nie jest hipoteka lub coś podobnego, ja nie traktuję zabezpieczenia jako dużego atutu, skupiam się na wypłacalności spółki. Zabezpieczenie może być dodatkowym plusem, ale dla mnie niewielkim.

  „potencjalne wezwanie na akcje KRUKa nie odzwierciedlałoby fundamentalnej wartości spółki” – oznacza to, że wg zarządu akcje są warte więcej niż ich aktualna cena giełdowa (spółka jest za nisko wyceniana), dlatego nie chcą się „sprzedawać”.

 5. rs

  Dzieki.

  Przykład getbacku (zabezpieczenie na pakiecie wierzytelnosci) pokazuje ze moze byc baaardzo skuteczne. Roznica dostac 100% w miare szybko vs prawdodpobnie 25% po 8 latach. Choc zgadzam sie ze hipoteka idealna.

  Hmm, ale wezwanie robilaby spółka, czyli oni kupują, a nie sprzedaja. Nie rozumiem…

 6. Wezwanie miałby robić inwestor finansowy, który ewentualnie miałby przejąć KRUKa i zdjąć go z giełdy.

  Tak, GetBack może być jednym z nielicznych przykładów, gdy zabezpieczenie okaże się coś warte. Jednak z oceną poczekam do momentu, gdy faktycznie zabezpieczony dług zostanie spłacony – do tego jeszcze droga daleka. Warto też pamiętać, że za zabezpieczony dług spółki płacą dużo mniej niż za niezabezpieczony…

 7. inv

  Cześć,
  czy istnieje również możliwość zapisu na obligacje nie posiadając konta maklerskiego w wyżej wymienionych biurach maklerskich np. poprzez przelew na konto BM i podanie swojego konta w innym BM przy zapisie w BOKu, podobnie jak to było z obligacjami Orlenu?

 8. nie sądzę, aby to było możliwe, chociaż pewnie nie zaszkodzi zapytać się u źródła…

 9. Jacek

  Nawet hipoteki nie uważałbym za jakiś super atut. Przykład z ostatnich lat to LZMO zabezpieczenie na złożu iłów. Ciekawe czy syndyk coś z tego wyciągnie – 10% za 10 lat?
  Może jakieś zabezpieczenia na hipotekach developerów w centrum miasta to może są coś warte.
  Autor bloga ma tu wg mnie racje, nie patrząc na zabezpieczenia. Po prostu trzeba się pilnować, obligacje przedsiębiorstw są trochę jak akcje, nie są pewne. Jak coś się sypie to trzeba sprzedać ze stratą i ma się od razu coś w kieszeni ale przede wszystkim to nie pakować się w papiery po „okazyjnej” cenie bo można się nie doczekać tych pieniędzy.
  Druga sprawa to sam system. Nawet zakradając, że zabezpieczenie jest pewne to nic się nie dzieje z automatu, trzeba samemu zgłaszać wierzytelność, czekać na rozstrzygnięcia sądów itd, oczywiście wszystko trwa latami. Po co to komu do szczęścia gdy chodzi o interes na 10% rocznie?

 10. Tak jak piszesz, hipoteki w centrum miasta są ok, grunty poza miastem już niekoniecznie (arcyciekawe wyceny). Sam jestem ciekaw, jak się sprawa z LZMO skończy, bo pamiętam dyskusję na forum StockWatch o spółce i o jakości zabezpieczenia (były osoby „naganiające” na spółkę.

  Dla mnie po pierwsze liczy się emitent, zabezpieczenie może być miłym dodatkiem, ale nie jest wymagane.

Skomentuj