Z emisją obligacji, a właściwie z dwoma emisjami prowadzonymi na tych samych warunkach, wystartowała spółka Echo Investment.

Poniżej przedstawiam warunki emisji obligacji korporacyjnych Echo, informacje, gdzie można zakupić obligacje, a także porównanie oprocentowania oferowanej emisji z rentownościami obligacji już notowanymi na rynku Catalyst. I kilka aktualnych informacji o grupie.

Warunki emisji obligacji Echo Investment serie J i J2

Wartość emisji: 25 mln zł dla serii J i 15 mln zł dla J2.

Rozpoczęcie zapisów: 18.02.2019 r., zakończenie zapisów 01.03.2019 r. Zapisy będą skrócone w przypadku wystąpienia Dnia Przekroczenia Zapisów.

Cena emisyjna obligacji wynosi 100 zł,

Przewidywany termin przydziału obligacji: 05.03.2019 r., a data emisji to 21.03.2019 r.

Obligacje mają zostać wprowadzone na rynek Catalyst, można zakładać, że dzień debiutu będzie miał miejsce w kwietniu,

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych Echo Ivnestment serii J i J2 wynosi WIBOR 6M + 3,4% p.p. marży, czyli obecnie 5,19%. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych,

Obligacje emitowane są na okres 4,5 roku, a zatem ich termin wykupu wypadnie we wrześniu 2023 roku,

Minimalny zapis – na obligacje oferowane przez Echo Investment wynosi 1 sztuka obligacji dla obligacji serii J, na zakup papierów wartościowych spółki należy zatem przeznaczyć minimum 100 zł. Natomiast zapisy dla serii J2 przyjmowane są od 215 tys. zł.

Zabezpieczenie: obligacje są niezabezpieczone,

Cel emisji: Wpływy z emisji Obligacji zostaną wykorzystane na finansowanie bieżącej działalności Spółki oraz dalszy rozwój Spółki. W szczególności Spółka może przeznaczyć je na
nabywanie nieruchomości i realizację projektów zarówno bezpośrednio, jak i przez spółki z Grupy.

Obligacje korporacyjne Echo Investment serie J i J2 – gdzie kupić?

Obligacje serii J oferowane są przez następujące domy maklerskie: Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski S.A. oraz DM Banku Ochrony Środowiska. Z informacjami o emisji zapoznasz się na przykład na stronach internetowych Michael / Ström Dom Maklerski S.A..

Obligacje serii J2 oferowane są przez DM PKO BP. I w tej instytucji minimalny zapis wynosi 215 tys. zł.

Obligacje korporacyjne Echo Investment – porównanie rentowności

Poniżej porównanie rentowności obligacji korporacyjnych Echo już notowanych na Catalyst (kolor pomarańczowy) oraz obecnie prowadzonej emisji (kolor niebieski). Dane odnośnie rentowności obligacji podaję za serwisem Obligacje.pl.

Echo Investment - porównanie rentowności obligacji
Echo Investment – porównanie rentowności obligacji

Jak widać, przy odrobinie wysiłku da się z Catalyst wycisnąć nieco wyższą rentowność i to na seriach zapadających prawie rok wcześniej.

Echo Investment – informacje o grupie

W 2016 roku, po wydzieleniu i sprzedaży gotowych obiektów i wypłacie uzyskanej gotówki akcjonariuszom, Echo stało się klasycznym deweloperem, który buduje i sprzedaje wybudowane i skomercjalizowane obiekty. Przy czym w swojej działalności Echo obejmuje i sektor komercyjny (biurowce, centra handlowe) i mieszkaniowy. W ramach strategii Echo:

  • skupia się na Polsce i realizowaniu projektów w 7 głównych miastach w Polsce,
  • będzie należało do czołówki deweloperów w sektorach biurowym, handlowym i mieszkaniowym,
  • skupia się na działalności deweloperskiej, nie będzie właścicielem wybudowanych inwestycji,
  • współpracuje z głównym akcjonariuszem w zakresie współinwestycji w projekty deweloperskie,
  • będzie realizować duże, wielofunkcyjne i miastotwórcze projekty.

W 2017 roku Echo sprzedało 1.427 lokali, a przekazało klientom 1.006 lokali, w 2018 roku sprzedaż wyniosła 986 lokali, a przekazano 950 mieszkań. Na 2019 rok grupa celuje w sprzedaż i przekazanie około 1,3 tys. mieszkań. Plany na kolejne lata są ambitne:

Echo Investment - plany rozwoju
Echo Investment – plany rozwoju

Przy czym grupa  podejmuje się realizacji ciekawych projektów:

Echo Investment - projekt w Łodzi
Echo Investment – projekt w Łodzi

Od 2015 roku głównym akcjonariuszem Echo Investment jest grupa kapitałowa PIMCO- Oaktree- Griffin Real Estate. W akcjonariacie znajdziemy wiele OFE i TFI. Kapitalizacja grupy wynosi około 2 mld zł. Prezesem od kwietnia 2016 r. jest Nicklas Lindberg. Audytorem jest Ernst & Yound, sprawozdanie finansowe 2017 otrzymało opinię “bez zastrzeżeń”.

Po więcej informacji o grupie, jej wynikach i planach zapraszam do wyżej linkowanych stron.

Jeżeli interesuje Cię, jak oceniam grupę, zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego (40 ocenionych emitentów z Catalyst). Kupując dzisiaj raport otrzymasz dużą zniżkę na kolejną jego edycję – po wynikach 2018 roku (napisz do mnie po szczegóły).

A w tym miejscu warto umieścić jeszcze jeden slajd z prezentacji Echo, który pokazuje, że przez najbliższe 2 lata grupa nie powinna mieć problemów z obsługą zadłużenia:

Echo Investment - zapadalność obligacji
Echo Investment – zapadalność obligacji

Ewentualna decyzja odnośnie inwestycji w obligacje oczywiście powinna zostać poprzedzona szczegółową analizą emitenta, zapoznaniem się z czynnikami ryzyka itp. Niniejszy wpis nie ma charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor samodzielnie podejmuje decyzje o inwestycjach w obligacje spółek.

Zainteresowany nowymi emisjami obligacji? Zapisz się do Bazy Inwestorów bloga Rynek Obligacji.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu? Zapisz się na blogowy newsletter i bądźmy w kontakcie.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.