Z emisją obligacji, a właściwie z dwoma emisjami (PPM i PPN) prowadzonymi na tych samych warunkach i kierowanymi do inwestorów indywidualnych, wystartowała spółka Ghelamco Invest. Poniżej przedstawiam warunki emisji obligacji korporacyjnych Ghelamco, informacje, gdzie można zakupić obligacje, a także porównanie oprocentowania oferowanej emisji z rentownościami obligacji już notowanymi na rynku Catalyst. I kilka aktualnych informacji o grupie.

Warunki emisji obligacji Ghelamco Invest serie PPM i PPN

Wartość emisji: 25 mln zł dla serii PPN i 35 mln zł dla PPM.

Rozpoczęcie zapisów: 07.03.2019 r., zakończenie zapisów 21.03.2019 r. Zapisy będą skrócone w przypadku wystąpienia Dnia Przekroczenia Zapisów.

Cena emisyjna obligacji wynosi 100 zł,

Przewidywany termin przydziału obligacji: 22.03.2019 r., a data emisji to 29.03.2019 r.

Obligacje mają zostać wprowadzone na rynek Catalyst, można zakładać, że dzień debiutu będzie miał miejsce w kwietniu 2019 roku,

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych Ghelamco Invest serii PPN i PPM wynosi WIBOR 6M + 4,25% p.p. marży, czyli obecnie 6,04%. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych,

Obligacje emitowane są na okres 3 lat, a zatem ich termin wykupu wypadnie w marcu 2022 roku. Spółka zastrzegła sobie możliwość wcześniejszego wykupu obligacji, bez zapłaty premii.

Minimalny zapis – na obligacje oferowane przez Ghelamco Invest wynosi 1 sztuka obligacji dla obligacji serii PPN, na zakup papierów wartościowych spółki należy zatem przeznaczyć minimum 100 zł. Natomiast zapisy dla serii PPM przyjmowane są od 215 tys. zł.

Obligacje korporacyjne Ghelamco Invest serie PPM i PPN – gdzie kupić?

Obligacje serii PPN oferowane są przez następujące domy maklerskie: Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski S.A. oraz DM Banku Ochrony Środowiska.

Obligacje serii PPM oferowane są przez DM PKO BP. W tej instytucji minimalny zapis wynosi 215 tys. zł.

Obligacje korporacyjne Ghelamco Invest – porównanie rentowności

Poniżej porównanie rentowności obligacji korporacyjnych Ghelamco już notowanych na Catalyst oraz obecnie prowadzonej emisji (po prawej stronie). Dane odnośnie rentowności obligacji podaję za serwisem Obligacje.pl.

Ghelamco Invest - porównanie rentowności wybranych obligacji notowanych na Catalyst
Ghelamco Invest – porównanie rentowności wybranych obligacji notowanych na Catalyst

Obecnie oferowana emisja oferuje najwyższą rentowność, można więc uznać, że oferta jest „dobrze skrojona” pod inwestorów.

Ghelamco Invest – informacje o grupie

Grupa Ghelamco, jako emitent obligacji, była już wielokrotnie opisywana na blogu Rynek Obligacji, ostatnio przy okazji publikacji wyników za 2017 rok (link).

W chwili obecnej grupa posiada w swoim bilansie ukończone projekty, takie jak:

 • projekt biurowy Wołoska 24, budynek o powierzchni 23 tys. m2. Obiekt wynajęty jest w 90%,
 • projekt biurowy Wronia 31, budynek o powierzchni 16 tys. m2. Obiekt wynajęty jest w 80% (a z uwzględnieniem podpisanych opcji rozszerzenia w 89%),
 • projekt Plac Vogla, centrum usługowo – handlowe o powierzchni 5,2 tys. m2. Obiekt wynajęty jest w 88%.

Kluczowym projektem Ghelamco będącym w fazie realizacji jest projekt THE WARSAW HUB, obejmujący 3 wieże i podium z funkcją handlową. Projekt o łącznej powierzchni ok. 117.000 m2 (w tym Budynek A o powierzchni ok. 19.500 m2, Budynek B o łącznej powierzchni ok. 39.700 m2, Budynek C o łącznej powierzchni ok. 41.500 m2, podium biurowe o łącznej powierzchni ok. 10.000 m2 i centrum handlowe o powierzchni ok. 6.300 m2.

Ghelamco Invest - projekt THE WARSAW HUB
Ghelamco Invest – projekt THE WARSAW HUB

Zakończenie budowy budynku A i B jest przewidziane na koniec 2019 r., a budynku C na połowę 2020 r.

Z prezentacji spółki:

W projekcie  podpisano umowę z InterContinental Hotels Group (IHG) – operatorem hotelu, który znajdować się będzie w jednej z wież projektu i części podium. Powierzchnia hotelowa ma stanowić ok. 21.000 m2. Podpisane zostały umowy najmu z operatorem klubu fitness, na powierzchnię coworkingową (ok. 3,5 tys. m2), powierzchnię biurową, kawiarnię, restaurację, supermarket oraz drogerię. Trwają negocjacje z potencjalnymi najemcami w części handlowej i biurowej budynków. Na dzień przygotowania dokumentu powierzchnia na jaką podpisane zostały umowy najmu wynosi ok. 37,3 tys. m2. (poziom wynajęcia powierzchni z uwzględnieniem podpisanych opcji rozszerzenia wynosi około 41,2 tys. m2).

W fazie realizacji znajdują się również projekty:

 • FOKSAL 13/15– 55 apartamentów wysokiej klasy (Warszawa)
 • WARSAW UNIT – obiekt biurowy o powierzchni około 59.000 m2 (Warszawa, Rondo Daszyńskiego)
 • Flisac – projekt apartamentowy oferujący około 5.700m2 powierzchni mieszkalnej oraz około 980 m2 powierzchni usługowej (Warszawa, Powiśle)

Na kolejny tydzień przygotuję szczegółowy opis działalności grupy w ostatnim okresie, a w międzyczasie zachęcam się do zapoznania z aktualną prezentacją spółki, dostępną pod tym linkiem.

Przed decyzją o ewentualnej inwestycji w obligacje należy też zapoznać się z  Prospektem Emisyjnym (w szczególności czynnikami ryzyka) oraz Ostatecznymi Warunkami Emisji Obligacji.

[sgmb id=”1″]

5 komentarzy - “Emisja obligacji Ghelamco Invest serie PPM i PPN

 1. Tomek

  Dzięki za informację. Sprawdziłem na swoim koncie w BOŚu i widzę cenę emisyjna na poziomie 99,68 – o co tu chodzi?

 2. Obligacje sprzedawane są z małym dyskontem – taki dodatkowy bonus. Cena minimalnie rośnie każdego dnia.

 3. Tomek

  A faktycznie, dziś już jest 99,70 🙂
  Czy orientujesz się może jak wyglada struktura posiadanej gotówki vs zapadalności obligacji Ghelamco oraz jak mocno firma jest zalewarowana?

 4. Nieco wyżej we wpisie masz link do prezentacji i tam są akurat slajdy z wynikami grupy na dzień 30.06.2018 (Ghelamco publikuje wyniki półrocznie) oraz z informacjami o zapadalności obligacji 🙂

 5. Tomek

  Najwyraźniej transza w PKO, ta od 200k PLN, już się wyczerpała , spółka zebrała z niej 35 milionów. Jest niezłe ssanie na ten dług.

Skomentuj