Kwiecień okazał się genialnym miesiącem dla mojego portfela obligacji korporacyjnych, a 2019 rok szybko oddaje to, co zabrał rok 2018. Ceny obligacji większości emitentów powróciły do poziomów sprzed afery GetBack, a nierzadko są wyższe. Rynek “chłonie” nowe emisje, czego przykładem jest wysoki poziom zleceń zakupu obligacji PCC Rokita w niedawno zakończonej emisji. Dodatkowo gwiazdą miesiąca zostały obligacje spółki Kredyt Inkaso, których kurs pięknie wzrósł po uplasowaniu rekordowo wysokiej emisji obligacji i w praktyce zabezpieczenia sobie przez spółkę finansowania na kolejne lata. Wzrosty kursów obligacji spowodowały, że wiele z nich sprzedało się z portfela i obecnie mam duży problem z rozdysponowaniem gotówki.

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Pierwszy raz na blogu? Zajrzyj do wpisu: Czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w kwietniu 2019

Jak napisałem powyżej, kwiecień okazał się bardzo dobry dla portfela obligacji korporacyjnych. Wynik tego miesiąca to 0,95%, co jest efektem wzrostu cen niektórych obligacji, ale i kilku bardzo udanych transakcji. W efekcie po 4 miesiącach 2019 roku mój zysk na obligacjach korporacyjnych wynosi 3,15%, a więc sporo lepiej niż wynik całego 2018 roku.

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

“Odszedł” fatalny kwiecień 2018 roku, dzięki czemu rolujący 12-miesięczny wynik powoli wraca do wysokich poziomów i wynosi obecnie 5,07%. Jednocześnie portfel utrzymuje, a wręcz zwiększa, solidną przewagę nad funduszem BPS Obligacji Korporacyjnych.

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Przy okazji warto zauważyć, że w lutym z zarządzania funduszem BPS Obligacji Korporacyjnych “zniknęła” Izabela Sajdak. W poprzednich latach zarządzająca była określana wschodzącą gwiazdą, a fundusze “bezpieczne” BPS TFI osiągały bardzo dobre wyniki i liczne nagrody. Kolejny raz potwierdza się teza, że wyższe (od konkurencji) wyniki wiążą się z większym ryzykiem. A drugi wniosek jest taki, że jako indywidualni inwestorzy kupując na Catalyst mamy przewagę nad funduszami, że w razie trudnej sytuacji spółki możemy wyjść z jej obligacji ze stratą, natomiast fundusze z racji posiadania większych pozycji takiej możliwości nie mają (casus GetBack).

Transakcje dokonane na portfelu obligacji w kwietniu 2019

W kwietniu łącznie wykonałem aż 34 transakcje, dawno chyba już tylu nie miałem. W kolejności alfabetycznej ich opis poniżej.

W pewnym momencie do 103% spadły ceny obligacji Alior Banku ALR0524, udało się kupić spory ich pakiet, a następnie stopniowo sprzedawać w wyższej cenie. Ta transakcja dołożyła swoją cegiełkę do wyników portfela w kwietniu.

Wzrosty cen obligacji BEST i ich spory udział w portfelu wpłynęły na decyzję o pewnej redukcji zaangażowania w BST0421.

Sprzedało się nieco obligacji Echo Investment ECH0721.

Również wzrost cen obligacji był przyczyną sprzedaży z portfela obligacji Ghelamco Invest, GHE1119 i GHI1221. Poluję teraz na ponowne dobranie do portfela obligacji tego emitenta.

Szukając alternatyw postanowiłem zwiększyć zaangażowanie w obligacje Providenta (IPP0620), ale udało się to tylko nieznacznie – ceny obligacji “odjechały” od moich ofert kupna.

Informacja o uplasowaniu rekordowo wysokiej emisji przez Kredyt Inkaso spowodowała prawdziwą hossę na obligacjach spółki. Na fali tej hossy sprzedała się część obligacji KRI0322, a także udało się (po komunikacie o sukcesie emisji) zakupić i następnie sprzedaż z blisko 5% zyskiem obligacje KRI0320.

Szukając alternatyw dokupiłem nieco obligacji funduszu MCI.PrivateVentures – MCF1020.

Przed wykupem sprzedały się obligacje Medicalgorithmics – MDG0419.

Sprzedało się nieco obligacji spółki Pekabex – PBX0622. Podobnie ze spółką Uniserv – Piecbud i obligacjami PCB0420.

Dalej handlowałem obligacjami PCC Rokita – PCR0223 – w efekcie wszystkie sprzedały się z portfela i dołożyły swoją cegiełkę do jego kwietniowego wyniku.

Przedterminowo zostały wykupione obligacje Pragmy Faktoring – PRF0919.

Polnord cały czas zaskakuje negatywnie wynikami, postanowiłem zatem zmniejszyć udział tego emitenta w moim portfelu, sprzedając obligacje PN11219.

Dokupiłem nieco obligacji Ronson – RON0522.

Skład portfela obligacji po kwietniu 2019 – emitenci

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według emitentów
Portfel obligacji według emitentów

Opisywane istotne zmiany zaznaczyłem na żółto. Pierwsza, najbardziej istotna, to aż 26% udziału gotówki w portfelu. Powinienem teraz kupować na potęgę, tymczasem ceny obligacji interesujących mnie emitentów nie zachęcają.

Na pierwsze miejsce pod kątem udziału w portfelu, po zakupie obligacji MCI.PV,  awansowała grupa MCI. Z innych istotnych zmian to spadek udziału Polnordu z 8% do 4%, spółka o nieco wyższym (według mnie) ryzyku inwestycyjnym nie powinna mieć więcej niż 5% udziału w portfelu.

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

Na żółto zaznaczyłem większe zmiany.

Portfel obligacji po kwietniu – podsumowanie

Niesamowity rok póki co, wyniki portfela fenomenalne, fajnie daje się zarabiać na handlu obligacjami. Teraz największy mój problem to na co przeznaczyć wolną gotówkę. Jeżeli “na szybko” nic ciekawego się znajdzie, to mam nadzieję, że II edycja Raportu Rankingowego mi pomoże w doborze kolejnych spółek do portfela. Przy okazji przypominam, że jeszcze dziś i jutro (niedziela, poniedziałek) możesz nabyć Raport Rankingowy ze zniżką “first minute”. Już ponad 30 osób mi zaufało, dołącz do nich i jeszcze bardziej świadomie zarządzaj swoimi inwestycjami. Więcej o zniżkach przeczytasz tutaj.

11 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po kwietniu 2019

 1. D.

  Dlaczego sprzedajesz Polnord? Te obligacje są chyba zabezpieczone?

 2. Cześć, niestety Polnord ciągle negatywnie zaskakuje kolejnymi odpisami, pokazał złe dane finansowe za 2018 rok i wygląda, że początek 2019 też będzie bardzo słaby. Taki emitent w moim założeniu nie powinien przekraczać 5% wartości portfela, stąd redukcja. Nie wykluczam, że po wynikach Q1 będzie nerwowo na obligacjach Polnordu i być może ich ceny jeszcze spadną, to drugi powód zmniejszenia udziału tego emitenta w portfelu.
  Jeżeli miałbym obstawiać, czy Polnord spłaci te obligacje czy nie, to obstawiłbym, że spłaci (a bardziej konkretnie mówiąc to zrefinansuje).

 3. gosc

  widze, ze nie masz w tym portfelu ani w zdywersyfikowanym zadnych obligacji ZM Kania. mozesz troche sie wypowiedziec na ich temat?

 4. Kiedyś miałem, już od dłuższego czasu nie mam i nie będę raczej miał, chyba, że bardzo bardzo spekulacyjnie.
  Ryzyko inwestycyjne jak dla mnie bardzo duże, co zresztą potwierdza odmowa wydania opinii przez audytora

  https://www.rynekobligacji.com/2019/04/podsumowanie-i-edycji-raportu-rankingowego/
  Przez rok funkcjonowania Rankingu żadna ze spółek wchodzących w jego skład nie zanotowała niewypłacalności. Kilka z firm miało (lub ma nadal) problemy z refinansowaniem, na przykład takie spółki jak OT Logistics czy ZM Kania. I te spółki Raport dobrze wskazał (Strefa Odważnych).

 5. Obserwator

  To czekamy na konkretną analizę dwóch prymusów Giełdy czyli BBIDEV i POLNORD 😉
  Z góry dzięki!

 6. marek

  a co się stało obligacjom MCI??????

 7. Karol

  kiedy zazwyczaj pojawiają się pieniądze z wykupu obligacji? dzisiaj mają wpłynąć z Polsatu, jeszcze ich nie ma, jeszcze ich nie ma, jest szansa, że wpłyną przed zamknięciem sesji?

 8. nie śledzę tego dokładnie, wydaje mi się, że trochę zależy od biura maklerskiego (możesz do nich napisać lub lepiej zadzwonić). Zakładam, że DM musi dostać kasę z KDPW i ją rozdzielić na rachunki inwestorów. Wg mnie powinny wpłynąć przed zamknięciem sesji.

 9. Karol

  Dzięki, były przed szesnastą

 10. Krzysztof

  Co sądzicie o i2 Development? Spółka spora, ma w swojej ofercie wiele ukończonych inwestycji. Myślicie że jest niewypłacalna? Obligacje mają obecnie rentowność ponad 40%.

 11. Problem to nieprzejrzystość spółki
  https://obligacje.pl/pl/a/i2-development-wciaz-blisko-naruszenia-warunkow-emisji-obligacji

  Tajemnicze transakcje w celu “zrobienia” wyniku i nie naruszenia warunków emisji. Dodatkowo spółka działa krótko, zdążyła sporo zadłużenia zaciągnąć, w międzyczasie wypłacić dywidendę, wyniki pokazuje słabe.

  Jest duża, być może wkrótce wyniki “wskoczą” na właściwy rytm i z obligacjami się uda, ale mnie powstrzymują właśnie w/w niejasności.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.