W kwietniu na Catalyst powróciła dobra passa. Rosły cenny obligacji firm windykacyjnych, gwiazdą miesiąca można chyba określić obligacje spółki Kredyt Inkaso, ceny pozostałych papierów również zachowywały się mocno, nie dziwi zatem dobra sytuacja portfela zdywersyfikowanego. A że rok temu w kwietniu wybuchł kryzys związany z GetBack, to różnica między wynikiem portfela w tym, a zeszłym roku się powiększa. Co tu dużo mówić, wynik po 4 miesiącach 2019 roku jest praktycznie równy wynikowi roku 2018.

W kwietniu portfel zarobił 0,6%, po 4 miesiącach 2019 roku wynik portfela to 2,21% wobec wyniku 2,24% w całym 2018 roku. Portfel pozostaje bezobsługowy, jednak w kwietniu obligacje 2 emitentów zostały wykupione, czas zatem na kolejne decyzje.

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Nowy na blogu? Sprawdź, czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – kwiecień 2019

Skład portfela na koniec kwietnia 2019 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji według emitentów
Portfel obligacji według emitentów

Gwiazdą kwietnia okazały się obligacje Kredyt Inkaso. Spółka dokonała refinansowania obligacji na gigantyczną kwotę 210 mln zł, co zdecydowanie zwiększyło prawdopodobieństwo wykupu obligacji zapadających w 2019 i 2020 roku. Nie dziwi zatem, że ceny obligacji spółki mocno wzrosły. W kwietniu rosły również ceny obligacji BEST, COMP i Providenta, a po drugiej stronie raczej nie było negatywnych zaskoczeń.

W kwietniu zostały wykupione obligacje spółek Capital Park (CAP0419) i Medicalgorithmics (MDG0419). Obydwie spółki w praktyce znikają z Catalyst. Na koncie portfela uzbierała się zatem kwota już ponad 5 tysięcy złotych, z którą coś należałoby zrobić, dołączyć nowe spółki do portfela. Wstępnie planowałem czekać do 10 maja, daty premiery Raportu Rankingowego (przypominam, że do poniedziałku wieczór możesz Raport kupić z rabatem w przedsprzedaży), aby dodać nowe spółki już po ocenie ich wyników za 2018 rok, ale właśnie przyszedł mi do głowy nowy pomysł 🙂 . W skrócie: założenie portfela jest takie, że pojedyncza spółka nie powinna przekraczać jego 5% wartości. Dotychczas z reguły nabywałem 2 sztuki danej obligacji (lub 20 w zależności od nominału) za 2 tys. zł. Obecna wartość portfela to 55 tys. zł, zatem udział pojedynczej spółki to 3,6%. Gdybym nabywał 3 sztuki danej obligacji, to udział emitenta w portfelu wyniósłby mniej niż 5,5%. Zatem jeżeli nie znajdę nic ciekawego z nowych tematów, być może 5 tysięcy podzielę na 5 dotychczasowych emitentów i po prostu dokupię po 1 obligacji do portfela. Decyzji ostatecznej jeszcze nie podjąłem, obecnie na Catalyst tanio nie jest więc się nie spieszę.

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco (kolorem zaznaczyłem zmiany do poprzedniego miesiąca):

Portfel obligacji - skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

Portfel obligacji – wyniki po kwietniu 2019

W kwietniu portfel zanotował wynik 0,60% w skali miesiąca:

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco 2019 rok cały czas wygląda wyśmienicie:

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I nie mam nic przeciwko temu, aby nadal rósł w takim tempie 🙂 .

I jeszcze pełna tabela transakcji na portfelu uwzględniająca 2 kwietniowe wykupy obligacji:

Portfel obligacji - transakcje od początku 2017 roku
Portfel obligacji – transakcje od początku 2017 roku

Na koniec jeszcze raz przypominam o trwającej przedsprzedaży Raportu Rankingowego. Do premiery jeszcze 6 dni, a już dziś ponad 30 osób zakupiło raport w przedsprzedaży. Dziękuję za zaufanie.

[sgmb id=”1″]

2 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – wyniki po kwietniu 2019 roku

 1. Radek

  Witam, co się stało z obligacjami MCM, że tak drastycznie wzrosła rentowność? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 2. https://obligacje.pl/pl/a/dgp-jeden-z-funduszy-mci-blokuje-inwestorom-mozliwosc-wyjscia
  https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/mci-capital-tfi-problemy-z-wyplata-pieniedzy-z-funduszu/kflbh7h

  Niestety wizerunkowo to wygląda słabo, MCI pewnie straci reputację na rynku, nawet jeżeli się jakoś dogadają.

  Postaram się (ale to już po weekendzie) wrzucić na bloga wpis pokazujący ile kasy w funduszach MCI jest: inwestorów, obligatariuszy, a ile samego MCI (kapitałów).

  Jak ktoś ma chwilę, polecam prezentację po wynikach 2018 i webcast – tam już sporo widać i zarząd dużo uwagi poświęca kwestiom obligacji:
  https://mci.pl/presentation

Skomentuj