Maj w ostatecznym rozrachunku okazał się rewelacyjny dla mojego portfela obligacji, ale po drodze nie było gładko miło i przyjemnie. Wiele się działo na rynku Catalyst, sporo się działo również w moim portfelu obligacji, co było zresztą oczekiwane, bo po ukończeniu Raportu Rankingowego II edycji (wyniki za 2018 rok) byłem gotowy do dokonania zmian. Po raz pierwszy w historii portfela obligacji w jego skład weszły… akcje. Jestem ciekawy, co sądzisz o tym pomyśle 🙂 .

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Pierwszy raz na blogu? Zajrzyj do wpisu: Czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w maju 2019

Wynik maja to rewelacyjne 1,05%, co jest efektem wzrostu cen niektórych obligacji, ale i kilku bardzo udanych transakcji. W efekcie po 5 miesiącach 2019 roku mój zysk na obligacjach korporacyjnych wynosi 4,20%, a więc sporo lepiej niż wynik całego 2018 roku.

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Rolujący 12-miesięczny wynik portfela powrócił do fajnych poziomów i obecnie wynosi 5,92%. W maju GetBack wykupił 2 serie zabezpieczonych obligacji. Akurat znajdowały się one w portfelu funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych i były objęte odpisami, stąd nagły i mocny „wystrzał” notowań jednostki uczestnictwa tego funduszu.

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Jako ciekawostkę (która mnie nie bawi niestety) podam, że aktywa funduszu BPS OK od grudnia 2018 do marca 2019 wynosiły +/- 10,7 mln zł. Nagle na koniec kwietnia ich wartość skoczyła do 16,2 mln zł, niespodziewanie sporo pieniędzy napłynęło do funduszu. Zatem ktoś ładnie skorzystał na majowym odwróceniu wyceny obligacji GetBack i wzroście notowań funduszu, mam nadzieję, że były to osoby „zewnętrzne”, a nie „insajderzy”.

Transakcje dokonane na portfelu obligacji w maju 2019

W maju łącznie wykonałem 33 transakcje, było więc znowu bardzo aktywnie. W kolejności alfabetycznej opis transakcji poniżej. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie motywów transakcji lub spółki, śmiało pisz w komentarzu.

W maju sprzedała się ostatnia partia kupowanych w kwietniu obligacji Alior Banku (ALR0524), na handlu zanotowałem sympatyczny zysk.

Do portfela dołączyły obligacje nowego emitenta na Catalyst, spółki Coccodrillo (CDR1221). Jeden z celów, to większa dywersyfikacja emitentów i branż.

Spadły ceny obligacji Dekpol (DEK0321) i nieco zwiększyłem ich udział w portfelu, ale zachowuję czujność wobec tego emitenta.

Sprzedała się ostatnia część obligacji Ghelamco (GHE0720) i obecnie nie mam żadnych obligacji tego emitenta (a chętnie bym coś kupił w dobrej cenie).

I pierwsza, spora nowość. Obligacje GPW dają bardzo marny procent. Tymczasem ta sama spółka już od wielu lat płaci dywidendy, a ostatnio stopa dywidend znacznie przekracza oprocentowanie obligacji. GPW jest spółką – monopolistą w niektórych obszarach, do tego w miarę stabilną i przewidywalną. Chociaż w krótkich okresach jej kurs akcji może się oczywiście wahać, to doszedłem do wniosku, że takie ryzyko jestem w stanie ponieść, a stopa dywidend istotnie wyższa od stopy odsetek od obligacji skutecznie „wynagradza” mi większe ryzyko. Dlatego też do portfela obligacji dołączyłem akcje GPW.

Istotnie zwiększyłem udział w portfelu obligacji HB Reavis Finance (HBS0421).

Na początku maja, po odbiciu cen Kredyt Inkaso, wyprzedałem się z obligacji KRI0320, a następnie w związku z lekkim spadkiem cen obligacji powróciłem do tego emitenta.

Dokupiłem do portfela obligacji Kruk (KRU0521).

Grupa MCI, tu dopiero się działo :). Po artykule o tym, że jeden z funduszy MCI.PV blokuje inwestorom możliwość wyjścia, stwierdziłem, że jest duże prawdopodobieństwo, że ceny obligacji grupy spadną. I sprzedałem sporo posiadanych papierów MCI.PrivateVentures (MCF1020, MCF1121).  I faktycznie nastąpił spadek cen obligacji, akurat głównie MCI Management, a ja spożywając popcorn (żartuję) zakupiłem sobie pakiety MCM0620 i MCM0820 po 95,77%, oczekując w miarę sprawnego odreagowania rynku. Sprawa jednak „rozlała” się w mediach i nastąpiła gwałtowna wyprzedaż obligacji, cena MCM0620 spadła nawet poniżej 80%! Wtedy to przestało być śmieszne, zacząłem liczyć „papierowe” straty. Moje limity inwestycyjne nie pozwalały mi na znaczną reakcję, ale dokupiłem jeszcze nieco obligacji MCM0620 po 81%. A nieco później jeszcze kilka sztuk obligacji MCF1020. W efekcie miesiąc kończę z podobnym udziałem obligacji grupy MCI w portfelu, ale z wygenerowanym na transakcjach dodatkowym zyskiem (oczywiście „papierowym” póki co). O transakcjach piszę na Forum Obligacji i to jest dodatkowy powód, dla którego warto zakupić Raport Rankingowy.

Sprzedała się reszta obligacji PCC Rokita (PCR0425) i obecnie nie mam obligacji tego emitenta w portfelu. Rokita, Exol i Ghelamco to emitenci, których chętnie „przywróciłbym” do portfela, jeżeli pojawią się dobre oferty.

Zakupiłem kilka sztuk obligacji Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF1120).

Sprzedała się część obligacji Ronson (RON0522), kupowanych wcześniej poniżej nominału.

Długo czaiłem się na obligacje Voxel (VOX0221) i w końcu udało się kupić je w miarę rozsądnej cenie. Od razu zakupiłem sporą ich ilość 🙂 .

Skład portfela obligacji po kwietniu 2019 – emitenci

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Sporo żółtego koloru, a więc sporo zmian. Przede wszystkim udało się rozdysponować większość gotówki, pozostało 7% portfela i to jest dobra ilość do korzystania z okazji rynkowych, a zarazem nie obciążania zbytnio portfela brakiem odsetek. W portfelu witam po przerwie obligacje Voxel, PGF, a po raz pierwszy obligacje CRDL i akcje GPW. Pomimo zamieszania z certyfikatami funduszy MCI.PV ten emitent nadal stanowi wysoki udział w moim portfelu.

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Na żółto zaznaczyłem większe zmiany.

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z II edycji Raportu Rankingowego, po wynikach za 2018 rok:

Dużo zielonego koloru, Raport fajnie pomaga mi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, a co najważniejsze póki co dobrze się sprawdza.

Portfel obligacji po kwietniu – podsumowanie

4,2% netto zysku po 5 miesiącach 2019 roku to właściwie już poziom, który jest całkiem niezły nawet w skali całego roku. Właściwie mógłbym zamienić obligacje na gotówkę, położyć na lokatę 2,5% i zakończyć rok z ponad 5% zysku. Ale oczywiście tak nie robię, walczę dalej. Być może, skoro rynek tak wzrósł, warto część kasy położyć na bok i czekać na korektę, z drugiej strony ten wzrost, to efekt korekty spadków po GetBack. A do tego jest kilku emitentów, których obligacje wyceniane są poniżej nominału, a zapadają już w 2020 roku.
[sgmb id=”1″]

24 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po maju 2019

 1. darek

  W przypadku Dekpolu zachowanie nawet największej czujności może okazać się niewystarczające. Płynność prawie żadna a z popytem jeszcze gorzej.

  pozdrawiam, Darek

 2. vinto

  Dekpol wydaje się interesujący przy tych poziomach, płynny nigdy nie był, więc zdarzają harce, Remek jak oceniach risk /reward na tej spółce?

 3. darek

  Interesujący? Dla kogo? Popytu jakoś nie widzę. Wczoraj na akcjach poszły spore pozaseski po 26.00 Pln, bodajże. Dzisiaj kurs leci na pysk. Lepiej poinformowani lub potrafiący wróżyc inwestorzy jak w przypadku fund. BPS?

  pozdrawiam, Darek

 4. vinto

  Na capital park była podobna akcja w kwietniu , cp też jest skrajnie niepłynny. Płochliwy drobny albo animator zrobił ruch z 6,60 do 4,60 prawie 35% w dół, animator założył ręce i drobni się tratowali. Dzisiaj kurs wrócił w okolice 6 zł. Trudno w ogóle rozpatrywać kurs przy obrocie 47 000zł dosłownie. A pakietówki rządzą się swoimi prawami, podobnie jak niepłynne walory, że przypomnę akcje na murapolu na przykład:)

 5. Dekpol – kurs ma z czego spadać, za ostatnie 3 lata jest 180% na plusie, a od debiutu w 2015 roku 130% na plusie. I faktycznie obroty to raczej chyba sprawa indywidualnych inwestorów, patrząc i na akcje i obligacje.

  Do 2017 roku wyniki spółki fajnie rosły, teraz tak pięknie już nie jest, a spółka rozbujała sprzedaż, a co za tym idzie zadłużenie, niestety bardzo mocno. Ale ciekawa jest, robi np. łyżki do koparek Caterpillar oraz Komatsu i podobne tematy.

  Co do risk / reward to zawsze powtarzam, że to sprawa indywidualna. Znam takich co dziś sprzedali i są szczęśliwi i takich co dziś kupili i mają nadzieję na zysk :). Wszystko zależy, kto jakie ma priorytety.

  U mnie Dekpol ma obecnie 4% portfela, dokupiłem w maju jak zwykle za wcześnie i obecnie nie mam zamiaru zwiększać zaangażowania w obligacje tego emitenta, niezależnie od ceny. Zmniejszać też nie, bo nie pojawiły się żadne nowe komunikaty. Jak takie się pojawią to się zastanowię. Gdybym miał 0% Dekpolu, to pewnie na coś dziś bym się skusił.

  A jak będzie dalej, zobaczymy.

 6. darek

  Z innej beczki:
  Wygląda na to że, Czechowicz znalazł niezły sposób aby mu notowań obligacji nie zbijali. Wystarczy nie przekazać sprawozdań finansowych i GPW sama zawiesi notowania.
  Swoją drogą to mało profesjonalne i chyba nieco podważa zaufanie do całej grupy MCI.

  Pozdrawiam, Darek

 7. Kreatywność spółek nie ma granic. Przykre, że takie wydarzenia mają miejsce. I to wśród grup, które aspirują do bycia największym funduszem venture capital w tej części Europy.
  Zwłaszcza, że MCI Management to nie jest konglomerat i pół roku wydaje się adekwatnym czasem do sporządzenia raportu za 2018 rok, nawet pisząc długopisem na kartce.

  Jeżeli dobrze rozumiem ten komunikat, to jutro notowania będą wznowione:

  postanawia zawiesić obrót obligacjami następujących podmiotów w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst […] do końca drugiego dnia obrotu następującego po dniu, w którym dany podmiot przekaże do publicznej wiadomości raport roczny za rok 2018, w trybie i na warunkach obowiązujących w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst.

 8. Zdzisław

  Strategia inwestycyjna dość ostrożna ale i też nastawiona na szukanie okazji przy nagłych spadkach. Jak okazuje wynik, może być bardzo skuteczna. Wymaga jednak wyczucia rynku i błyskawicznych reakcji.

 9. darek

  Masz Zdzisław zdecydowanie rację. Kilku, może maksymalnie kilkunastu solidnych jak na Catalyst Emitentów z dużą płynnością i zmiennością i aktywny trading, daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż rozstrzelanie się w kilkadziesiąt różnych spółek z dużą rentownością ale też ze zdecydowanie większym ryzykiem inwestycyjnym (raczej spekulacyjnym). Dywersyfikacja niewiele tu pomoże. W ten sposób osiągamy cel rentiera: spokojny sen i przyzwoitą rentowność portfela.

  Pozdrawiam Darek,

 10. Aniella

  Co do PCR to chyba niedługo będzie okazja zatankować w subskrypcji. Klepnięty nowy program emisji obligacji.

 11. Karol

  słaby ten Dekpol, jaka może być przyczyna tej słabości? zadłużenie chyba nie bo np Ronson ma o wiele większe zobowiązania w stosunku do przychodów niż Dekpol a jego obligacje są silne, zyski piękne, roczne przychody prawie miliard.silna, zyskowna spółka więc o co chodzi?

 12. vinto

  przyczyna jest taka, że emisja jest na 75mln i parę osób sprzedaje, puściło te papiery w ruch i teraz te kilkadziesiąt czy kilkaset obligacji jest jak gorący kartofel mielony w systuacji kiedy nikt nie podkłąda silny – druga emisja na 15 mln w ogóle nie ma ruchu, ale jakby sprzedać ulicy ze 100 obligów to zaczną się trattować i przerzucać w dół. Dekpol jest zyskowny, trochę mu marże spadają, jak w całej branży, jest też zadłużony niemal pod korek (wyżej są kowenanty) , ale nie sądzę żeby sobie pozwolił na ich złamanie, prawdopodobnie spłaci najpierw obligi f do Peo, które finansują Grano (mimo że miał szansę emisji – nie skorzystał z niej)

 13. vinto

  dodam jeszcze, że po wywrotce na Kanii teraz wszyscy węszą podstęp jak po getbacku pamiętacie jak wszystko spadało np BEST?, który raczej konserwatywnie podchodził, ale drobny wali na oślep, bo przeceiż to windykator, teraz te obligi wróciły prawie do 100% (zapadające w 20roku), tutaj też nikt nie podkłada, oj podejrzane i bach na lewo – i tak to działa

 14. darek

  Vinto, co do mechanizmów „rynkowych” panujących na banana masz absolutną rację. Jest jednak parę spraw które zbiegły się w czasie. Niezbyt dobry artykuł popełniony przez obl.pl, związany z przekroczeniem kolejnego progu w kowenantach, to po pierwsze. Nagłe załamanie kursu akcji (nie ma znaczenia wolumen, może gdyby był popyt, którego nie ma to wolumen byłby większy). No i chyba właśnie najważniejsze, co zresztą wspomniałeś, wycofywanie się Peo z finansowania spółki. (chyba rynek nie za bardzo wierzy w zapewnienia, że emisja niepotrzebna ze względu na super sprzedaż). To gdzie przy super sprzedaży rentowność się podziała? Przy niezłym oprocentowaniu, skąd stała podaż kilkuset obl. sporo poniżej nominału. Czyżby ktoś z dużych inwestorów potrzebował kasy na waciki, czy też powątpiewa w świetlane scenariusze, bo zysków w ten sposób to raczej nie realizuje. Owszem, drobni inwestorzy stali się bardzo płochliwi, czasami do przesady ale taki jest rynek i nie odważyłbym się zarzucać mu głupoty.

  Pozdrawiam, Darek

 15. vinto

  Pakietówki pewnie poszły w związku z planowaną emisją C. Jeżeli dojdzie do skutku, to bardzo dobra wiadomość dla obligatariuszy, najlepsze finansowanie z możliwych, bo nie trzeba go oddawać. 1,67 mln akcji , biorąc cenę z pakietówek to by dało ok 40 baniek dokapitalizowania

 16. darek

  Vinto,
  Myślę że, masz rację. Emisja dojdzie do skutku ponieważ jest prywatna z wyłączeniem pp i pewnie w okolicach ceny z pakietówek. Stad spadek ceny akcji co następnie wywołało nerwowość na dkp. Sądzę, że w granicach rozsądku można to traktować w kategoriach okazji, aczkolwiek okolice 99 będą na jakiś czas barierą trudną do wybicia.

  Pozdrawiam, Darek

 17. Karol

  Trigon zszedł poniżej 5% w Dekpolu.

 18. Karol

  Co z obligacjami Euco? okazja czy nie?

 19. obligi

  Będzie jakiś wpis o emisji obligacji przez KGHM? 🙂

 20. to będą oferty prywatne dla instytucji więc póki co nic tu dla nas. Dopiero jak się pojawią na Catalyst (jeżeli) można będzie na to spojrzeć bliżej 🙂

 21. Karol

  IPP spada z powodu ustawy antylichwiarskiej a Best? z tego samego powodu?

 22. Andrzej Głogowski

  W kwestii Dekoplu – jedna uwaga czy niewielki ruch na obligacjach to jest jakikolwiek parametr mający moc opiniotwórczą ???
  Pytam w kontekście kupuje i trzymam do wykupu ,obecnie to wygląda procentowo ciekawie i brak ruchu w takim ujęciu nie ma znaczenia , jak i kurs – pytanie czy emitent jest wiarygodny i wypłacalny – to kluczowe jest.
  A brak chęci na emisje kolejnych obligacji pomimo posiadania takiej możliwości za tym przemawia – czytam to jako przychód z planowanej sprzedaży, bądź inną możliwość rolowania długu – może wyciągam mylne wnioski ale na logikę to ma sens ? Jak uważacie ?

 23. Karol

  Euco „Spółka wciąż rozważa opcje spłaty bądź refinansowania długu z tytułu emisji obligacji serii A Spółki. O podjętych w tym zakresie decyzjach Spółka poinformuje rynek w sposób przewidziany dla informacji poufnych.”
  Czy ktoś ma te obligacje albo analizował sytuację spółki? Spółki z tej branży działają w najlepsze, kiedyś sprzedałem cesję Euco po wypadku i teraz codziennie dostaję kilka maili od różnych firm tego typu, mają super samochody zastępcze (Miałem od nich Toyotę Awensis) ,rentowność do wykupu to ponad 34%, ma ktoś jakieś przemyślenia?

Skomentuj