W dniu dzisiejszym (12 sierpnia 2019 roku) z publiczną emisją obligacji wystartowała spółka KRUK. Zapisy na obligacje potrwają 17 dni, ich zakończenie planowane jest na 29 sierpnia.

Warunki emisji obligacji korporacyjnych serii AJ1 KRUKa:

Wartość emisji: do 25 mln zł, na którą składa się 250.000 obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda,

Rozpoczęcie zapisów: 12.08.2019 r., zakończenie zapisów 29.08.2019 r. Zapisy nie będą skrócone w przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji, w takim przypadku będzie miała miejsce redukcja zapisów,

Cena emisyjna obligacji wynosi 100 zł,

Przewidywany termin przydziału obligacji: 02.09.2019 r.,

Obligacje mają zostać wprowadzone na rynek Catalyst, dzień debiutu przewidywany jest na październik 2019 roku,

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych Kruk seria AJ1 wynosi WIBOR 3M + 3,5% p.p. marży, czyli obecnie 5,22%. I jest to tyle samo, co w oferowanych ostatnio i zakończonych sukcesem publicznych emisjach obligacji. Odsetki będą wypłacane kwartalnie,

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, a zatem ich termin wykupu to 02.09.2024 roku,

Minimalny zapis – na obligacje oferowane przez Kruk wynosi 1 sztuka obligacji, na zakup papierów wartościowych spółki należy zatem przeznaczyć minimum 100 zł,

Cel emisji został zdefiniowany jako finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Obligacje korporacyjne Kruk seria AJ1 – gdzie kupić?

Zapisy na obligacje Kruka seria AJ1 przyjmować będą Dom Maklerski BDM, Copernicus Securities, DM Noble Securities, DM Michael Strom, Ipopema Securities i DM BOŚ.

Obligacje korporacyjne Kruk – porównanie rentowności

Aktualna oferta obligacji korporacyjnych spółki wydaje się całkiem dobrze wyważona:

KRUK - porównanie rentowności obligacji z emisją AJ1
KRUK – porównanie rentowności obligacji z emisją AJ1

Emisja obligacji AJ1 – co warto wiedzieć

Dzień rozpoczęcia naliczania odsetek od obligacji to 2 września 2019 roku. Ponieważ nie jest przewidywane skrócenie przyjmowania zapisów, a w przypadku nadsubskrypcji nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów, wcześniejsze złożenie zapisu na obligacje AJ1 nie daje żadnych korzyści, wręcz przeciwnie, pieniądze przez ten czas nie pracują.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem, informacje przedstawione powyżej nie uwzględniają czynników ryzyka, ani analizy spółki. Przed inwestycją warto zapoznać się z prospektem emisyjnym, a zwłaszcza z czynnikami ryzyka w nim zawartymi. Szczegółowe informacje o spółce oraz o ofercie obligacji AJ1 znajdziesz na przykład na stronach internetowych oferującego, firmy Dom Maklerski Michael / Strom.

[sgmb id=”1″]

19 komentarzy - “Emisja obligacji KRUK seria AJ1

 1. Piotr St.

  W koncu jakies sensowne obligacje w ofercie publicznej. Czekałem na poc rokite exol lub ghalemco ale nic z tego nie dawali…

 2. Witam. Jestem totalnym laikiem i chcę rozpocząć inwestowanie w obligacje. I mam 2 pytania. 1. Czy przewidujesz redukcję zapisów, ewentualnie jak dużą. 2. Chcę zakupić obligacje na IKZE. Posiadam konto w BOŚ. Jednak nie miałem żadnej informacji na koncie o tej emisji. W jaki sposób mam się zapisać na tą emisję. Podziękowania za ciekawe artykuły i poradnik dla początkujących

 3. Piotr St.

  Niektore biura nie prowadza wszystkich ipo. Pozostaje kupuj nacatalyst wtedy redukcja cie nie dotyczy.

 4. Na pewno oferta jest w BOŚ (oni to jakoś subskrypcje nazywają) przy koncie głównym, ale czy na IKZE to nie wiem, trzeba by ich zapytać pewnie.

 5. Eri

  Jest w BOŚ w subskrypcjach zarówno na IKE jak i IKZE

 6. Witam, tak przy okazji. W Twoim poradniku PDF „Jak zacząć inwestować” w 2 miejscach jest link do strony gpw „skaner rentowności obligacji”, ale niestety nie działa. Czy jest jakaś alternatywa poza „https://obligacje.pl/” (ta strona niestety jest płatna, a w darmowym nie da się odfiltrować obligacji bez ofert).

 7. W pewnym momencie GPW pozmieniała adresy swoich stron internetowych i chyba zapomniała o przekierowaniach.
  Spróbuj tutaj:
  https://gpwcatalyst.pl/statystyki-skaner-rentownosci
  GPW ma nieco inną metodologię liczenia niż obligacje.pl, warto to sobie porównać na kilku przykładach.
  Cieszę się, że czytasz Poradnik 🙂
  Pozdrawiam

 8. Dzięki, skorzystałem i zakupiłem pierwsze w życiu obligacje na konto maklerskie IKZE 🙂 Zdziwiło mnie, że koszt zakupu został podbity znacząco przez narosłe odsetki i podatek od tych odsetek (ciekawe czy też pobierają, gdy sprzedający korzystał z IKZE…).
  Przy okazji: jeżeli sprzedam, to znowu zapłacę prowizję maklerską 0,19%. A jak zostawię na koncie do wykupu, to czy dobrze rozumiem, że w dniu wykupu dostanę procent za ostatni okres + nominalną wartość obligacji i to już BEZ prowizji maklerskiej?

 9. Dzięki za poradę. Rzeczywiście w subskrypcje mogłem złożyć zlecenie na obligacje. To pierwszy taki zakup na IKZE. Pozdrawiam

 10. obligi

  Jaki będzie los obligów Kani w przypadku przejęcia przez obcą firmę? Czy przejmie ją razem z długami? (jak to wygląda prawnie?)

 11. Jeżeli dojdzie do transakcji to firma kupi majątek Kanii, a nie samą spółkę więc długów nie przejmie. kasa która wpłynie do Kani pójdzie na obsługę długów, ale znając życie to w pierwszej kolejności tych zabezpieczonych na majątku, czyli kredytów bankowych.

 12. Przy okazji: jeżeli sprzedam, to znowu zapłacę prowizję maklerską 0,19%. A jak zostawię na koncie do wykupu, to czy dobrze rozumiem, że w dniu wykupu dostanę procent za ostatni okres + nominalną wartość obligacji i to już BEZ prowizji maklerskiej?

  Odp: w dniu wykupu dostajesz odsetki + wartość nominalną obligacji BEZ prowizji maklerskiej.

 13. cj

  jakiś komentarz do Rokity, która tak pieknie gości wierzycieli, a tu nagle „Chemiczna grupa ma problem z rosnącymi kosztami. Cash flow operacyjny w I półroczu nie pokrył nakładów inwestycyjnych, co znaczy, że wypłata 165 mln zł dywidendy odbyła się na kredyt. ” daje prezenty akcjonariuszom kosztem wierzycieli?

 14. marian rachwał

  Kiedyś miałem obligacje Rokity. Od tamtego czasu cztery razy w roku przysyłają materiały reklamowe, zawsze starannie przygotowane, w trzech językach, na porządnym papierze i niespodziankę na Boże Narodzenie (ciekawe czy w tym roku przyślą?) To zapaliło lampkę ostrzegawczą – dobrego produktu nie potrzeba reklamować. Ten kto świadomie inwestuje swoje pieniądze powinien na chłodno podchodzić do oceny spółki i mieć dystans do populizmu który serwuje. A może to preludium do wycofania z Giełdy ?

 15. Optyka inwestora indywidualnego zmienia się szybko. Jak wyniki są dobre, to gazetka jest w porządku, jak wyniki się pogorszyły to już gazetka jest niefajna.

  Nie wiem ile ten sposób komunikacji Rokity kosztuje, ale wydaje mi się, że spółce to się opłaca, emituje obligacje na stałe 5% i na 7 lat. Być może bez takiego podejścia do inwestorów indywidualnych płacili by więcej lub emitowali na krótszy okres (to też jest koszt – bo koszty emisji trzeba ponosić częściej)

  We wtorek przygotuję na bloga analizę wyników grupy.

 16. Magda

  Nie spodziewałam się takiej redukcji. Wpisałam się na mały pakiecik, myślałam, że obetną z 10%, a tak mój pakiecik jest bardzo mały :)) Martwić się nie martwię, bo będą inne okazje, ale zaskoczyło mnie to naprawdę.

 17. Bożydar W.

  Cześć. Zaryzykowałem i nabyłem obligacje Kruka przez DM Boś. Jako że raczkuję w tym temacie, to jedno mnie zastanawia. Nie mogę namierzyć potwierdzenia, że obligacje są moje. Czy Boś podeśle dokument? A moze to Kruk jakoś potwierdzi?

 18. darek

  Do czasu rejestracji obligacji w KDPW nie będziesz ich widział. Masz w historii rachunku przelew na nabycie i w wizjerze zapis.

  pozdrawiam, Darek

 19. Bożydar W.

  Dziękuję za wyjaśnienie Panie Dariuszu.

Skomentuj