28 września 2019 roku (sobota) odbędzie się już VII edycja Dnia Inwestora w spółkach PCC Rokita i PCC Exol. Jest to doskonała okazja, by z bliska poznać biznes spółek, zrealizowane inwestycje, czy kolejne plany. Można swobodnie porozmawiać z osobami z zarządu spółek, jak również i między sobą – co roku jest nas, indywidualnych inwestorów, coraz więcej.

Ta edycja może być ciekawa również z tego powodu, że chyba po raz pierwszy od dłuższego czasu wyniki grupy PCC Rokita (za Q2 2019 roku) okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych, co spowodowało mocną przecenę kursu akcji na giełdzie. Zapewne tym razem nie zabraknie pytań o przyszłość czy też dywidendy, zwłaszcza w kontekście realizowanych dużych inwestycji i wzrostu zadłużenia.

Grupa PCC pokazuje, jak powinno prowadzić się relacje inwestorskie wobec Inwestorów Indywidualnych. Jeżeli już byłeś na wcześniejszym wydarzeniu w Brzegu Dolnym, zapewne spotkamy się ponownie, a jeżeli jeszcze nie byłeś, warto tam zajrzeć.

Rejestracja jest możliwa do 23.09.2019 roku, tutaj link do rejestracji.

Do zobaczenia 🙂 .

5 Dzień Inwestora grupy PCC – prezentacje spółek
Chemia w praktyce
Chemia w praktyce4 komentarzy - “Dzień Inwestora w grupie PCC – 28.09.2019

 1. Zdzisław

  Spółka raczej będzie musiała wyjaśnić ze dywidendy trzeba na jakiś czas zmniejszyć.

 2. Maciek

  Ktoś był ? Jakieś wieści ?

 3. Krótka relacja z Dnia Inwestora, którą zamieściłem na forum Portalu Analiz.
  Mam nadzieję, że ktoś z obecnych dołoży swoje informacje 🙂
  DI mogę podzielić na 3 części.
  1) Prezentacja działu badawczo-rozwojowego grupy (R&D).
  Szef działu z pasją opowiadał o prowadzonych projektach. Wiele z nich dofinansowanych z UE, na niektóre mają złożone patenty. Twierdził, że są tak dobrzy, że (np. przy farbach) współpracują z największymi koncernami na świecie itp. itd. Fajnie się tego słuchało, praktyczne w każdym obszarze się rozwijają. Teraz budują centrum innowacji i skalowania, bardzo duży projekt (z tego co pamiętam prezes Zdon określił go jako wysoka kwota dwucyfrowa w mln zł).
  2) Prezentacja – Finanse.
  Krótka prezentacja wyników grupy. Prezes Zdon pokazał wyniki w szerszym kontekście, aby uwypuklić jak grupa świetnie się rozwija itp. Itd.
  Niestety mimo rozwijania wielu produktów specjalistycznych, na dzisiaj sytuacja wygląda tak, że na wyniki grupy przede wszystkim wpływają ceny sody kaustycznej. Jak jest drogo, to grupa ma super wyniki, jak tanio, to odwrotnie. I jeszcze pewnie tak będzie przez jakiś czas. W Q3 według niego ceny sody były stabilne. Jeszcze jedno, według nich obecna cena sody jest na takim poziomie, że firmom raczej nie opłaca się zaczynać nowych inwestycji w tym obszarze – nie kalkulują się – stąd nadzieja, że długofalowo nie powinno być niżej (oczywiście krótkoterminowo mogą być wahania).

  Był też wątek kredytowania / finansów – w domyśle pewnie chodziło o dywidendy i duże zadłużenie grupy. Na slajdzie znalazło się zestawienie wielkości inwestycji (miliard złotych od 2014 roku) ze wzrostem zadłużenia o niecałe 600 mln zł.

  Czyli pokazanie, że dużo więcej zainwestowali, niż wzrosło zadłużenie, a do tego w międzyczasie wypłacali dywidendę. Tłumaczył, że akcjonariusze nie chcą rozwadniać kapitału, skoro zwrot na kapitale jest wysoki, stąd zwiększanie zadłużenia.

  3) Odpowiedzi na pytania / Rozmowy kuluarowe

  Pojawiło się kilka wątków, może Przemek jeszcze coś dopisze, bo miał sporo pytań,
  To co ja zapamiętałem:
  * Inwestycja MOL (o której pisałem wyżej) – spokojne do tego podchodzą, to jeszcze kilka lat do oddania, poza tym nie obawiają się aż tak bardzo konkurencji z tego typu inwestycji.

  […]

  * Nie planują emisji akcji – tu prezes wypowiedział się raczej jednoznacznie.

  * Na etapie luźnych rozważań jest opcja budowy swojej nazwijmy to elektrowni, ale to projekt mocno kosztowy i wymagałby specjalnego finansowania. I za dużo ryzyk / niewiadomych, wolą inwestować w chemię, bo się na tym znają, niż w energię.

  * Koszty energii – zawierają kontrakty od kilku do dwudziestu kilku miesięcy naprzód, ale nie jest w stanie powiedzieć ile wysokich kosztów energii już jest w wynikach, a ile nie.

  * Kwestia mniejszego podatku dochodowego z racji SSE – sprawa w sądzie, w pierwszej instancji wygrali, sprawa w toku, nie wie kiedy się skończy. Z poprzednio zwolnienia korzystali, żadna skarbówka się nie czepiała, wszystko było ok, teraz kolejne zwolnienie podatkowe i całkowicie odmienne podejście skarbówki.

  Podsumowując, fajnie widzieć, że rozwijają się na wszystkich frontach. Jednak w najbliższej perspektywie to ceny sody będą wpływać na ich wyniki. Podatek nadal będą płacić. Zatem szału na wynikach w Q3 2019 pewnie nie będzie. Osobiście spodziewam się lepszych niż w Q2 2019 (brak przerwy remontowej w Q3), ale pewnie będą sporo gorsze niż rok wcześniej.

 4. Maciek

  Dzięki za obszerny komentarz i pozdrawiam

Skomentuj