Sierpień okazał się kolejnym dobrym miesiącem dla zdywersyfikowanego portfela obligacji, który wypracował w tym okresie 0,52% zysku. Sytuacja na rynku była ciekawa, ceny niektórych obligacji istotnie taniały (PCC Rokita, PCC Exol), ceny innych z kolei powracały do poziomów sprzed przeceny (MCI Management, MCI PrivateVentures), ale w sumie wyszło na plus.

Po 8 miesiącach 2019 roku wynik portfela wynosi solidne 3,7%, co jest rezultatem lepszym od porównywalnych okresów 2017 i 2018 roku.

Muszę również przyznać, że portfel faktycznie jest bezobsługowy, praktycznie do niego nie zaglądam. Aktualnie jednak muszę podjąć jedną decyzję, bo w sierpniu zostały wykupione obligacje M.W. Trade (MWT0819) i czymś trzeba je zastąpić.

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Nowy na blogu? Sprawdź wpis o obligacjach korporacyjnych.

Inwestujesz również w akcje? Zapraszam na Portal Analiz.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – sierpień 2019

Skład portfela na koniec sierpnia 2019 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji - skład według emitentów
Portfel obligacji – skład według emitentów

Jak widać z powyższego, w sierpniu ładnie na plus zapracowały obligacje grupy MCI, wygląda, że strach związany ze spółką powoli mija. W dół z kolei portfel ciągnęły ceny obligacji spółek z grupy PCC – PCC Rokita i PCC Exol. Istotny minus pojawił się również na obligacjach Pragmy Faktoring. Resztę zmian cen obligacji określam jako „błądzenie przypadkowe”.

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - skład wg branż
Portfel obligacji – skład wg branż

Za sprawą wykupu obligacji M.W. Trade (MWT0819) zmniejszył się udział branży Finanse>Inne. Z tego co widzę, obecnie na Catalyst ceny wszystkich pozostałych serii obligacji M.W. Trade są powyżej nominału, przychodzi zatem chyba czas na poszukiwanie nowego kandydata do portfela… Albo zakup po 1 szt. obligacji z już posiadanych w portfelu…

Ryzyko portfela obligacji

Odejście M.W. Trade, a pojawienie się z tego tytułu gotówki spowodowało lekkie przesunięcie ryzyka portfela na dobrą stronę mocy. Kolor zielony, to emitenci, o których raczej się nie obawiam, kolor żółty, to spółki, które śledzę uważniej, a kolor pomarańczowy na szczęście nie stanowi dużego udziału w portfelu.

Portfel obligacji - ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Przy okazji gorąco zapraszam Cię do dołączenia do osób korzystających z Raportu Rankingowego (i Forum Obligacji). W tym miejscu przeczytasz więcej o Raporcie, a zakupić możesz go przez ten link.

Portfel obligacji – wyniki po sierpniu 2019

W sierpniu portfel zanotował wynik 0,52% w skali miesiąca.

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco 2019 rok wygląda całkiem przyzwoicie:

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I oby tak dalej.

I jeszcze na koniec pełna tabela transakcji na portfelu od jego oficjalnego startu na początku 2017 roku.

Portfel obligacji - transakcje od początku 2017 roku
Portfel obligacji – transakcje od początku 2017 roku

Udanych inwestycji![sgmb id=”1″]

4 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – wyniki po sierpniu 2019 roku

 1. Wowo

  Bardzo ładny i bezpieczny portfel.Osobiscie w moim portfelu posiadam 10% akcji spółek mocno dywidendowych :gpw,kety,PKO BP,alumetal echo,PZU,domdev itp….10%akcji i 10 walorów.
  Pozdrawim

 2. Karol

  Marvipol, emitent dokona okresowej amortyzacji obligacji w dniach płatności odsetek przypadających 27 czerwca 2020 r. i 27 czerwca 2021 r. Za każdym razem wykupowi podlegać będzie 30 proc. wyemitowanych obligacji
  Jak jest z takim wykupem? trzeba się zapisywać, zgłaszać? a może tu chodzi o wykup 30% nominału każdej obligacji?

 3. Z takiego tekstu wynika, że 3/10 obligacje będą wykupione w danym okresie. Takie coś dzieje się automatycznie – obligacje „znikają” ze wszystkich rachunków, nie ma uznaniowości.

 4. Karol

  To ciekawe, sposób amortyzacji taki jak na COMP jest bardziej przejrzysty i sprawiedliwy, tutaj mając 2 obligacje do końca nie będę wiedział czy wykupią mi jedną, dwie czy żadnej skoro rządzi przypadek, i nic nie można zaplanować

Skomentuj