We wtorek 8 października 2019 roku z emisją obligacji korporacyjnych serii GA wystartuje spółka PCC Rokita. Emisja potrwa do poniedziałku, 21 października. Z ciekawostek, jest to najniższa wartościowo emisja (wartość 15 mln zł) w porównaniu do już notowanych na Catalyst, a jednocześnie po raz pierwszy od długiego czasu spółka podwyższyła oferowane oprocentowanie, z 5 do 5,5% w skali roku.

Poniżej przedstawiam warunki emisji obligacji korporacyjnych PCC Rokita, informacje, gdzie można zakupić obligacje, a także porównanie oprocentowania oferowanej emisji z rentownościami obligacji już notowanymi na rynku Catalyst.

Analizę wyników I półrocza 2019 roku PCC Rokita znajdziesz w tym miejscu. Pod tym wpisem w komentarzu znajdziesz natomiast krótkie streszczenie Dni Inwestora w PCC Rokita, który miał miejsce w ostatnią sobotę września.

Warunki emisji obligacji korporacyjnych PCC Rokita, seria GA

Wartość emisji: 15 mln zł.

Rozpoczęcie zapisów: 08.10.2019 r., zakończenie zapisów 21.10.2019 r. Zapisy nie będą skrócone.

Cena emisyjna obligacji wynosi 100 zł,

Przewidywany termin przydziału obligacji: 22.10.2019 r., obligacje powinny zostać zaksięgowane na rachunkach maklerskich w ciągu 14 dni od ich przydziału.

Obligacje zostaną wprowadzone na rynek Catalyst, można zakładać, że dzień debiutu będzie miał miejsce w listopadzie 2019 roku,

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych PCC Rokita seria FA wynosi 5,5% i jest stałe przez cały okres emisji. Odsetki będą wypłacane w okresach kwartalnych,

Obligacje emitowane są na okres 7 lat, a zatem ich termin wykupu wypadnie w dniu 22.10.2026 roku.

Minimalny zapis – brak, wystarczy się zapisać na 1 sztukę obligacji.

Od zapisu na obligacje nie jest pobierana prowizja.

Obligacje nie są zabezpieczone.

Obligacje korporacyjne PCC Rokita seria GA – gdzie kupić

Zapisy na obligacje przyjmują Dom Maklerski BDM i Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Do zakupu i obsługi obligacji możesz na przykład założyć bezpłatny rachunek maklerski „BDM Obligacje” właśnie w BDM.

Obligacje korporacyjne PCC Rokita seria GA – porównanie rentowności z Catalyst

Poniżej w formie wykresu porównuję rentowność oferowanej serii obligacji (ostatni słupek po prawej stronie) z już notowanymi na Catalyst obligacjami spółki PCC Rokita. Niebieską kropką zaznaczony jest okres pozostały do wykupu. Dane odnośnie rentowności pobrałem z serwisu Obligacje.pl.

Emisja obligacji PCC Rokita seria GA - porównanie rentowności do obligacji notowanych na Catalyst
Emisja obligacji PCC Rokita seria GA – porównanie rentowności do obligacji notowanych na Catalyst

Emisja obligacji PCC Rokita seria GA – podsumowanie

Jak widać z powyższego wykresu, inwestorzy dość podobnie traktują ryzyko obligacji, którym do wykupu pozostało 2 lata, jak i takich, które do wykupu mają 6 lat. Oprocentowanie oferowanej emisji przekracza rentowności, które można osiągnąć kupując samodzielnie obligacje na rynku Catalyst. Osobną kwestią jest ryzyko długiego okresu do wykupu. Zapewne są inwestorzy, którzy wolą zakupić PCR0522 dające nieco niższą rentowność, ale znacznie krótszy okres do wykupu.

W swoich inwestycjach warto uwzględniać również ryzyko stałej stopy procentowej. Działa ono w dwie strony. Gdy stopy procentowe rosną, to realny zysk z inwestycji w obligacje o stałej stopie maleje. I odwrotnie, w świecie niskich stóp procentowych obligacje ze stałym oprocentowaniem kupione na długi okres dają dodatkowe możliwości do zarobku.

Wracając do emisji obligacji PCC Rokita, wydaje się, że podniesienie oprocentowania może również powiązane z:

 • obecnymi oczekiwaniami co do wzrostu inflacji,
 • zaraportowanymi za Q2 2019 słabszymi wynikami spółki,
 • wreszcie, obecnie zapada spółce seria obligacji PCR1019, której oprocentowanie wynosiło również 5,5%. Być może ta oferta ma umożliwić dotychczasowym obligatariuszom spółki kontynuację inwestycji na tym samym poziomie oprocentowania.

Więcej informacji o emisji i możliwościach wzięcia w niej udziału znajdziesz na stronach PCC Rokita, w tym miejscu.

Udanych inwestycji. Remigiusz

[sgmb id=”1″]

5 komentarzy - “Emisja obligacji PCC Rokita Seria GA

 1. obligi

  21.10.2019 – ta data to jest włącznie?

 2. moim zdaniem tak. Zawsze możesz w biurze zapytać dla 100% pewności, ale nie widzę innej opcji.

 3. Janusz

  Wielkie dzięki za aktualizację raportu.ZNOWU SUPER ROBOTA.

 4. Aniella

  No i PCC Rokita tradycyjnie sprzedała swoje obligacje 'z górką’ (ponad 30% redukcji). Czyli pomimo inflacji, stałego kuponu i nie najlepszych wyników publiczność doceniła po raz kolejny spółkę , która 'robi coś konkretnego’.

 5. Scenariusz niskiej inflacji na dziś wydaje się nierealny, ale jeżeli taka sytuacja kiedyś będzie miała miejsce (życie lubi zaskakiwać), to te obligacje mogą być całkiem ciekawe.

Skomentuj