KRUK jest popularnym wśród inwestorów indywidualnych emitentem obligacji korporacyjnych więc kontynuuję wątek prezentacji na blogu wyników tej spółki.

W Q3 2019 roku KRUK, chociaż pokazał gorsze wyniki niż rok wcześniej, to lepsze od oczekiwań analityków. Zatem nieco uspokoił swoich akcjonariuszy. Również i obligatariusze, w moim przekonaniu, nie znajdą w sprawozdaniu finansowym grupy jakiś negatywnych niespodzianek.

Tutaj znajdziesz analizę wyników grupy po I półroczu 2019 roku.

Tutaj znajdziesz wpis prezentujący wyniki operacyjne i finansowe po I półroczu 2019 dla trzech emitentów obligacji: KRUK, BEST i Kredyt Inkaso.

KRUK – biznes operacyjny

Do prezentacji biznesu operacyjnego grupy wystarczą nam 2 slajdy z prezentacji spółki dołączonej do wyników finansowych.

Na slajdzie poniżej widać, że:

Zysk netto jest nieco gorszy niż rok wcześniej, ale generalnie OK patrząc na bieżący rok. Pogorszenie wynika w dużej części z ujemnych różnic kursowych (koszty finansowe są o 18 mln wyższe niż w Q3 2018 roku) – pamiętamy, że na koniec września złotówka była bardzo słaba wobec EUR.

EBITDA gotówkowa bardzo stabilna i znacznie lepsza niż rok wcześniej,

Spłaty z portfeli również bardzo przyzwoicie. Według spółki latem Włosi i Hiszpanie słabiej spłacają swoje długi (sezonowość), stąd lekko w dół.

Wyniki osiągnięte przy relatywnie niskich nakładach na nowe portfele obligacji.

KRUK - wyniki operacyjne
KRUK – wyniki operacyjne, slajd z prezentacji spółki dołączonej do wyników

Z kolei na poniższym, nieco rozbudowanym slajdzie możemy znaleźć następujące informacje.

Nakłady na portfele są niskie, jedynie w Rumunii wzrosły. Jednak grupa dodaje, że w Q4 2019 roku obserwuje wzmożoną podaż portfeli więc pewnie ten stan rzeczy się niebawem zmieni.

Spłaty z portfeli rosną na każdym rynku. We Włoszech i Hiszpanii po trzech kwartałach tego roku przekroczyły spłaty całego 2018 roku. Co ważne, w Q3 2019 roku nie było istotnych negatywnych przeszacowań na tych rynkach.

Do przychodów od Q3 2019 doliczana jest przejęta Wonga, zatem nie ma się co aż za bardzo cieszyć wzrostem przychodów, bo trzeba uwzględniać efekt „Wonga”.

EBITDA „robią” Polska i Rumunia, pozostałe kraje (Włochy / pozostałe) pomału przestają tracić (a w Q3 2019 miały EBITDA dodatnią).

Grupa KRUK po 3 kwartałach 2019 roku według segmentów
Grupa KRUK po 3 kwartałach 2019 roku według segmentów – slajd z prezentacji dla Inwestorów

KRUK – wyniki finansowe

Biznesowo zatem nie jest źle. A z punktu widzenia obligatariusza stabilność jest wręcz stanem preferowanym. Spójrzmy na wykresy z Raportu Rankingowego.

Przychody i EBITDA w normie:

KRUK - przychody, EBITDA i rentowność
KRUK – przychody, EBITDA i rentowność

Spadła wartość środków pieniężnych, ale poszły te środki na spłatę zobowiązań (i finansowych i handlowych). W efekcie dług netto jest na stabilnym poziomie. A pamiętajmy, że w Q2 2019 KRUK przejął za blisko 100 mln zł Wongę, a kolejne blisko 100 mln to „nowy” dług w bilansie – zadłużenie finansowe samej Wongi.

KRUK - gotówka i zadłużenie finansowe
KRUK – gotówka i zadłużenie finansowe

Zysk netto za kwartał powiększył kapitały, a gotówka została przeznaczona na spłatę zobowiązań. Spadła zatem suma bilansowa, a w ślad za nią wskaźnik zadłużenia i to od razu dość istotnie. Oczywiście, jeżeli w Q4 KRUK mocniej sypnie kasą na nowe pakiety wierzytelności, to wskaźnik może się lekko pogorszyć. Wskaźnik dług finansowy netto / EBITDA zachowuje się w miarę stabilnie (skoro nie ma większych zmian w EBITDA i w długu netto).

KRUK - kapitały własne, wskaźnik zadłużenia i dług finansowy netto / EBITDA
KRUK – kapitały własne, wskaźnik zadłużenia i dług finansowy netto / EBITDA

KRUK – podsumowanie

Po trzech kwartałach 2019 roku wyniki operacyjne i finansowe KRUKa w mojej ocenie są ok. Z punktu widzenia obligatariusza nie pojawiło się nic, co mogłoby zmienić moje podejście do spółki.

Wchłonięcie Wongi dokonało się w miarę bezboleśnie. Jest też szansa, że rynki zagraniczne (Włochy, Hiszpania) przestaną tracić, a zaczną pozytywnie dokładać się do wyników grupy.

5 komentarzy - “KRUK po wynikach Q3 2019 roku

 1. Nowy

  Remigiusz. Wlasnie przeczytałem komenatrz do wyników Kruka na obligacje.pl i wg mnie to nie jest on pozytywny.
  Czy wiesz lub moze ktoś, na ile nominalnie są warte portfele Kruka? Wiadomo ile wydaje/ wydal. Ale ile te aktywa są teraz warte – chodzi mi oczywiscie o te portfele z których cos mozna odzyskac. Bo rozumiem ze część nabytych wierzytelności po prostu sie przedawnia. I oczywizcie chodzi mi o wartosc minimalną bo wyceny to zawsze są takid jak mają być 😉
  Inna sprawa: Tak naprawde znamy tylko poziom zadłużenia ale czy cos wiadomo ile kasy Kruk wpompował np w rynek włoski? Albo jeszcze inaczej, ile Kruk stracił we Włoszech? Moze te informacje są gdzieś już dostępne?
  I jeszcze pytanie do Ciebie Remigiusz wprost. Na ile % oceniasz szanse że wynik netto za 2019 r będzie lepszy od tego za 2018?

 2. Tytuł artykułu na obligacje.pl wskazuje, że KRUK nie miał inwestycji. Może i miał minimalne jeżeli chodzi o portfele wierzytelności, ale wydał blisko 200 mln zł na Wongę (zakup udziałów + refinansowanie zadłużenia) więc moim zdaniem nie jest tak, że nie było inwestycji. Były one w innym miejscu. Warto o tym pamiętać. Do tego 95 mln dywidendy.

  Odnośnie pytania o wartość nominalną portfeli to nie widzę na szybko tej informacji w ostatnim raporcie.

  Odnośnie rynku włoskiego zajrzyj do prezentacji spółki za Q3 2019 i 2018 rok: https://pl.kruk.eu/relacje-inwestorskie/raporty/raporty-okresowe . KRUK naprawdę fajne prezentacje robi z rozbiciem na każdy rynek.

  I najciekawsze pytanie o prognozę zysków :). Nie jestem profesjonalnym analitykiem więc prognozy nie podam, ale edukacyjnie pobawię się w typowanie.

  Po 3 kwartałach 2019 zysk netto = 245 mln zł, po 3 kwartałach 2018 roku zysk netto = 279 mln zł. Brakuje 34 mln zł.
  Cały 2018 rok zysk netto = 330 mln zł, czyli 51 mln zł w Q4 2018.

  Czyli w Q4 2019 KRUK musiałby zrobić 85 mln zł, aby wyrównać wynik 2018 roku. Trudne.
  Ale możliwe. W Q3 2019 miał 78 mln zł. I ten wynik był pomniejszony różnicami kursowymi. Do tego wg KRUKa Hiszpanie i Włosi słabo latem (Q3) spłacają długi i teraz jest lepiej. Zatem odwrócenie różnic kursowych (o ile EUR będzie notowane jak teraz) plus lepsze spłaty w ITA i ESP i wynikający z tego brak ujemnych przeszacowań portfeli mogłyby pozwolić poprawić wynik 2019 roku. Trochę dużo tych „o ile”,ale nie będę zaskoczony takim scenariuszem.

 3. Piotr

  Dzięki. Spora garść informacji do której można zajrzeć z jednego miejsca. Dzięki tez za komentarz do wyników.
  Dlatego tu jestem.

 4. czeslaw

  czy Kruk jest stabilnym emitentem obligacji czy raczej jego biznes jest obciążony dużą zmiennością a tym samym ryzyko niespłacenia obligacji jest znaczne?

 5. jak już miałbym określać biznes, to raczej jako mało zmienny. Podpisuje ugody na spłatę długu i kasa w miarę przewidywalnie wpływa do spółki. Tu nie ma jakiś skoków z kwartału na kwartał. A jeżeli wyniki falują, to głównie za sprawą aktualizacji wartości pakietów, która ma charakter niegotówkowy.

Skomentuj