Wyniki września i całego 2019 roku są rewelacyjne. Rynek oddaje zyski, które zabrał w zeszłym roku. W ubiegłym miesiącu miało miejsce sporo transakcji i przetasowań w portfelu. Dlatego tym bardziej zapraszam do uważnej lektury całego wpisu i oczywiście dyskusji w komentarzach do niego.

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych we wrześniu 2019 roku

We wrześniu na obligacjach korporacyjnych zarobiłem 0,74%. A zarobek portfela od początku roku wynosi już 6,5% netto! Co ważne, wynik osiągnięty został przy sporym stanie gotówki w portfelu i, to moja opinia, przy pewnym zmniejszeniu ryzyka całego portfela obligacji.

Tak prezentują się wyniki portfela w poszczególnych miesiącach:

Portfel obligacji korporacyjnych - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji korporacyjnych – wyniki miesięcznie

Końcówka 2018 roku była wynikowo bardzo słaba, mam nadzieję, że bieżący rok będzie bardziej korzystny dla wyników portfela i za 2019 rok będzie się czym pochwalić. Oczywiście tradycyjnie napiszę, że nie wpadam w euforię i cały czas biorę pod uwagę możliwość wtopy, to jest nieodłączny element inwestowania.

Patrząc na wyniki portfela narastająco również jest ok:

Portfel obligacji korporacyjnych - wyniki narastająco
Portfel obligacji korporacyjnych – wyniki narastająco

Plusem inwestowania w obligacje korporacyjne jest o wiele bardziej wygładzony wykres, niż w przypadku akcji. Wprawdzie zdarzają się obsunięcia portfela, jednak zmienność jest dużo mniejsza niż na rynku akcyjnym.

A jeżeli inwestujesz w akcje, zapraszam na Portal Analiz. Właśnie odświeżyliśmy stronę główną, na której pojawiać się będzie nieco więcej analiz „bezabonamentowych”.

Transakcje na portfelu obligacji korporacyjnych we wrześniu 2019 roku

We wrześniu dokonałem 44 transakcji, czyli całkiem sporo. Mimo tylu działań stan gotówki w portfelu na koniec miesiąca niewiele się różni od stanu na początek. A to oznacza, że część transakcji związana była z reorganizacją portfela, a część z polowaniem na zyski z krótkoterminowego handlu. Poniżej lista transakcji na obligacjach korporacyjnych uszeregowana według kolejności alfabetycznej:

Przed wynikami I półrocza 2019 roku sprzedałem część obligacji BEST. Obawiałem się dokonania odpisu przez spółkę na wartość posiadanego pakietu akcji Kredyt Inkaso (pakiet jest wart na giełdzie dużo mniej niż w księgach BEST) i potencjalnie związanego z tym spadku cen obligacji korporacyjnych. Generalnie jestem pozytywnie nastawiony do spółki, jednak ze względu na fakt, że posiadaczami jej obligacji są głównie inwestorzy indywidualni, zakładam możliwość większych niż zwyczajowe wahań cen obligacji na giełdzie Catalyst. W analizie, którą niedawno opublikowałem na blogu, wskazywałem, że w przypadku nieodnawiania zadłużenia finansowego, spółka powinna mieć środki na jego spłatę do początku 2021 roku. I widać, że BEST aktywnie działa w celu zapewnienia sobie alternatywnego finansowania – ostatnio pojawił się komunikat o poszukiwaniu inwestora finansowego, który objąłby mniejszościowy pakiet akcji spółki.

Sprzedałem część pakietu obligacji COMP (CMP0620). Zrealizował się scenariusz wzrostu cen tych obligacji, o którym pisałem na forum Rynku Obligacji w maju tego roku:

Zrealizowało się nawet z nawiązką, bo COMP otrzymał kredyt z banku na tamten częściowy wykup i promesę kredytu na ostateczny wykup obligacji korporacyjnych. Udział zmniejszyłem nie tylko ze względu na realizację scenariusza, ale również dlatego, że od niedawna pojawiły się plany „kas fiskalnych w smartfonie”, co spowodowało duży spadek kursu akcji Elzabu (producent kas), które to akcje są zabezpieczaniem obligacji Compu. Nie wiem czy to jakoś wpłynie na skuteczność promesy kredytowej z banku, dlatego sytuację wolę obserwować z mniejszą ilością obligacji tego emitenta w portfelu.

Dzięki wskazówce Czytelnika (również na forum) dokupiłem 2 szt. obligacji LC Corp, przepraszam teraz to spółki Develia (DVL0521).

Sprzedało się nieco obligacji Echo Investment, to jeszcze efekt wcześniejszych zleceń sprzedaży w związku z gromadzeniem gotówki.

W związku z prowadzoną przez GEO, Mieszkanie i Dom publiczną emisją obligacji zakupiłem trochę już notowanych na Catalyst obligacji GEO0421. Mam jednak mieszane odczucia odnośnie tej spółki, jej raporty finansowe są mało czytelne i ubogie w informacje i objaśnienia. Spółkę dodałem do Raportu Rankingowego.

Kurs obligacji korporacyjnych HB Reavis Finance (HBS0421) ładnie falował i zakupiłem ich całkiem sporo do portfela licząc na późniejszą sprzedaż z zyskiem. To póki co nie nastąpiło i emitent ten ma obecnie wysoki udział w portfelu.

„Zamieniłem” obligacje Kredyt Inkaso KRI0320 na KRI1020. Obligacje niewiele różnią się ryzykiem (są jedna za drugą w kolejce do wykupu), a mocno różnią się rentownością. Z tymże przy tej transakcji o połowę zmniejszyłem udział tego emitenta w portfelu. Za często rozczarowuje wynikami. Jeżeli kolejny raport finansowy nie przyniesie przełomu, to rozważę ostatecznie pożegnanie się z tym emitentem.

Sprzedaż obligacji KRUK (KRU0521, KRU0921 i KRU1221) i istotny spadek udziału tego emitenta w portfelu to również efekt gromadzenia gotówki, w żadnym wypadku sprawa związana z finansami spółki. Jeżeli pojawią się okazje, to oczywiście zwiększę udział tego emitenta w portfelu.

Po zrealizowaniu w sierpniu zysków z obligacji grupy MCI i ogłoszeniu porozumienia między grupą, a inwestującymi w fundusz MCI.TechVentures, zdecydowałem się uzupełnić portfel kupując obligacje MCF1020 i MCF1121. Jak widzę dzisiaj, zakup obligacji MCF1121 był przedwczesny, ale weź bądź mądry i kupuj w dołku 🙂 .

Do portfela dołączyły też obligacje PCC Exol (PCX0620).

Przed wynikami półrocznymi sprzedałem z portfela posiadane obligacje Polnord. I faktycznie Polnord „nie zawiódł”, kolejny raz zaksięgował odpisy, pokazał, że niewiele robi operacyjnie i zapowiedział emisję akcji na pozyskanie środków na spłatę zadłużenia. Ponieważ z moich wyliczeń wynika, że bez któregoś z możliwych wariantów: refinansowania / pozyskania nowego finansowania / sprzedaży kolejnych aktywów / emisji akcji spółka może mieć problem z uzbieraniem gotówki na grudniowe wykupy obligacji, to postanowiłem na teraz przyglądać się sytuacji z boku.

Dokupiłem jeszcze trochę obligacji Pragmy Faktoring (PRF1021).

Miała miejsce drobna spekulacja na obligacjach Ronson (RON0522), parę złotych „na waciki” zostało dodane do wyniku portfela.

Swego czasu bardzo mocno przecenione były obligacje Krakowskiego Banku Spółdzielczego (SBK0923). Czytałem na forach propozycje zakupu tych obligacji, ale nie miałem wystarczająco czasu przyjrzeć się spółce. Poza tym banki spółdzielcze są u mnie „w jednym worku” – my o ich problemach dowiadujemy się na końcu. Jednak obecnie znalazłem czas na lekturę raportu finansowego banku za 2018 rok i półrocznego 2019 i zdecydowałem się dołączyć obligacje SBK0923 do mojego portfela.

Wreszcie sprzedała mi się sztuka obligacji miasta Wałbrzych, którą zakupiłem kiedyś w celach edukacyjnych – przeprowadzając wykład na YouTube dla TJS.

Skład portfela obligacji korporacyjnych po wrześniu – emitenci

Portfel uszeregowany według udziału emitenta w portfelu wygląda następująco:

Portfel obligacji korporacyjnych - emitenci
Portfel obligacji korporacyjnych – emitenci

Nadal dominuje udział gotówki, można zatem uznać, że jestem gotowy na ewentualne przeceny i zawirowania na rynku. Widać duże przetasowania na miejscach 1-3. Do czołówki weszły obligacje spółek „grupy” MCI, HB Reavis oraz Pragmy Faktoring, a spadł udział obligacji korporacyjnych BEST, COMP i KRUK. Nowości w portfelu to Krakowski Bank Spółdzielczy, GEO, Mieszkanie i Dom oraz PCC Exol (nowy – stary emitent). Z portfela wypadły obligacje Polnordu.

YTM brutto portfela, ważone udziałem poszczególnych papierów, wynosi 5,2%. A największy potencjalny zysk „oferują” obligacje IPF (Providenta) i Kredyt Inkaso. Całkiem sporo „oferuje” Krakowski Bank Spółdzielczy i dlatego między innymi znalazł się w portfelu.

Skład portfela obligacji korporacyjnych według branż

Wygląda tak:

Portfel Obligacji według branż
Portfel Obligacji według branż

Trochę przypadkowo mocno spadł udział w portfelu branży wierzytelności. Do portfela powróciła branża bankowa.

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na postawie Stref z II edycji Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji - ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Cieszy kolor zielony, on ma właściwości uspokajające (ale nie usypiające).

Gorąco zachęcam do zakupu Raportu Rankingowego wraz z dostępem do Forum Obligacji. Raport systematyzuje Twoją wiedzę o spółkach, a na Forum otrzymujesz dostęp do omówień bieżących wyników spółek, czy dyskusję o aktualnych wydarzeniach z Catalyst. Wszystko to pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych. No i zmniejsza stres, gdy coś złego się dzieje na Catalyst. Raport możesz zakupić w tym miejscu, a kupując go teraz zapewniasz sobie zniżkę na kolejną jego edycję.

Portfel obligacji korporacyjnych po wrześniu 2019 roku – podsumowanie

Bardzo cieszy mnie, w kontekście wyników portfela, 9 miesięcy roku, które właśnie upłynęło. Październik powinien przynieść pewne uspokojenie, chociażby ze względu na brak nowych raportów finansowych.

Ze spółek będących w orbicie moich zainteresowań najwięcej może się dziać w przypadku Polnordu (potencjalna emisja akcji, zbliżający się termin wykupu obligacji). Z uwagą będę też obserwował komunikaty ze strony Kredyt Inkaso.

Za chwilę z emisją obligacji ruszy PCC Rokita. Będzie to o tyle ciekawe, że spółka nieco podnosi kupon (z 5% do 5,5%) i prowadzi emisję w warunkach wyższej inflacji (a obligacje są oparte na stałej stopie). Z tymże wygląda na to, że emisja w dużej części jest propozycją dla dotychczasowych obligatariuszy „zamiany” zapadających obligacji na nową emisję. Więc zapewne emisja ta zakończy się powodzeniem.

Interesują Cię informacje o nowych emisjach obligacji? Zapisz się do Bazy Inwestorów bloga.

Zapraszam również do zapisu na newsletter bloga Rynek Obligacji. Dzięki temu wygodnie na skrzynkę mailową będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach.

[sgmb id=”1″]

7 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po wrześniu 2019 roku

 1. Marek

  Chciałbym zapytać odnośnie Polnord, czy uważasz że podpisany wczoraj list intencyjny z Waryński Grupa Holdingowa oraz PFR Nieruchomości w sprawie współpracy przy realizacji programu Mieszkanie Plus może pozytywnie wpłynąć na możliwość refinansowania długu / pozyskania nowego finansowania?

  Mam świadomość, że to zaledwie list intencyjny i wiele pozostaje jeszcze niewiadomych, ale ciekawi mnie Twoja opinia w tej sprawie.

 2. Wojtek

  Cześć, mam pytanie odnośnie debiutujących dziś obligacji KGHM. Czy planujesz włączyć je do swoich inwestycji, czy to w portfelu głównym czy bezobsługowym?

 3. Szczerze? Pierwsze skojarzenie to GBK, który też informował o promesach z PFR :).
  A już bardziej merytorycznie, to nie sądzę aby list intencyjny coś zmieniał.
  Jak już to bardziej bym liczył na to, że w akcjonariacie (z przymusu) jest PKO i BGK (a także PZU) i to się jakoś wiąże, może Mieszkanie Plus będzie finansowane z BGK itp. Ale po prawdzie to nie wiem, kto w Polnord rozdaje karty, czy ten główny akcjonariusz czy fundusze czy może wszyscy razem współpracują. Jeżeli współpracują to jest ok, jak się kłócą to kto wie jak się skończy. Dlatego ja czekam na „twarde komunikaty” typu pozyskanie finansowania / emisja akcji / sprzedaż aktywów.

  BTW: istotny komunikat dziś z KRI – o otrzymaniu (wprawdzie niewielkiej) pożyczki od akcjonariusza.

 4. Cześć Wojtek, patrzę na KGHM i koło 3% rentowności nie wygląda tragicznie jak ktoś szuka stabilizacji dla swojego portfela. Może kurcze nawet te ceny jeszcze wzrosną dla tych papierów, w końcu ORLEN emitował na WIBOR + 1p.p. (ale krótsze papiery). Z tymże do głównego portfela raczej ich nie będę brał, może do bezobsługowego coś wrzucę, ale z małą chęcią :).

 5. obligi

  KGHM miałby sens jakby oferta była też dla klientów prywatnych w ofercie pierwotnej a nie dla grupki funduszy które sobie teraz będą rozprowadzać co cichu z małym urobkiem. To widać od razu gdzie ustawiły poprzeczkę. To jest na prawdę mało poważne. Zamiast płacić z górką i do tego prowizję to te 3% można mieć na obligacjach skarbowych. Kwestię dywersyfikacji tutaj pomijam.

  Może Alior zrobi dla prywatnych ale po tym co się dzieje z bankami uważam że niestety ale właśnie możne zrobić dla prywatnych co mnie generalnie smuci a nie cieszy.

 6. Obligi

  Teraz dopiero wychwycilem że sprzedałeś echo i kruka w celu gromadzenia gotówki. Jaki jest cel tego gromadzenia?

 7. Pisałem w którymś wpisie, że rozważałem zakup domu i w przypadku zakupu potrzebowałbym trochę kasy mieć „pod ręką”. Stąd konieczność sprzedaży papierów, a te KRUKa i ECHO akurat mają w miarę płynność i ceny dobre więc się sprzedawały.

Skomentuj