Warto odnotować wyniki grupy BEST, bo to już kolejny (trzeci) kwartał dobrych stabilnych przychodów i zysków. Grupa mało inwestuje w nowe pakiety, zatem dobre wyniki przekładają się na gotówkę i ograniczanie zadłużenia. A to z kolei uwiarygadnia spółkę w oczach banków czy inwestorów finansowych więc różne opcje związane z pozyskaniem nowego finansowania wydają się coraz bardziej realne. Poniżej krótkie omówienie wyników BEST i sytuacji bilansowej spółki. A na koniec wpisu zapraszam do promocji „black friday” na Raport Rankingowy 🙂 . Jest dobry moment – bo w niedługim czasie będę wysyłał update po wynikach kwartalnych firm.

BEST – wyniki operacyjne

Przychody 3 kwartał z rzędu są na dobrym poziomie i co istotne, znacząco wyższym niż rok wcześniej. Rentowność działalności operacyjnej również jest stabilna:

BEST - przychody w tys. zł
BEST – przychody w tys. zł

Dobre przychody i marża, przekładają się na wyniki grupy, które również kolejny kwartał są stabilne i dobre:

BEST - EBITDA w tys. zł
BEST – EBITDA w tys. zł

Stabilne wpłaty od dłużników dają nadzieję, że Q4 2019 roku również okaże się w porządku. W kontekście wyników pamiętamy oczywiście, że nad spółką „wisi” ryzyko dokonania niegotówkowych odpisów na akcje Kredyt Inkaso (chociaż PZU nie dokonuje odpisów na akcje Alior Banku więc tu może być podobnie – a właśnie teraz pomyślałem, że zapytam się w spółce 🙂 ).

BEST – sytuacja bilansowa, wskaźniki

Dobre wyniki, przy praktycznie wstrzymaniu inwestycji mają przełożenie na poziom gotówki w grupie, w ostatnim kwartale wzrosła o ponad 20 mln zł.

BEST - gotówka w tys. zł
BEST – gotówka w tys. zł

Konsekwencją dobrych wyników, braku inwestycji i wyższej gotówki jest spadek długu netto, w Q3 2019 roku prawie o 30 mln zł:

BEST - dług netto i dług netto w relacji do kapitałów własnych
BEST – dług netto i dług netto w relacji do kapitałów własnych

Jeszcze lepiej pracę spółki w tym zakresie widać na tym wykresie, dług netto w 5 kwartałów spadł o blisko 125 mln zł, średnio 25 mln zł na kwartał:

BEST i KRUK - dług finansowy netto
BEST i KRUK – dług finansowy netto

Jak już omówiliśmy EBITDA i dług finansowy netto, to spójrzmy na dług finansowy netto / EBITDA, który ładnie spada:

BEST - dług finansowy netto / EBITDA
BEST – dług finansowy netto / EBITDA

I na koniec spojrzenie na kapitały własne i wskaźnik ogólnego zadłużenia. Tu również obserwujemy pozytywną tendencję:

BEST - kapitały własne i wskaźnik zadłużenia
BEST – kapitały własne i wskaźnik zadłużenia

Wszystkie powyższe wykresy (oprócz tego z KRUK) pochodzą z Raportu Rankingowego, w ten sposób na bieżąco oceniam ponad 40 emitentów z Catalyst. Jeżeli inwestujesz swoje środki w obligacje korporacyjne i chcesz dołączyć do ponad 80 użytkowników Raportu, masz ku temu właśnie dobrą okazję. W ramach „black friday” oferuję 40% zniżki na zakup Raportu Rankingowego z dostępem do forum. Za Raport zapłacisz zatem 108 zł zamiast 180 zł. Oferta trwa 3 dni, do końca listopada 2019 roku. Wystarczy wejść na stronę Raportu w polu kod rabatowy wpisać hasło: black i zaktualizować koszyk. Na Raport daję gwarancję satysfakcji, jeżeli nie spodoba Ci się to co w nim znajdziesz, zwrócę Tobie pieniądze. Nikt z ponad 50 osób pierwszej edycji i z ponad 80 osób drugiej edycji nie skorzystał z takiej opcji.

BEST – obligacje korporacyjne notowane na Catalyst

Na Catalyst notowanych jest 13 serii obligacji spółki. Przy poprzedniej, wrześniowej analizie rzucał się w oczy duży skok rentowności dla serii BST0421, z 6,2% dla poprzedniej serii do 9,8% właśnie dla BST0421. Związane było to (w mojej ocenie) z tym, że gdzieś w tym miejscu mogłaby w grupie pojawić się „luka płynności” w przypadku braku możliwości refinansowania / pozyskania nowego finansowania.

Poniższy wykres pokazuje, że po 2 miesiącach rynek lepiej ocenia spółkę i możliwości pozyskania przez nią finansowania, na co wskazuje spadek rentowności brutto obligacji korporacyjnych BST0421 z 9,8% do 8,04% oraz „wygładzenie” rentowności pomiędzy poszczególnymi seriami obligacji. Jednocześnie najbliższe serie obligacji do wykupu, biorąc pod uwagę środki posiadane przez spółkę na r-kach bankowych, nie wyglądają źle w kontekście zysk / ryzyko.

BEST - rentowności obligacji i ich zapadalność
BEST – rentowności obligacji i ich zapadalność

Udanych inwestycji!

2 komentarzy - “BEST – wyniki Q3 2019 roku

  1. adam

    mam pytanie, trochę nie w temacie, na stronie obligacje pl pojawiła się informacja o emisji obligacji ghelamco, w jaki sposób można się na taką emisję zapisać, nie będąc inwestorme profesjonalnym?

  2. Myślę, że nie ma takiej opcji.

Skomentuj