Warto odnotować wyniki grupy BEST, bo to już kolejny (trzeci) kwartał dobrych stabilnych przychodów i zysków. Grupa mało inwestuje w nowe pakiety, zatem dobre wyniki przekładają się na gotówkę i ograniczanie zadłużenia. A to z kolei uwiarygadnia spółkę w oczach banków czy inwestorów finansowych więc różne opcje związane z pozyskaniem nowego finansowania wydają się coraz bardziej realne. Poniżej krótkie omówienie wyników BEST i sytuacji bilansowej spółki. A na koniec wpisu zapraszam do promocji “black friday” na Raport Rankingowy 🙂 . Jest dobry moment – bo w niedługim czasie będę wysyłał update po wynikach kwartalnych firm.

BEST – wyniki operacyjne

Przychody 3 kwartał z rzędu są na dobrym poziomie i co istotne, znacząco wyższym niż rok wcześniej. Rentowność działalności operacyjnej również jest stabilna:

BEST - przychody w tys. zł
BEST – przychody w tys. zł

Dobre przychody i marża, przekładają się na wyniki grupy, które również kolejny kwartał są stabilne i dobre:

BEST - EBITDA w tys. zł
BEST – EBITDA w tys. zł

Stabilne wpłaty od dłużników dają nadzieję, że Q4 2019 roku również okaże się w porządku. W kontekście wyników pamiętamy oczywiście, że nad spółką “wisi” ryzyko dokonania niegotówkowych odpisów na akcje Kredyt Inkaso (chociaż PZU nie dokonuje odpisów na akcje Alior Banku więc tu może być podobnie – a właśnie teraz pomyślałem, że zapytam się w spółce 🙂 ).

BEST – sytuacja bilansowa, wskaźniki

Dobre wyniki, przy praktycznie wstrzymaniu inwestycji mają przełożenie na poziom gotówki w grupie, w ostatnim kwartale wzrosła o ponad 20 mln zł.

BEST - gotówka w tys. zł
BEST – gotówka w tys. zł

Konsekwencją dobrych wyników, braku inwestycji i wyższej gotówki jest spadek długu netto, w Q3 2019 roku prawie o 30 mln zł:

BEST - dług netto i dług netto w relacji do kapitałów własnych
BEST – dług netto i dług netto w relacji do kapitałów własnych

Jeszcze lepiej pracę spółki w tym zakresie widać na tym wykresie, dług netto w 5 kwartałów spadł o blisko 125 mln zł, średnio 25 mln zł na kwartał:

BEST i KRUK - dług finansowy netto
BEST i KRUK – dług finansowy netto

Jak już omówiliśmy EBITDA i dług finansowy netto, to spójrzmy na dług finansowy netto / EBITDA, który ładnie spada:

BEST - dług finansowy netto / EBITDA
BEST – dług finansowy netto / EBITDA

I na koniec spojrzenie na kapitały własne i wskaźnik ogólnego zadłużenia. Tu również obserwujemy pozytywną tendencję:

BEST - kapitały własne i wskaźnik zadłużenia
BEST – kapitały własne i wskaźnik zadłużenia

Wszystkie powyższe wykresy (oprócz tego z KRUK) pochodzą z Raportu Rankingowego, w ten sposób na bieżąco oceniam ponad 40 emitentów z Catalyst. Jeżeli inwestujesz swoje środki w obligacje korporacyjne i chcesz dołączyć do ponad 80 użytkowników Raportu, masz ku temu właśnie dobrą okazję. W ramach “black friday” oferuję 40% zniżki na zakup Raportu Rankingowego z dostępem do forum. Za Raport zapłacisz zatem 108 zł zamiast 180 zł. Oferta trwa 3 dni, do końca listopada 2019 roku. Wystarczy wejść na stronę Raportu w polu kod rabatowy wpisać hasło: black i zaktualizować koszyk. Na Raport daję gwarancję satysfakcji, jeżeli nie spodoba Ci się to co w nim znajdziesz, zwrócę Tobie pieniądze. Nikt z ponad 50 osób pierwszej edycji i z ponad 80 osób drugiej edycji nie skorzystał z takiej opcji.

BEST – obligacje korporacyjne notowane na Catalyst

Na Catalyst notowanych jest 13 serii obligacji spółki. Przy poprzedniej, wrześniowej analizie rzucał się w oczy duży skok rentowności dla serii BST0421, z 6,2% dla poprzedniej serii do 9,8% właśnie dla BST0421. Związane było to (w mojej ocenie) z tym, że gdzieś w tym miejscu mogłaby w grupie pojawić się “luka płynności” w przypadku braku możliwości refinansowania / pozyskania nowego finansowania.

Poniższy wykres pokazuje, że po 2 miesiącach rynek lepiej ocenia spółkę i możliwości pozyskania przez nią finansowania, na co wskazuje spadek rentowności brutto obligacji korporacyjnych BST0421 z 9,8% do 8,04% oraz “wygładzenie” rentowności pomiędzy poszczególnymi seriami obligacji. Jednocześnie najbliższe serie obligacji do wykupu, biorąc pod uwagę środki posiadane przez spółkę na r-kach bankowych, nie wyglądają źle w kontekście zysk / ryzyko.

BEST - rentowności obligacji i ich zapadalność
BEST – rentowności obligacji i ich zapadalność

Udanych inwestycji!

2 komentarzy - “BEST – wyniki Q3 2019 roku

  1. adam

    mam pytanie, trochę nie w temacie, na stronie obligacje pl pojawiła się informacja o emisji obligacji ghelamco, w jaki sposób można się na taką emisję zapisać, nie będąc inwestorme profesjonalnym?

  2. Myślę, że nie ma takiej opcji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.