Kolejny rewelacyjny miesiąc za nami. I jednocześnie miesiąc, w którym miało miejsce trochę zmian w portfelu. Zapraszam do lektury wpisu.

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych w październiku 2019 roku

W październiku portfel obligacji korporacyjnych zarobił 0,75%, a od początku roku wynik portfela to 7,3% netto – rewelacja. Co ciekawe, cały czas w portfelu utrzymuję relatywnie wysoki poziom gotówki.

Wynik portfela uszeregowany według ostatnich 13 miesięcy wygląda następująco:

Portfel obligacji korporacyjnych październik 2019 – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji korporacyjnych październik 2019 – wyniki miesięcznie

Narastająco również jest ok, a taki wykres potwierdza w moim przekonaniu tezę, że inwestowanie w obligacje korporacyjne jest bardziej stabilne od inwestowania w akcje (a jeżeli inwestujesz w akcje, zapraszam na Portal Analiz).

Portfel obligacji korporacyjnych październik 2019 – wyniki narastająco
Portfel obligacji korporacyjnych październik 2019 – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji korporacyjnych w październiku 2019 roku

W październiku naliczyłem 33 transakcje na obligacjach korporacyjnych, a więc całkiem sporo jak na rynek Catalyst. Poniżej prezentuję listę zmian w portfelu, uszeregowaną według kolejności alfabetycznej.

Sprzedały się 3 sztuki obligacji Arctic Paper (ATC0821). Zlecenie sprzedaży sobie „wisi”, akurat ktoś się skusił.

Sprzedała się seria obligacji BEST BST0121, a do portfela dołączyła seria BST0421. BST0121 notowane jest w rejonach 98%, a BST0421 notowany był po 94-95%. Jeżeli pamiętacie ten wpis dotyczący przeglądu branży wierzytelności, właśnie pomiędzy tymi seriami był spory przeskok rentowności, wynikający z przekonania rynku, że na początku 2021 roku BEST może zabraknąć kasy na wykupy kolejnych serii obligacji (o ile nie będzie w międzyczasie refinansowania lub emisji akcji). Poniżej wykres z tamtego wpisu:

Obligacje korporacyjne BEST – YTM brutto (wpis z końca września 2019 roku)
Obligacje korporacyjne BEST – YTM brutto (wpis i rentowności obligacji z końca września 2019 roku)

Uznałem, że BEST sobie poradzi i czas przenieść się na serię z wyższą rentownością.

Sprzedały mi się wszystkie obligacje spółki COMP (CMP0620), obecnie nie posiadam ich w portfelu. Dały bardzo fajnie zarobić, natomiast na dziś potencjał do dalszych wzrostów się wyczerpał, a na rynku jest niepewność, czy elektroniczne kasy fiskalne nie osłabią spółki Elzab, której właścicielem jest COMP, więc stwierdziłem, że nie ma sensu teraz trzymać tych obligacji.

Sporo się działo na obligacjach GEO. Mieszkanie i Dom. W dniu kiedy gruchnęła wieść o braku wypłaty odsetek od obligacji przez spółkę i nastąpił spadek ich cen ja te obligacje kupowałem. Pierwszą partię przed zobaczeniem komunikatu więc serce mi zamarło jak go ujrzałem. Jednak spółkę miałem ocenioną w Raporcie Rankingowym, wiedziałem, że gotówki mają sporo plus telefon do firmy uprawdopodobniły pozytywny scenariusz i w efekcie po tygodniu obligacje te się sprzedały dając parę groszy do miesięcznego urobku portfela. Przy okazji zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego z dostępem do forum obligacji, gdzie dyskutujemy o takich tematach.

Kolejnym ważnym newsem (również omawianym na forum obligacji) było podanie przez Providenta informacji o pozytywnym zakończeniu kontroli skarbowych w Polsce. Pozytywnym – mam na myśli zapłatę przez spółkę relatywnie niewielkich kwot zaległego podatku i „wyczyszczenie” problemu z ewentualnymi kolejnymi ogromnymi dopłatami. Wzrosła też szansa na odzyskanie wcześniej zapłaconych w wyniku kontroli podatków za okres sprzed 2010 roku. To jest dla mnie prawdziwy „game changer”, zresztą dla akcjonariuszy też, bo tego dnia akcje w Londynie rosły +20%. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że dziwnym trafem kurs obligacji spółki rósł już od kilkunastu dni przed podaniem przez spółkę tej informacji, ale mimo jego wzrost zdecydowałem się mocno zwiększyć zaangażowanie w tego emitenta, dokupując obligacji IPP0620.

Kolejna transakcja, to przeciwny biegun ryzyka inwestycyjnego. Na Catalyst i w moim portfelu zadebiutowały obligacje polskiego producenta miedzi – spółki KGHM. Zdecydowałem się na obligacje KGH0629, a powody zakupu obligacji korporacyjnych KGHM znajdziesz w tym wpisie.

Dzięki dużym spreadom (różnice między ceną kupna i sprzedaży) udało się kupić i sprzedać obligacje Kredyt Inkaso (KRI1020). Sprzedały się też wcześniej kupowane obligacje tej serii i obecnie emitent ten nie figuruje w moim portfelu obligacji. I mówiąc szczerze, poczekam do kolejnych wyników spółki z ewentualnym dalszym handlem na jej obligacjach. No chyba, że pojawią się ekstra sytuacje rynkowe.

Sprzedała mi się reszta obligacji „grupy” MCI – wyemitowane przez MCI Management MCM0820, natomiast kupiłem sporo obligacji MCI.PrivateVentures, serii MCF1121. Liczę, że ich cena będzie stopniowo zmierzać w stronę 100%.

Po nerwówce na obligacjach PCC Rokita i PCC Exol nie ma już ani śladu. Obecnie dla wszystkich obligacji korporacyjnych tych spółek ceny sprzedaży na Catalyst są powyżej 100%. No i z tego względu sprzedały mi się z portfela obligacje Rokity, a zostało niewiele Exola.

Sprzedała się mała część wcześniej kupowanych obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego (SBK0923). Ceny ładnie wzrosły więc zaksięgowałem część zysku, a teraz poluję na okazję, aby dokupić te obligacje nieco taniej. O banku przeczytasz w tym wpisie.

W listopad wchodzę z 19-toma emitentami obligacji w portfelu, co jest liczbą relatywnie niską jak na historię portfela. Nadal przygotowane mam sporo gotówki na zakupy w dobrych cenach, tylko dobrych cen brak.

Z bieżących i nadchodzących wydarzeń warto mieć na oku spółki Vivid Games (zgromadzenie obligatariuszy, na którym spółka będzie proponować rolowanie obligacji lub ich zamianę na akcje), Polnord (planowana emisja akcji i obligacji), Kancelarię Medius (główny udziałowiec Trigon stracił licencję na prowadzenie TFI). W przypadku tych emitentów możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na kursach obligacji. Mam nadzieję, że na pozostałych emitentach zasadniczo będzie wiało nudą.

Skład portfela obligacji korporacyjnych po październiku – emitenci

Portfel uszeregowany według udziału emitenta wygląda następująco:

Portfel obligacji korporacyjnych październik 2019 – emitenci
Portfel obligacji korporacyjnych październik 2019 – emitenci

Trzech emitentów opuściło portfel, pojawił się jeden nowy. Dwóch emitentów niebezpiecznie przekroczyło 10% udział w portfelu, ale mam nadzieję, że nie będzie to stan permanentny.

MCI.PrivateVentures, IPF (Provident), BEST i Krakowski Bank Spółdzielczy to spółki, które mają ciągnąć w najbliższym czasie wynik portfela w górę – ich obligacje oferują ponadprzeciętną rentowność.

Skład portfela obligacji korporacyjnych według branż

Wygląda tak:

Portfel Obligacji w październiku według branż
Portfel Obligacji w październiku według branż

Swego czasu dominowały branże deweloperów i firm windykacyjnych, ale jak widać powyżej struktura branżowa portfela mocno wyewoluowała 🙂 .

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji październik – ryzyko
Portfel obligacji październik – ryzyko

Przewaga koloru zielonego, czyli nie jest źle.

Portfel obligacji korporacyjnych po październiku 2019 roku – podsumowanie

Kolejny dobry miesiąc za nami. Do końca roku nie zapadają żadne obligacje, które mam w portfelu, co pozwala mieć nadzieję, że dobry wynik zostanie „dowieziony” do końca roku, a może i nieco jeszcze poprawiony.

Zaczął się sezon publikacji wyników spółek za III kwartał. Na razie było ich niewiele. Wyniki KRUKa opisałem na blogu, GPW, Dom Development i PKN ORLEN to z kolei spółki, które nie przyprawiają o bicie serca. Jedynie Vivid Games walczy o powrót do rentowności i odbudowę zaufania inwestorów, które umożliwi zrefinansowanie zapadających w 2020 roku obligacji. Wyniki na bieżąco opisuję na Forum Obligacji, a wybrane spółki będę prezentował tutaj na blogu Rynek Obligacji.

Udanych inwestycji!

Jeżeli interesują Cię oferty obligacji kierowane do węższego grona odbiorców (dawniej oferty prywatne) zajrzyj do tego wpisu.

Interesują Cię informacje o nowych emisjach obligacji? Zapisz się do Bazy Inwestorów bloga.

Zapraszam również do zapisu na newsletter bloga Rynek Obligacji. Dzięki temu wygodnie na skrzynkę mailową będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach.

11 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po październiku 2019 roku

 1. Janusz

  Co sądzisz o najdłuższych krukach KRU0325 0625? 5,72%

 2. Emitenta uznaję za spółkę w porządku. Natomiast do 2025 roku dużo czasu, nie jestem w stanie przewidzieć co się stanie do tego okresu…

 3. maciej

  Dlaczego uważa Pan, że BEST sobie poradzi, może Pan rozwinąć tą myśl? Sam, mam serię BST0222 kończąca się w 2022 roku i zastawiam się nad jej sprzedażą ponieważ rok 2020 i 2021 w każdym kwartale ma wykup obligacji.

 4. To oczywiście moja subiektywna opinia.
  BEST jest spółką z dobrym wiarygodnym zarządem, który w razie potrzeby wspiera spółkę kasą prywatną (pożyczki dla firmy, zakupy obligacji przez wiceprezesa). Spółka popełniła jeden duży błąd (ale to można stwierdzić z perspektywy czasu), czyli władowała się w nieudaną fuzję z Kredyt Inkaso. I teraz z tego powodu cierpi i pewnie jeszcze czkawką ta fuzja będzie się odbijać (możliwa przecena udziałów KRI w bilansie).

  Natomiast BEST ma różne opcje: kredytów bankowych, emisji obligacji do funduszy, emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych, emisji akcji. I pewnie któreś z tych opcji wypalą – wiele pewnie zależeć będzie od warunków (oprocentowanie obligacji, zabezpieczenie itp.).

  Wskaźnikowo i bilansowo spółka nie wygląda źle. Jest rentowna. Zauważ, że przejmujemy się dziś spłatą obligacji z kwietnia 2021 roku, a nie jak przy Polnordzie zapadających za miesiąc, czy Vivid Games zapadających za pół roku.

  Podkreślam jednak na koniec, że to jest inwestowanie, czyli nie mówię tutaj o pewności, że sobie poradzi, a o scenariuszu, który zakładam, że się zrealizuje. Jakbym miał pewność to obligacje BEST stanowiły by 100% mego portfela, a tak na dziś stanowią 4% portfela.

 5. Krzysztof

  Ja się trochę zaniepokoiłem Pana opinią na temat COMP. Potencjał do wzrostu w moim przekonaniu jest – obecnie kurs oscyluje w granicach 98,50%, co daje 1,5% poniżej ceny nominału. Uwzględniając oprocentowanie obligacji i ok. 8 miesięcy do wykupu, mamy rentowność w granicach 6,5% – 7%, co wydaje się świetnym wynikiem. Mają promesę kredytową, obligacje zabezpieczone hipoteką. Wartość do wykupienia dość spora, bo ok. 50 mln zł (licząc obie serie), ale firma też niemała…

 6. Może trochę inaczej napiszę. Swoje na tych obligacjach zarobiłem i dalej nie chcę kusić losu. Tą bardziej odważną część portfela można powiedzieć że przeniosłem na IPF i Krakowski Bank Spółdzielczy, gdzie potencjał do wzrostu ceny obligacji widzę większy niż na Comp. A nie mogę połowy portfela trzymać w obligacjach o wyższej rentowności, coś muszę wybierać, stąd realizacja zysku na COMP.

  Z minusów, to martwi mnie ten kurs akcji Elzabu: https://stooq.pl/q/?s=elz&c=3y&t=l&a=lg&b=1. Te papiery są zabezpieczeniem obligacji i bodajże kredytu z banku na ich refinansowanie. Mam nadzieję, że spadek cen tych akcji nie wpłynie jakoś na promesę z banku i refinansowanie się odbędzie.

  Poza tym mi się ciągle wydaje, że oni (COMP) za dużo rzeczy robią w sferze bezpieczeństwa cyfrowego (również dla rządu), aby ktoś im pozwolił się położyć. W obligacjach siedzą fundy więc to również gwarantuje większą stabilność.

  Więc generalnie nie zakładam defaultu Comp, ale w tym rejonie zysk / ryzyko postawiłem teraz na inne spółki.

 7. Cj

  Rynek firm pożyczkowych ma od paru lat rollercoaster zafundowany przez rząd. Nie uważam, by decyzja US zmieniła nastawienie polityków. Co do projektów IT rządowych.. był taki projekt P1, zaorano partycypantow w ostatnim zakręcie. Min. Cyfryzacji przewalono do góry nogami. Gdzie tu stabilność i sens?

 8. Janusz

  Nie mogę się doliczyć strefy relaksu.Wliczasz gotówkę?

 9. Wojciech

  Ujawnił się nowy ekspert od emisji obligacji. Szczegóły tutaj: http://petru.pl/pozyskanie-kapitalu/

 10. Janusz, tak wliczam gotówkę, bo gotówka to relaks. Przepraszam, że tak późno odpowiadam…

Skomentuj