Tym razem słabszy miesiąc (ale dodatni) za nami. Na rynku zbyt wiele się nie działo i w portfelu również nie zanotowałem wielu transakcji. Ale sumarycznie dwóch nowych emitentów (w tym jeden nowy-stary) w portfelu się pojawiło i dwóch odeszło. Zapraszam do lektury wpisu.

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych w listopadzie 2019 roku

W listopadzie portfel obligacji korporacyjnych zarobił 0,13%, a od początku roku wynik portfela to 7,43% netto – rewelacja. Co ciekawe, cały czas w portfelu utrzymuję relatywnie wysoki poziom gotówki.

Wynik portfela uszeregowany według ostatnich 13 miesięcy wygląda następująco:

Portfel obligacji korporacyjnych listopad 2019 – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji korporacyjnych listopad 2019 – wyniki miesięcznie

Narastająco również jest ok, a taki wykres potwierdza w moim przekonaniu tezę, że inwestowanie w obligacje korporacyjne jest bardziej stabilne od inwestowania w akcje (a jeżeli inwestujesz w akcje, zapraszam na Portal Analiz).

Portfel obligacji korporacyjnych listopad 2019 – wyniki narastająco
Portfel obligacji korporacyjnych listopad 2019 – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji korporacyjnych w listopadzie 2019 roku

W listopadzie transakcje dotyczyły zaledwie pięciu emitentów. Poniżej prezentuję listę zmian w portfelu, uszeregowaną według kolejności alfabetycznej.

Po raz pierwszy w historii do portfela dołączyły obligacje korporacyjne spółki Arche (ACH0820). Spółka jest już dodana do Raportu Rankingowego, a w tym miesiącu postaram się ją zaprezentować na blogu.

Z portfela całkowicie „się sprzedały” obligacje Arctic Paper (ATC0821), jak się poprawi ich rentowność (spadnie cena), to wrócą.

Podobna sytuacja dotyczy obligacji Echo Investment, z portfela „wyprzedały” się obligacje ECH1022.

Po przerwie do portfela dołączyły obligacje Ghelamco. Trudno o dobre do zakupu ceny więc póki co GHE0722 są raczej w symbolicznej ilości.

W listopadzie handlowałem obligacjami Krakowskiego Banku Spółdzielczego – SBK0923. Efekt jest taki, że obecnie mam ich sporo więcej niż na koniec października.

Skład portfela obligacji korporacyjnych po listopadzie – emitenci

Portfel uszeregowany według udziału emitenta wygląda następująco:

Portfel obligacji korporacyjnych listopad - emitenci
Portfel obligacji korporacyjnych listopad – emitenci

Jak widać, mocno nastawiłem się na obligacje „grupy” MCI oraz IPF (Providenta), zakładam, że one będą pomagać w uzyskaniu dobrych wyników portfela w najbliższych miesiącach. Również spory jest udział obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Jednocześnie cały czas mam dobry zapas gotówki, pozwalający zareagować na ewentualne szanse rynkowe.

Skład portfela obligacji korporacyjnych według branż

Wygląda tak:

Portfel Obligacji w listopadzie według branż
Portfel Obligacji w listopadzie według branż

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji listopad – ryzyko
Portfel obligacji listopad – ryzyko

Wzrósł udział banków (z 2% do 7%), a zmniejszyła się Strefa Spokoju.

Portfel obligacji korporacyjnych po listopadzie 2019 roku – podsumowanie

Grudzień zaczyna się fajnie, od wzrostów cen obligacji Providenta, który ma spory udział w portfelu obligacji. Powtórzę słowa z zeszłego miesiąca, mam nadzieję, że dobry wynik zostanie już dowieziony do końca roku (a być może poprawiony).

Już niebawem będę rozsyłał aktualizację Raportu Rankingowego z omówieniem wyników Q3 2019 roku ponad 40 spółek się w nim znajdujących. Jeżeli inwestujesz w obligacje, zapraszam do jego zakupu i dołączenia do już blisko 90 inwestorów korzystających z tego narzędzia.

Udanych inwestycji!

Jeżeli interesują Cię oferty obligacji kierowane do węższego grona odbiorców (dawniej oferty prywatne) zajrzyj do tego wpisu.

Interesują Cię informacje o nowych emisjach obligacji? Zapisz się do Bazy Inwestorów bloga.

Zapraszam również do zapisu na newsletter bloga Rynek Obligacji. Dzięki temu wygodnie na skrzynkę mailową będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach.

9 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po listopadzie 2019 roku

 1. Krzysztof

  Ktoś właśnie sprzedaje duży pakiet Arche0820 fajna okazja na 5%.

 2. Okazję miał ten, co tydzień temu po 96,5 kupił :). Ale faktycznie obecna oferta też jest ok.

 3. Krzysztof

  Zgadza się tamto to dopiero była okazja- prawdziwy Black Friday 🙂 Ale dzisiaj to samo stało się na MVP0821, ktoś sobie kupił sporo taniej.

 4. adam

  A co będzie z Polnordem? obligacje teoretycznie zabezpieczone, emisja ratunkowa nie doszła do skutku. Jak można było doprowadzić w czasie hossy mieszkaniowej dewelopera do takiego stanu?

 5. Aniella

  Na pytanie poprzedniego komentatora 'jak można było doprowadzić w czasie hossy mieszkaniowej dewelopera do takiego stanu’ odpowiedź jest bardzo prosta: Polak potrafi! A co do zabezpieczeń obligacji to jak przychodzi do praktycznego z nich skorzystania wychodzi w praniu, że są teoretyczne. Place wyceniane pod potrzeby emisji na dziesiatki milionów złotych okazują się niesprzedawalne lub sprzedawalne za ułamek pierwotnej wyceny, a majątek prezesów, którzy poręczali emisję sprowadza się do kawalerki w bloku z wielkiej płyty i Fiata 126p po babci bo cała reszta już dawno cichcem przepisana na różne podmioty z Cypru czy innego Gibraltaru czy Malty.

 6. pachnie wnioskiem o restrukturyzację…

 7. Mateusz

  Przyglądaliście się może obligacjom Idea Banku? Jak sądzicie zostaną wykupione czy będzie GetBack 2 ?

 8. ms

  Dzień dobry nie ma u Pana w portfelu obligacji marvipolu z czego to wynika? Pozdrawiam

 9. Z subiektywnego podejścia do właściciela, który dyplomatycznie mówiąc ograł mniejszościowych i fundusze na BAH.
  Spółkę uważam za ok pod kątem wypłacalności, ale jej obligacje będę kupował tylko wtedy jak będą w okazyjnych cenach…

Skomentuj