Trwa ciułanie procentów i budowanie wartości zdywersyfikowanego portfela obligacji korporacyjnych. W listopadzie w portfelu praktycznie nic się nie działo, skład jego jest taki sam, a wypracowany wynik w miesiącu to 0,08%, czyli poniżej „naturalnego” potencjału portfela. 2017 rok zaczynałem z kwotą 50 tys. zł i 25 spółkami w portfelu (w tym takie „asy” jak: ZM Kania i OT Logistics), obecnie wartość portfela wynosi 56,8 tys. zł, a znajduje się w nim 26 emitentów. Ponieważ wartość obligacji jednego emitenta to z reguły około 2 tys. zł (jedynie Dekpol, MCI Management, Krakowski Bank Spółdzielczy i Voxel są w rejonach 3 tys. zł), to nie mam już dużego stresu psychicznego z ewentualną niewypłacalnością któregoś z emitentów. I o to między innymi chodziło w w tym portfelu. Szersze podsumowanie przygotuję po wynikach grudniowych (będą pełne 3 lata prowadzenia portfela), tymczasem zapraszam na bardzo krótki opis listopadowych wydarzeń.

Nowy na blogu? Sprawdź wpis o obligacjach korporacyjnych.

Interesuje Cię budowanie oszczędności również w oparciu o akcje spółek (w tym dywidendy)? Zapraszam na Portal Analiz. Portal, który tworzę wspólnie z Pawłem Malikiem (a od stycznia 2020 r. również z Prezesem z analizyprezesa.pl), portal tworzony przez inwestorów dla inwestorów.

Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – listopad 2019 roku

Na koniec listopada skład portfela się nie zmienił w stosunku do końca października. I bardzo dobrze, chodzi o stabilność. I raczej nie przewiduję zmian w grudniu. Jedyna ewentualność, to jeżeli Kredyt Inkaso opublikuje bardzo rozczarowujące wyniki finansowe.

Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych - skład po listopadzie 2019 r.
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – skład po listopadzie 2019 r.

W zeszłym miesiącu obligacje Krakowskiego Banku Spółdzielczego (SBK0923) dodały do wyniku portfela, teraz nieco oddały. W drugą stronę ładnie zachowały się obligacje BESTu, być może w reakcji na dobre wyniki (tutaj ich analiza). W portfelu jest już 1,6 tys. zł gotówki, jeszcze parę wpływów odsetek i można będzie myśleć o kolejnym emitencie w portfelu.

Najwyższą rentowność brutto (YTM brutto) dają obecnie spółek IPF Investments (Provident) i Kredyt Inkaso. Z kolei prawie zerową dają obligacje Famuru (blisko do wykupu), wystawiłem je na sprzedaż powyżej nominału (po co mają leżeć do wykupu), ale nie liczę na ich sprzedaż.

Portfel obligacji korporacyjnych – skład według branż

Wygląda następująco, praktycznie bez zmian:

Portfel obligacji korporacyjnych - skład według branż
Portfel obligacji korporacyjnych – skład według branż

Ryzyko portfela obligacji korproacyjnych

Również praktycznie bez zmian do poprzedniego miesiąca:

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Jeżeli chcesz poznać szczegóły, które spółki jak oceniam, zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego. Obecnie Raport zawiera ranking spółek po wynikach 2018 roku i update wyników i wykresów po I półroczu 2019 roku. Niebawem będę wysyłał aktualizację po wynikach Q3 2019 roku. Ponieważ rok dobiega końca, jak napiszesz do mnie, to przygotuję mały rabat.

Portfel obligacji korporacyjnych – wyniki po listopadzie 2019 roku

Portfel nie może mocno rosnąć w nieskończoność (to znaczy może i może, ale jego ryzyko byłoby zbyt duże) i w końcu mamy słabszy (ale dodatni) miesiąc:

Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki miesięcznie
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki miesięcznie

W tym roku zysk portfela wynosi ponad 5%:

Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki narastająco
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki narastająco

I oby grudzień nie przyniósł żadnych negatywnych zaskoczeń.

Tym razem listy wszystkich transakcji nie zamieszczam, bo nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Udanych inwestycji w obligacje korporacyjne i nie tylko! (zapraszam na Portal Analiz).

Skomentuj