Blisko 20 tysięcy inwestorów wpłaciło w 2018 roku środki na IKE maklerskie średnio po 10 tysięcy złotych. W I połowie 2019 roku na IKE maklerskie dokonano 14,6 tys. wpłat (1 tysiąc więcej niż rok wcześniej) średnio po 9 tysięcy złotych. Pierwszą falę wpłat na IKE za 2020 rok mamy już prawdopodobnie za sobą, ale jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś, to poniżej krótko przypominam limity wpłat na IKE 2020 i IKZE w 2020 roku.

Limit wpłat na IKE 2020

Limit wpłat na IKE w 2020 roku wynosi 15.681 zł. Poniżej wizualizacja limitu wpłat w kolejnych latach:

Limit wpłat IKE 2020
Limit IKE 2020

Na koniec I półrocza 2019 roku łącznie było założone 1 milion 10 tysięcy kont IKE. Z tego 33,7 tysięcy kont IKE maklerskich. Jeżeli chodzi o aktywne konta, czyli takie, na które dokonano wpłaty w I półroczu 2019 roku, to nie jest już tak różowo. W tym okresie wpłat dokonano na 277 tysiące kont IKE (252 tys. rok wcześniej), czyli 27% całości. Lepiej wygląda sytuacja z IKE maklerskim. Wpłat dokonano na 14,6 tysiąca takich kont (13,5 tys. rok wcześniej), co stanowi 43% prowadzonych kont (podobnie).

Na kontach IKE na koniec I półrocza 2019 roku było łącznie zgromadzonych 1,6 mld zł. Jest duże prawdopodobieństwo, że w pierwszych tygodniach stycznia na IKE maklerskie zostanie wpłacone ponad 100 mln zł. I to jest pewnie jeden z czynników odpowiadających za w miarę dobry początek roku na GPW.

Limit wpłat IKE 2020 – na co przeznaczyć środki?

Jeżeli interesują Cię inwestycje w obligacje korporacyjne, zapraszam do śledzenia tego bloga. Od ponad 5 lat prowadzę publicznie 2 portfele obligacji korporacyjnych, co miesiąc publikuję podsumowania portfela i transakcji wraz z ich uzasadnieniem. Najlepiej zacznij tutaj. Dodatkowo po wynikach przygotowuję Raport Rankingowy (płatny), gdzie oceniam emitentów obligacji. Wraz z Raportem otrzymujesz dostęp do Forum Obligacji.

Jeżeli inwestujesz w akcje spółek z GPW, gorąco zapraszam na Portal Analiz. Wspólnie z Pawłem i Przemkiem prowadzimy serwis, gdzie publikujemy analizy w szczególności tych mniejszych, nie pokrywanych przez analityków, spółek giełdowych – sprawdź darmowe analizy. Również udzielamy się na Forum Akcji. Preferujemy podejście długoterminowe i fundamentalne. Gorąco zapraszam, abonament to zaledwie 123 złote rocznie.

Limit wpłat na IKZE 2020

Limit wpłat na IKZE w 2020 roku wynosi 6.272,4 zł.

We wcześniejszych wpisach wskazywałem na niespodziewane ryzyka związane z IKZE (możliwość “wpadnięcia” w wyższy próg podatkowy), z drugiej strony IKZE może dać korzyści, gdy osiągamy w poszczególnych latach nieregularne dochody. Szczególnie fajnym narzędziem może być, gdy zafundujemy sobie dłuższy urlop (bez dochodów) i wtedy to będzie idealny moment na wypłatę środków z IKZE. Więcej o korzyściach i ryzykach związanych z IKZE pisałem tutaj (wpis sprzed kilku lat, ale aktualny).

Limity IKE i IKZE 2020 – czy warto, moje decyzje

Od kilku lat co roku wpłacam pełną pulę na IKE. Od 3 lat korzystam również z IKZE. I tak pozostanie w 2020 roku. To najbardziej efektywny sposób na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza, gdy inwestujesz w akcje przynoszące dywidendy lub obligacje płacące odsetki. A po kilku latach robią się z tego całkiem fajne sumy oszczędności.

Jeszcze raz zachęcam do świadomego inwestowania, wykorzystywaniu w inwestycjach preferencji danych nam przez Państwo. Jeżeli inwestujesz w obligacje lub akcje oczywiście z czystym sumieniem namawiam do korzystania z wiedzy zawartej na Rynku Obligacji i Portalu Analiz.

Skomentuj