Tym wpisem kontynuuję wątek “Top 15 transakcji na emitentach obligacji korporacyjnych w listopadzie 2019 roku”. Pisałem wtedy, że zastanawiam się, czy zrobić z tego wpis cykliczny i… nadal się zastanawiam 🙂 . Ale rozważania zostawiam na koniec tego wpisu. Najpierw przyjrzyjmy się ilości transakcji na emitentach w grudniu 2019 roku.

Liczba transakcji na obligacjach korporacyjnych – grudzień 2019.

Nie zrobiłem pełnej statystyki – porównania liczby transakcji z grudnia 2019 z transakcjami z listopada, ale patrząc na tabelkę z najbardziej płynnymi – jest ona porównywalna.

W poniższej tabelce prezentuję emitentów obligacji korporacyjnych, dla których liczba transakcji w grudniu przekroczyła 50 (wyjątek GPW którą dodałem oraz banki GNB i Idea, które usunąłem z listy). Większość z poniższych spółek znajduje się w Raporcie Rankingowym, na bazie którego zresztą pomysł tego wpisu przyszedł mi do głowy.

Liczba transakcji na obligacjach korporacyjnych na Catalyst – grudzień 2019.
Rentowność brutto na ostatni dzień 2019 roku.
Liczba transakcji na obligacjach korporacyjnych na Catalyst – grudzień 2019.
Rentowność brutto na ostatni dzień 2019 roku.

Na pozycję liderów transakcji na obligacjach wskoczyły 2 spółki z branży wierzytelności: KRUK (poprzednio 2 miejsce) i BEST (4). W zeszłym miesiącu liderem było Ghelamco, teraz znalazło się na 5 miejscu.

Sporo się działo na Polnordzie, który walczył o zachowanie płynności i rzutem na taśmę uratował się pozyskując węgierskiego inwestora.

Do zestawienia dodałem dwa banki: Alior Bank i Bank Pocztowy. Tutaj jeszcze funkcjonują obligacje o niskich nominałach (sprzed zmian zwiększających wartość nominalną obligacji podporządkowanych banków).

W grudniu barierę ponad 50 transakcji przekroczyły również obligacje Benefit Partners, Marvipolu, MCI Management, Arche, Vivid Games i Compu.

Nie ma tego może i dużo, ale łącznie na liście znajduje się 23 emitentów, a średnia ich rentowność brutto obligacji (wyłączając Vivid Games) to 5,2%. Da się z tego zatem zbudować jakiś w miarę zdywersyfikowany portfel.

Transakcje na obligacjach grudzień 2019 – ciekawostki, podsumowanie

Na co zwróciłem uwagę?

Po wprowadzeniu na Catalyst obligacji Arche (ACH1122) emitent dołączył do grupy w miarę płynnych.

Pojawiła się płynność na obligacjach Lokum Deweloper (LKD0621).

Po raz pierwszy w historii pojawiła się oferta sprzedaży na obligacjach WB Electronics (WBE1120), z rentownością brutto nieco ponad 4%. Kiedyś bardzo polowałem na tego emitenta (fajny do dywersyfikacji branżowej), ale teraz ze względu na relatywnie krótki okres do wykupu nie wziąłem obligacji na portfel główny (małe szanse na wzrosty cen), a w portfelu zdywersyfikowanym brakowało 200 zł, aby je tam nabyć.

Podsumowanie

Jest duże prawdopodobieństwo, że co miesiąc tabela liderów transakcji na ich obligacjach będzie wyglądała bardzo podobnie. Tak jak w grudniu, być może pojawią się 1-3 pozycje, którym warto się bliżej przyjrzeć i być może wyciągnąć jakąś inspirację dla swojego portfela.

Ja te zestawienia dla siebie i pod kątem Raportu Rankingowego i tak robię, ale nie wiem czy jest sens co miesiąc wrzucać je na bloga. Jeżeli chcesz je czytać w takiej formie, daj znać w komentarzu. Również jeżeli masz pomysły racjonalizatorskie :).

Udanych Inwestycji!

18 komentarzy - “Płynność obligacji korporacyjnych – grudzień 2019 roku.

 1. Lukasz

  warto! publikuj dalej, dzięki!

 2. chętnie się zapoznam z tymi zestawieniami. Masz jakąś specjalną ofertę jakbym teraz chciał kupić Raport Rankingowy? 🙂

 3. Zdzisław

  Warto tworzyć i czytać takie rankingi by wiedzieć co jest najpłynniejsze w w skali miesiąca, tak w przypadku potrzeby nagłego wyjścia z pozycji jak i kalkulowania szans na odsprzedanie z zyskiem na zmianie ceny nominału.

 4. @Adrian, wysłałem odpowiedź na maila 🙂

 5. wp

  cześć
  jak zakupic obligacje miast lub gmin? gdzie szukac info kiedy się pojawią?

 6. cześć ciężki temat, bo do emisji pierwotnych raczej się nie dostaniesz (prywatne, dla instytucji finansowych), a na Catalyst raczej wielkiej płynności nie ma. Kiedyś w ramach edukacyjnych kupiłem jedną obligacje Wałbrzycha, ale teraz nawet tam nie zaglądam…

 7. obligi

  PBS umorzył obligacje. W świetle prawa zabrano ludziom kasę.

 8. Tak pisałem w październiku w komentarzu do wpisu (https://www.rynekobligacji.com/2019/10/obligacje-bankow-spoldzielczych-pbs-ciechanow/#comments) odnośnie Sanoka:

  W związku z trudną sytuacją kapitałową w raporcie finansowym podano, że Komisja Nadzoru Finansowego może wobec banku „zastosować narzędzia implikujące w dalszej kolejności możliwość podjęcia przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny działań w zakresie przymusowej restrukturyzacji”.

  Mam w głowie, to co powiedział szef KNF odnośnie takich sytuacji i “MORAL HAZARD”
  Wprawdzie dotyczyło to GNB, ale chodziło o to, że w przypadku Resolution na wykup 100% obligacji mogliby liczyć ci inwestorzy, którzy obejmowali obligacje w ofercie pierwotnej, a nie ci co kupowali przecenione na Catalyst z nadzieją na łatwy zysk.

 9. Lieutenant

  Na papierach PBS uprawiałem “moral hazard” gdzieś około roku temu kupując jedną z serii po około 30 proc. nominału, a później odsprzedając drożej. Później dałem spokój, po informacjach o współczynnikach kapitałowych tego banku i jego portfelu kredytowym. Mimo wszystko trochę to dla mnie zaskakujące, bo zakładałem, że bank mający siedzibę na terenie, gdzie prawie każdy dom, kamień i drzewo popierają wiadomo kogo otrzyma wsparcie inaczej niż kosztem wierzycieli. Cóż, myliłem się i obym nie mylił się dzisiaj dobierając SBK0923 po 88,51, choć można było taniej …

 10. dla przypomnienia o SBK: https://www.rynekobligacji.com/2019/10/obligacje-bankow-spoldzielczych-krakowski-bs-i-bs-ciechanow/
  i kapitałowo i płynnościowo nie wygląda źle ten bank, to na pewno inny case niż Sanok.

 11. Na wtopie PBS leci w dół TFI BPS – 4 fundusze. Ponadto miał je Agio Kapitał wg sprawozdania.

 12. Krzysztof Szenfeld

  Dla SBK0923 barometrem mogą być transakcje sprzedaży członków rady Krakowskiego BS lub spadki notowań SBK1020, miliard w skarbówkach to też nie mało, aczkolwiek zlecenie S na 1600 sztuk po 88 niepokoi…

 13. maruga

  taka dobra informacja o sanoku a tu zero reakcji ciechanow wogole nie zareagowal a krakow tez zbyt male odbicie po takim spadku a getin w ogle nic nie znac moze w poniedzalek reszta sie dowie i wzmocni trend spadkowy z chęcia znow cos bym kupil na szybki ruch

 14. Lieutenant

  Oczywiście nie porównuję SBK i PBS. Ale wpływ restrukturyzacji PBS na rynek obligacji korporacyjnych w ogóle, a papierów banków spółdzielczych w szczególności – będzie negatywny. Uświadamia ona jednak, po jak kruchym lodzie stąpają inwestorzy, których w tym przypadku potraktowano jednakowo, bez względu na sposób nabycia obligacji. Uważam, że rynek może przejawiać w krótkim okresie przejawy czegoś w rodzaju paniki, a zlecenie na SBK0923 po 88 to jego przykład. Można w tej sytuacji szukać okazji inwestycyjnych, oczywiście zachowując dużą ostrożność.

 15. obligi

  Na SBK0923 już pomału zaczynają drobni się stresować. Robią już zrzutę. Bez sensu, SBK złej sytuacji nie ma.

  Sanok nie był podłączony pod żaden system ochrony – stąd ta procedura choć wg mnie wcale jeszcze tego nie musieli robić bo płynność mieli bardzo dużą. Mieli bardzo dużo obligacji skarbowych i kto wie czy to z tego powodu skarb państwa nie postanowił pozbawić wierzycieli Sanoka pieniędzy.

 16. maruga

  bardzo niewielki spadek powinni się zameldować poniżej 50 procent nominału na sb0923 dokonałem zakupów ciekawe czy spadną niżej czy odbiją bardziej liczyłem na ciechanow tam nic sie nie stało

 17. obligi

  Poniżej 50%? Przesada, zakupy przez osobę powiązaną, bankructwo nie grozi, płynność jest.

 18. maruga

  drobna pozytywna transakcja na szybko ciekawe czy jutro podciagna na 95 procent

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.