Kontynuuję przegląd rynku obligacji korporacyjnych Catalyst – tym razem podsumowanie stycznia, który okazał się całkiem aktywnym miesiącem. Być może nowe środki na IKE i IKZE zrobiły swoje. Dodatkowo, nawiązując do dyskusji pod ostatnimi wpisami, w drugiej części wpisu przedstawiam listę obligacji, które dało się kupić z rentownościami brutto w przedziale 5-7%. Zapraszam do lektury i oczywiście komentowania wpisu.

Liczba transakcji na obligacjach korporacyjnych – styczeń 2020

Poniżej lista emitentów, dla których liczba transakcji w którymś z ostatnim 3 miesięcy przekroczyła 50, z listy usunąłem banki typu GNB, Idea i parę innych.

Większość z poniższych spółek znajduje się w Raporcie Rankingowym, na bazie którego zresztą pomysł tego wpisu przyszedł mi do głowy.

W zeszłym miesiącu czołówkę listy okupowały spółki KRUK i BEST, w tym miesiącu palmę pierwszeństwa zdecydowanie przejęło Ghelamco. Tak wygląda lista posortowana według liczby transakcji w styczniu 2020 roku (kliknij aby powiększyć):

Liczba transakcji na obligacjach korporacyjnych na Catalyst – styczeń 2020.
Rentowność brutto na 14.02.2020
Liczba transakcji na obligacjach korporacyjnych na Catalyst – styczeń 2020.
Rentowność brutto na 14.02.2020

Sporo więcej działo się na obligacjach funduszu MCI.PrivateVentures, Cyfrowego Polsatu czy Pragmy Faktoring. Kurs akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań od 3 miesięcy jest w mocnym trendzie wzrostowym, a w styczniu pojawił się większy ruch na obligacjach tej spółki. EuCO i Cyfrowy Polsat to nowi emitenci w powyższym zestawieniu, które obecnie obejmuje 25 spółek.

Jak widać, liczba spółek, na których można dokonywać transakcji nie jest wcale taka mała. Jednak w ostatnich miesiącach mam sporty problem z wydaniem gotówki na ciekawe obligacje. W związku z trwającą emisją obligacji PCC Exol wywiązała się dyskusja, jakie obligacje korporacyjne z rentownością brutto 5-6% da się dziś zakupić. Nawiązując do tej wymiany zdań poniżej przedstawiam listę obligacji, które na 14.02.2020 roku cechowały się rentownością brutto (YTM brutto) między 5-7% i na których w styczniu 2020 roku zawarto przynajmniej 10 transakcji.

Uwaga, nie jest to rekomendacja do kupna, a przedstawiona lista obligacji spełniających zadane kryterium.

Lista obligacji: minimum 10 transakcji w styczniu 2020 i YTM brutto między 5, a 7%.
Lista obligacji: minimum 10 transakcji w styczniu 2020 i YTM brutto między 5, a 7%.

Lista obligacji jak widać nie jest zbyt obszerna. Ale korzystając z powyższego zestawienia do kilku spółek spróbuję powrócić, ustawiłem zlecenia zakupu ich obligacji korporacyjnych, może coś wpadnie do portfela.

Udanych inwestycji!

13 komentarzy - “Płynność obligacji korporacyjnych – styczeń 2020 roku

 1. Adrian

  Nastąpił jakiś przełom w EuCO, że tak ceny wzrastają?

 2. Ja żadnych informacji nowych nie znam. Ale patrząc na kurs akcji ktoś może zna…

 3. Wojtek

  Cześć,
  chciałem dopytać jak wygląda rozliczenie podatku w sytuacji gdy kupujemy obligację poniżej 100% nominału i czekamy aż do wykupu. Weźmy na zmyślonym przykładzie: wartość nominalna obligacji: 1000 zł, cena: 90%, narosłe odsetki: 0,00 zł. Powiedzmy że kupiliśmy jedną obligację więc zapłaciliśmy 900 zł plus 5 zł prowizji. Czekamy aż do wykupu i w dniu wykupu na nasze konto wpływa 1000 zł (plus odsetki pomniejszone o podatek). Ale teraz co zrobić z dodatkowym zyskiem w wysokości 95 zł (1000-905 zł)? Czy biuro maklerskie wykaże te wielkości w picie? Czy samemu trzeba to rozliczyć? A może z powodu iż nie ma sprzedaży tych obligacji tylko wykup to nie trzeba płacić podatku od tego?
  Pozdrawiam
  Wojtek

 4. Zbyszek

  Hej.
  Biuro maklerskie naliczy podatek od dyskonta. Procedura jest analogiczna do podatku od odsetek

 5. Krzysztof Szenfeld

  Hej. Biuro maklerskie wystawi za dany rok kalendarzowy pit 8c na podstawie którego gdyby to była jedyna transakcja trzeba zapłacić 19% podatku z 95pln. Gdyby transakcji czy wykupów było więcej to ich pojedyncze zyski/straty sumuja się i w przypadku osiągnięcia rocznego zysku płacimy podatek raz za cały rok na podstawie pit 8c. Gdy mamy kilka rachunków maklerskich w różnych biurach to otrzymamy z kazdego po jednym pit 8c. Gdy za dany rok osiągniemy stratę np za 2019 to możemy odliczyc ja przez kolejne 5 lat od ewentualnych zysków ale nie wiecej niz jej 50 % w jednym roku. Dochodów/strat z giełdy nie można bilansowac np z dochodami z pracy na etacie pit 11. Pozdrawiam

 6. MrMrooz

  Nie. Jak pisał wcześniej Zbyszek, podatek będzie naliczony ryczałtem, tak jak od odsetek i pobrany od razu. Wykupy nie wchodzą do PITa, więc zysk z dyskonta nie może być obniżony stratami na sprzedaży.

 7. Krzysztof Szenfeld

  https://michaelstrom.pl/edukacja/obligacje-i-podatki 'Natomiast jeśli ktoś kupi obligacje poniżej ceny nominalnej, a obligacje zostaną wykupione po nominale, wówczas podatek naliczony jest od różnicy między ceną sprzedaży i zbycia obligacji, ale rozliczany jest w rocznym zeznaniu podatkowym. Taki sam zysk do opodatkowania powstaje zresztą zawsze, jeśli obligacje uda się sprzedać powyżej ceny zakupu, a różnica przekracza koszty prowizji maklerskiej. Pod tym względem obligacje nie różnią się od akcji.’ tym się sugerowałem, więc nie wiem jak to ostatecznie jest

 8. MrMrooz

  Rozumiem. Ja natomiast pamiętam dyskusje sprzed kilku lat z forum stokwatcha, i konkretne przykłady gdzie DM naliczał podatek od dyskonta ryczałtem tak jak od odsetek. Może coś się zmieniło ostatnio, np zostało to dokładnie określone w przepisach.

 9. Aniella

  Aby rozwiać wątpliwości co do tego podatku pozwolę sobie podać przykład z własnego podwórka: niedawno miałam wykup przedterminowy PCX0620. Kupowałam je na Catalyst poniżej nominału i mój dom maklerski z okazji wykupu naliczył mi i pobrał : a/ podatek 19% od wypłaconych odsetek oraz b/ podatek 19% od różnicy między ceną zakupu a 'ceną wykupu’ (nominałem).

 10. Krzysztof Szenfeld

  Dzięki Aniella za rozwianie wątpliwości. PS Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet 🙂

 11. Zbyszek

  Wykup w przypadku zakupu z dyskontem jest z mocy ustawy traktowany tak jak odsetki. BM ma obowiązek ustawowy naliczyć podatek, ściągnąć kasę i przekazać do fiskusa. Nie ma innej interpretacji, chyba że ktoś chce „walczyć” z fiskusem. Nie polecam 😉

 12. MrMrooz

  Tylko chyba źle to świadczy o michaelstrom, skoro podają błędne info na swojej stronie?

 13. Zbyszek

  No cóż. Dobrze raczej nie świadczy, że piszą rzeczy nieprawdziwe. Ale sam miałem przypadek, że próbowałem wyjaśnić niesłusznie pobrany podatek od dyskonta, w sytuacji gdy dyskonta nie było bo wykup był tylko częściowy w ramach układu. BM powołał się na analizy swoich doradców podatkowych, więc olałem sprawę bo ciężko walczyć z wiatrakami (podałem im wcześniej konkretne przepisy), a suma była niewielka. Jednak po kilku miesiącach oddali cały pobrany podatek, widać ktoś drążył sprawę i sprawdził znajomość przepisów tychże „doradców” . Przy okazji – ustawa o PIT nie pozostawia tu możliwości takiej interpretacji jak w artykule michaelstrom. Treść jest jednoznaczna :
  ” Art. 30a. 1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy ….

  2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych
  … „

Skomentuj