2020 rok rozpoczął się średnio udanie dla portfela, taki start związany jest z mocnym spadkiem notowań obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego. W rezultacie zmiana wartości portfela w styczniu okazała się symboliczna i wyniosła +0,02%.

W styczniu miał miejsce wykup obligacji Famur, a na ich miejsce dołączyłem do portfela obligacje Ghelamco. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – styczeń 2020 roku

W styczniu zostały wykupione obligacje spółki Famur (FMF0120). Na Catalyst jest wprawdzie dostępna kolejna seria obligacji tej spółki – FMF0624, ale przy cenie 103% oferuje 3,6% rentowności brutto. To trochę za mało jak na moje oczekiwania i w porównaniu do obecnej inflacji, zdecydowałem się zatem nie zastępować wykupionych obligacji Famur ich nowszą wersją. W zamian tego zakupiłem obligacje dobrze znanego mi emitenta – Ghelamco – GHE0623 dające rentowność brutto nieco ponad 6%. Wprawdzie w portfelu są już obligacje tego emitenta, ale po częściowym wcześniejszym wykupie stanowiły one niewielki udział, a poza tym za chwilę zostaną wykupione (marzec 2020), stąd taka decyzja.

W efekcie stan portfela na koniec stycznia 2020 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji – skład wg emitentów
Portfel zdywersyfikowany – skład według emitentów

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok po raz pierwszy w historii pokazała, że obligacje podporządkowane banku w razie jego problemów mogą „wyparować”. Nie wszyscy chyba w to wierzyli, a część inwestorów zapewne nie zdawała sobie sprawy z takiej możliwości. Sytuacja ta w sposób oczywisty wpłynęła na gorsze postrzeganie przez rynek innych banków spółdzielczych, stąd spadki cen obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Czy jest się czego bać? Czujnym należy być zawsze i tak budować swój portfel, aby w przypadku straty nie rozpaczać zbyt długo i mocno. Tym niemniej ja podtrzymuję swoje nastawienie do Krakowskiego Banku Spółdzielczego zawarte w tej analizie.

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Niewiele się zmieniło:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Jeżeli chcesz poznać szczegóły, które spółki jak oceniam, zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego. Obecnie Raport zawiera ranking spółek po wynikach 2018 roku i update wyników i wykresów po trzech kwartałach 2019 roku. Ponieważ rok dobiega końca, jak napiszesz do mnie, to przygotuję mały rabat.

Portfel obligacji – wynik w styczniu 2020 roku

Wynik zbliżony do zera jest praktycznie niezauważalny na poniższych wykresach, ale sprawne oko go wypatrzy:

Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki miesięcznie
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki miesięcznie
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki narastająco
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – wyniki narastająco

Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowane

Rok rozpoczynam bardzo słabym wynikiem. Jak będzie dalej? Wiele zależy od dalszych zachowań kursu obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Jak widać po sytuacji w styczniu – dywersyfikacja się przydaje, istotny spadek kursu obligacji tego emitenta nie spowodował spustoszenia w portfelu, ba, udało się nawet wybronić dodatni wynik portfela.

]wyrozniony]Jeżeli interesują Cię oferty obligacji kierowane do węższego grona odbiorców (dawniej oferty prywatne) zajrzyj do tego wpisu.

Interesują Cię informacje o nowych publicznych emisjach obligacji? Zapisz się do Bazy Inwestorów bloga.

Zapraszam również do zapisu na newsletter bloga Rynek Obligacji. Dzięki temu wygodnie na skrzynkę mailową będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach, w tym o miesięcznych wynikach moich portfeli obligacji.[/wyrozniony]

Na koniec wpisu zamieszczam dla porządku listę wszystkich historycznych transakcji na zdywersyfikowanym portfelu obligacji:

Portfel obligacji – transakcje od założenia
Portfel obligacji – transakcje od założenia

Skomentuj