Styczniowe zyski portfel oddał w lutym, w efekcie po 2 miesiącach 2020 roku jego wynik to symboliczny plus.

Główny powód to słabe zachowanie się cen niektórych obligacji, co oczywiście ma wpływ na wyniki poszczególnych miesięcy, ale w skali roku z reguły się amortyzuje. Luty 2019 był bardzo dobrym miesiącem (+1,26%), został zastąpiony teraz słabym (-0,42%), zatem 12-miesięczna stopa zwrotu z portfela spadła, do 5,94% (i tak nieźle).

W lutym udało się w końcu wydać nieco gotówki, mam nadzieję, że wydatki były rozsądne 🙂 . Po szczegóły zapraszam poniżej.

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych w lutym 2020 roku

W lutym strata portfela wyniosła -0,42%. Wynik jest słaby, ale patrząc obiektywnie nie jest źle. Jeszcze 25 lutego wynik portfela za ten miesiąc oscylował koło 0, czyli po prostu ubiegłotygodniowa panika na giełdach zepchnęła nieco ceny obligacji korporacyjnych. Na teraz również portfel wartościowo jest w tym samym obszarze, co na koniec stycznia.

Portfel obligacji - wyniki miesięczne
Portfel obligacji – wyniki miesięczne

Narastająco wykres zysków cały czas pnie się w górę przy relatywnie niewielkich obsunięciach (tak jak w tym miesiącu), na szczęście omijają mnie defaulty:

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w lutym 2020 roku

W końcu wydałem trochę gotówki, a wszystkich transakcji dokonałem w drugiej połowie lutego. Poniżej ich lista uszeregowana alfabetycznie.

Zakupiłem po 99,5% obligacje BEST BST0320 – pod wykup który będzie lada moment. Szczerze mówiąc teraz zastanawiam się, jaka wyjdzie rentowność na tej transakcji…

Zakupiłem nieco obligacji Echo Investment ECH0923.

Zwiększyłem jeszcze zaangażowanie w obligacje Providenta IPP0620. Tutaj niestety łamię zasady portfelowe (max. 10% udziału emitenta w portfelu), ale po lekturze raportu rocznego stwierdziłem, że podejmę to ryzyko. Za 3 miesiące wykup, szybko się dowiem, czy słusznie (chyba, że cena dojdzie w rejony 100% to sprzedam wcześniej).

Zakupiłem nieco obligacji Ronson (RON0522).

Sprzedały się obligacje Krakowskiego Banku Spółdzielczego – te najkrótsze, kupowane w styczniu 2020, SBK1020 – dając całkiem fajny wynik.

Zakupiłem nieco obligacji Victoria Dom VID1122.

Skład portfela obligacji korporacyjnych luty – emitenci

Portfel uszeregowany według udziału emitenta wygląda następująco:

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Jak widać powyżej, w portfelu pojawiło się 3 nowych/starych emitentów.

Skład portfela obligacji korporacyjnych według branż

Wygląda tak:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Do zestawienia powrócili przedstawiciele branży deweloperów mieszkaniowych.

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji - Strefy
Portfel obligacji – Strefy

Dużo zielonego koloru, a to oznacza, że (przynajmniej w teorii) ryzyko portfela jest pod kontrolą.

Portfel obligacji korporacyjnych po lutym 2020 roku – podsumowanie

W lutym nastąpił powrót do zakupów obligacji, marzec też już przyniósł pierwsze transakcje kupna obligacji. Szału nie ma, ale spokojnie czekam na dalszy rozwój sytuacji na Catalyst.

5 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki luty 2020

 1. darek

  No to mamy na cat.efekt wypowiedzi o możliwości zawieszenia notowań i pozycjonowania płynności przez fundusze. Nie ma ta giełda szczęścia do prezesów niestety. Kolejny „fachowiec” z nadania chlapnął co nieco za dużo.

 2. Karol

  Pragma Faktoring mocno potaniała, wiadomo jakie są przyczyny takiego spadku? Są jakieś dodatkowe czy tylko ogólna atmosfera?

 3. Karol

  zdaje się, że faktoring to kiepski biznes w czasach zagrożenia upadłością firm?

 4. Adrian

  Trudno powiedzieć. W raporcie bieżącym informowali, że mają się dobrze, a wręcz zainteresowanie klientów jest większe

 5. Aniella

  Tu bardziej chyba strach nie o sam biznes Pragmy Faktoring ale o biznes spółki-matki i dłużnika czyli Pragmy Inkaso. Negocjacje PI z Intrum uwiędły więc nie można wykluczyć, że tonąc (oby nie) PI pociagnie na dno także PF.

Skomentuj