8 czerwca 2020 roku z publiczną emisją obligacji wystartowała spółka Arche. Poniżej omówienie warunków emisji obligacji, możliwości złożenia na nią zapisu, a także krótka prezentacja samej spółki.

Arche – warunki emisji obligacji seria F

Emisja prowadzona jest na podstawie memorandum informacyjnego, a jej łączna wartość wyniesie do 11 mln zł.

Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1.000 zł, a minimalny zapis to 25 sztuk obligacji (25 tys. zł).

Obligacje emitowane są na okres 3 lat.

Oprocentowanie jest stałe przez cały okres emisji i wynosi 6% w skali roku. Wypłata odsetek będzie następować co 3 miesiące.

Celem emisji jest refinansowanie zapadającej w sierpniu 2020 roku obligacji serii C (10 mln zł).

Obligacje będą zabezpieczone hipotekami na pokojach hotelowych, salach konferencyjnych i restauracji Hotelu Arche Częstochowa (wycena 12,1 mln zł), a także położonego w Warszawie Hotelu Arche Geologiczna (wycena 4,8 mln zł).

Arche obligacje seria F – gdzie złożyć zapis, dodatkowe informacje

Oferującym obligacje korporacyjne Arche jest Dom Maklerski Michael Strom i to w tej instytucji należy złożyć zapis (przypominam minimalna wartość zapisu to 25 tys. zł). W celu zapisu na obligacje Arche należy posiadać (bezpłatne) konto maklerskie w tej instytucji. Jeżeli je masz, to pewnie masz i doradcę i wiesz co robić, a jeżeli nie masz, to informuję, że konto zakłada się online.

Dom Maklerski Michael / Strom jest Partnerem bloga Rynek Obligacji. Jeżeli zamierzasz wziąć udział w emisji obligacji Arche i chcesz „wspomóc” bloga, to zachęcam najpierw do rejestracji poprzez ten formularz. Wtedy trafisz do dedykowanego doradcy, który dalej Cię „poprowadzi”. Dla jasności – nie mam prowizji od sprzedaży obligacji – ale jak klienci trafiają do DM MS z bloga Rynek Obligacji, to zarząd tam wie, że warto ze mną działać 🙂 .

Oczywiście możesz pominąć też powyższy punkt i przejść procedurę bezpośrednio na stronie DM MS.

Jeżeli chcesz bliżej poznać spółkę, to zachęcam do zapoznania się z prezentacją przygotowaną na potrzeby emisji obligacji.

Arche – informacje o spółce

Grupa Arche działa na rynku już blisko 30 lat. Jej głównymi udziałowcami (łącznie 96,43% akcji) jest rodzina Grochowskich. Prezes spółki Władysław Grochowski posiada 71,74% udziałów w spółce. W lutym 2020 roku nastąpiło przekształcenie Arche sp. z o.o. w spółkę akcyjną, co może sugerować działania spółki związane z wejściem na GPW (spółka sygnalizowała takie zamiary).

Główne segmenty działalności spółki to budowa i sprzedaż mieszkań oraz działalność hotelarska. Grupa posiada również 19 lokali gastronomicznych „Kuchnia za ścianą”.

W segmencie deweloperskim grupa realizuje inwestycje głównie w Warszawie (aglomeracja) oraz w Łodzi.

W segmencie hotelarskim do sieci Arche należy 12 hoteli (ponad 1.900 pokoi), z tego 6 jest w całości własnością Arche, a w pozostałych apartamenty zostały sprzedane inwestorom, a spółka jest zarządzającym oraz właścicielem pomieszczeń „wspólnych” typu sale konferencyjne czy gastronomiczne. Rodzaj i lokalizację hoteli (w ramach grupy działają też hotele „historyczne”) oraz lokalizację budynków mieszkalnych znajdziesz w prezentacji spółki.

Zgodnie z wyżej linkowaną prezentacją:

Na dzień 31.03.2020 r. Emitent był w trakcie realizacji projektów mieszkaniowych na ponad 1.100 lokali o łącznej powierzchni ok. 70 tys. m², z których wg stanu na dzień 31.03.2020 r. 52% jest sprzedanych. Szacowana nadwyżka (różnica między oczekiwanymi wpłatami od nabywców, a kosztami do poniesienia) na projektach w realizacji wynosi ok. 240 mln zł. Ponadto w realizacji znajdowało się 5 projektów o charakterze aparthotelowym składające się łącznie z ponad 900 pokoi, których zakończenie planowane jest w latach 2020-2021.

Arche – omówienie wyników i bilansu spółki

Wzrost skali działalności (w tym realizacja osiedli Poloneza w Warszawie i Bema w Piasecznie) wpłynęły na dynamiczny wzrost przychodów spółki w ostatnich 2 latach:

Arche - przychody i rentowność

Wzrost przychodów i marży m usiał wpłynąć na poprawę wyników. I faktycznie 2019 rok okazał się rekordowy pod względem EBITDA i zysku netto:

Arche - zyski

Zyski w sporej części udało się zamienić na gotówkę. W efekcie w 2020 rok spółka weszła z ponad 90 mln zł gotówki na kontach i bardzo dobrym wskaźnikiem płynności:

Arche - kasa

Wartość kredytów nominalnie wzrosła, ale dług finansowy netto z uwagi na wysoką gotówkę spadł do rekordowo niskich 87 mln zł. Dług jest również historycznie nisko w relacji do kapitałów.

Arche - dług

Dług faktycznie wygląda na niewielki nominalnie, również biorąc pod uwagę, że spółka jest właścicielem 6 hoteli. Zapadalność długu również wydaje się być dobrze ułożona:

Arche - zapadalność długu
Arche – zapadalność długu, źródło: prezentacja dot. emisji obligacji

Idąc dalej, wysokie zyski wpłynęły na wzrost kapitałów własnych, a ten z kolei wpłynął na spadek wskaźnika zadłużenia – jedno i drugie oczywiście pozytywne:

Arche - kapitały własne i wskaźnik zadłużenia

Wysokie zyski przy niższym długu finansowym netto to również zdecydowany spadek wskaźnika dług netto / EBITDA (oczywiście również korzystne):

Arche - dług netto / EBITDA

Obligacje Arche – podsumowanie

W 2020 rok spółka weszła z dobrymi wynikami i solidnym bilansem. i całe szczęście, bo jej segment hotelarski i gastronomiczny z pewnością mocno ucierpiały na ograniczeniach związanych z koronawirusem. Jeżeli nie nadejdzie druga fala epidemii, to w połączeniu z ograniczeniami wyjazdów zagranicznych jest szansa na odbicie w hotelarstwie – ale czy tak się stanie to przekonamy się za kilka miesięcy.

Spóła jest dobrze zorganizowana finansowo, zadłużenie przypadające na lata 2020 – 2021 jest relatywnie niewielkie. Obecna emisja obligacji (maksymalnie 11 mln zł) również nie będzie dla spółki dużym obciążeniem. W dłuższej perspektywie wszystko wygląda w porządku.

Notowane na Catalyst obligacje ACH1122 przy cenie 100% (oferta sprzedaży) oferują 4,7% rentowności brutto. Na tym tle 6% w obecnej emisji wygląda całkiem atrakcyjnie.

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem. Na przykład podczas marcowego krachu cena obligacji Arche ACH1122 spadła ze 101% do 93%. Chociaż obecnie jest z powrotem w okolicach 100%, to na takie okazje dobrze dokładnie zapoznać się z przedmiotem swojej inwestycji, by podczas nerwowości na rynku samemu zachować spokój i rozsądek 🙂 .

Udanych inwestycji!

Jeden komentarz - “Arche – emisja obligacji serii F

  1. Aniella

    No i po emisji. Redukcja 32%.

Skomentuj