Z emisją obligacji, a mówiąc precyzyjnie z dwiema emisjami prowadzonymi równocześnie, wystartowała właśnie spółka Ghelamco Invest. Emitent ten jest bardzo dobrze znany Czytelnikom bloga Rynek Obligacji, nie będę więc grupy szczegółowo opisywał, a skupię się na aktualnej ofercie i jej porównaniu do aktualnie notowanych na Catalyst serii obligacji. Polecam również zapoznanie się z analizą wyników za 2019 rok grupy, którą znajdziesz na blogu Rynek Obligacji w tym miejscu.

Ghelamco – emisja obligacji PPP1 i PPP2

Emisje PPP1 i PPP2 różnią się w zasadzie miejscem złożenia zapisu (inne biura maklerskie) oraz minimalną kwotą zakupu obligacji. Poza tym warunki emisji obligacji są takie same, w związku z czym opisuję je poniżej razem:

Daty przyjmowania zapisów: 15-26 czerwca 2020 roku. W przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów. Przewidywany termin emisji obligacji to 15 lipca 2020 roku. Przewidywany termin wprowadzenia obligacji do obrotu to tydzień po dniu emisji obligacji.

Obligacje emitowane są na okres 3,5 roku.

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 100 zł, natomiast wartość obydwu emisji to 110 mln zł (PPP1 75 mln zł i PPP2 35 mln zł). Od zapisu nie jest pobierana prowizja. Uwaga, cena emisyjna obligacji każdego dnia rośnie – pierwszego dnia wynosi 99,5 zł, a 26 czerwca 99,68 zł. Wzrost ceny emisyjnej jest ekwiwalentem naliczania oprocentowania od momentu wpłaty środków na obligacje.

Co istotne, minimalny zapis na obligacje zależny jest od emisji. Dla PPP1 oferowanej przez DM PKO BP jest to 503 obligacje (ponad 50 tys. zł), natomiast dla serii PPP2 oferowanej przez Dom Maklerski Michael / Strom i Noble Securities nie wyznaczono minimalnego limitu zakupu.

Michael / Strom jest Partnerem bloga Rynek Obligacji, gdybyś składał zapis na obligacje poprzez ten podmiot, byłoby mi miło, jak jednocześnie wypełnisz ten formularz. Dzięki temu DM MS będzie wiedział, że warto z moim blogiem współpracować 🙂 . I jeszcze jedna uwaga odnośnie tego domu maklerskiego – warto uważnie wypełnić ankietę MIFID, bo jej pobieżne wypełnienie może skutkować brakiem możliwości przedstawienia oferty.

Oprocentowanie obligacji jest po raz pierwszy w historii Ghelamco stałe i wynosi 6,1% w skali roku. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych.

Zapisy na obligacje serii PPP1 można składać w Domu Maklerskim PKO BP, a serii PPP2 w Domu Maklerskim Michael / Strom i Noble Securities

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe parametry i informacje związane z emisją.

GHELAMCO – PODSUMOWANIE

Ghelamco Invest to emitent o ugruntowanej renomie, od wielu lat obecny na Catalyst. Grupa na rynku polskim działa już 28 lat i do tej pory regularnie osiąga zyski na budowie i sprzedaży skomercjalizowanych projektów. Sytuacja w branży jest bardzo dobra, chociaż nie jest pewne na ile zmieni się w związku z pandemią koronawirusa i wzrostem zainteresowania pracą typu home office.

Na Catalyst jest notowanych kilkanaście serii obligacji tego emitenta. Te najdłuższe zapadają w czerwcu i październiku 2023 roku, a ich rentowność (na dzień 10.06.2020 r.) wygląda następująco (żółty kolor, to obecnie oferowana emisja):

Przewaga rentowności obecnej emisji jest bardzo wyraźna i trudno to uzasadnić zmianą oprocentowania ze zmiennej na stałą procentową. Wydaje się, że jesteśmy na rynku obligacji w takim momencie, że szuka on swojej równowagi, a firmy emitujące obligacje boją się zaoferować zbyt niskie oprocentowanie. Inwestorzy przyzwyczajeni są do 5,5-6% od Ghelamco i byś może stąd taka oferta. Być może takie oferty w przyszłości już się nie powtórzą, a patrząc po rentowności obligacji notowanych na Catalyst, nowa emisja powinna być notowana istotnie powyżej nominału. Czy tak będzie, przekonamy się za nieco ponad miesiąc.

Na koniec jeszcze przypomnienie, że niniejszego wpisu nie należy traktować jako rekomendację inwestycyjną, a decyzje inwestycyjne każdy podejmuje na własne ryzyko.

32 komentarzy - “Ghelamco – emisja obligacji

 1. Jaro

  Ehh mam 3 konta maklerskie ale żadne w tych co bedzie emisja. Trzeba znów czekać jak pojawi sie na catalyst. Kiedys emisja ghalemco byla w mbanku ale to już odległe czasy…

 2. Akurat w przypadku obecnych emisji wiele przemawia za tym, aby otworzyć czwarte konto 🙂

 3. Cwiekoszczak

  A jak jest ze obracaniem obligacjami na które zapisałem się w dm M / S? Czy należy się nastawiać na przetrzymywanie papieru do zapadalności bo opłaty uczynią przejażdżki po krzywej rentowności nieopłacalnymi?

 4. Nie do końca wiem co masz na myśli. Rynek jest nieprzewidywalny. Ja swoje transferuję do DM z dostępem do Catalyst i w razie dobrych cen nie zawaham się tego wykorzystać 🙂

 5. Cwiekoszczak

  @Remigiusz, Dokładnie o to mi chodziło, ile trwa taka procedura i jak wygląda kosztowo?

 6. Adrian

  wg tego co mówił mi doradca z DM MS transfer jest bezpłatny i trwa dzień czy dwa.

 7. Bartosz

  Przyłącze się do pytania. Czy przy zakupie tych obligacji w Dom Maklerski Noble Securities jest możliwy obrót obligacjami na rynku wtórnym? czy trzeba je przenieść -np do mBank albo DM BOS?

 8. Bartosz

  Noble Securities ma dostęp do Catalyst (potwierdzone na infolinii).
  Rachunek jest bezpłatny, do tego mają teraz promocję
  Prowizja od 0,17% min. 5 zł.

 9. LukaszO

  Ja zdecydowałem się na konto w DM PKO BP. W krakowskim oddziale spędziłem ponad godzinę celem otwarcia zwykłego konta maklerskiego. Dziwne, tym bardziej, że większość instytucji finansowych otwiera konta (ROR, oszczędnościowe, maklerskie) zdalnie, za pomocą przelewu weryfikującego.

 10. transfer z DM MS jest bezpłatny i trwa szybko. Da się to zrobić przed debiutem obligacji na Catalyst. Oni jeszcze do Catalyst nie mają dostępu – ale pracują nad tym.

  Przy okazji, jeżeli ktoś z Czytelników na potrzeby aktualnych emisji ma zamiar założyć konto w DM MS (konto jest bezpłatne i zakładane online) – prośba, aby jednocześnie wypełnić ten formularz: https://kampania.michaelstrom.pl/
  Wtedy DM MS wie, że część Inwestorów trafia do nich z Rynku Obligacji, co oczywiście wpływa na dobrostan tego bloga 🙂 Dzięki!

 11. Aniella

  Co do konta w MS to kilka dni temu robiłam transfer na mój rachunek w innym DM – za 2 dni miałam papiery w tym innym DM. Bezpłatnośc transferu chyba obecnie polega na tym, że pobieranie opłaty za transfer jest zawieszone do 30.06.2020 (punkt 15 z 'gwiazdką’ ) https://michaelstrom.pl/files/Regulacje/Tabela_oplat_i_prowizji_v01042020.pdf. A czy to zawieszenie zostanie przedłużone ?

 12. Piotr Ćwiek

  100 zł za transfer papierów może oznaczać, że poniżej 30-40 tys. PLN nie opłaca się inna polityka odnośnie obligacji niż Held-To-Maturity.

 13. z tego co wiem to transfer jest i będzie bezpłatny jeszcze przez jakiś czas.

 14. Ugruntowana pozycji, 28 lat – to nic nie znaczy. Nie takie firmy padały i znikały

 15. Gauss

  @Panasiuk – to znaczy bardzo dużo, a Tobie sugeruję uzupełnić wiedzę ze statystyki. Pozdrawiam

 16. LukaszO

  @Panasiuk – zgodzę się, że firmy z dłuższą historią znikały z rynku. Z różnych powodów: zmiana trendów rynkowych, chorobliwa pogoń za zyskiem (i premiami) lub zwykły fraud. Ale twierdzenie w drugą stronę, że prawie 30-letnia obecność na rynku (poparta powtarzalnymi wynikami) nic nie znaczy jest zwyczajnym nadużyciem. Wieloletnia działalność nie daje 100% gwarancji ochrony przed defualtem a wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania zainwestowanych środków w stosunku np. do inwestycji w weksle inwestycyjne śmiesznych firemek, które zaczną budowę condohotelu jak tylko zbiorą odpowiednią ilość gotówki z pożyczek.

 17. Cwiekoszczak .

  Ad Michaela Stroma, fajne mają podejście do ankiety MiFid takie sugerujące poświadczanie nieprawdy w niej. Blokada wejścia w publiczną emisję jeżeli nie zadeklaruje się położenia na stół dużego jak na polskie warunki kapitału gdy emisja jest dostępna od 100 zł. Ustanowienie bariery wejścia przy założeniu rachunku byłoby lepszym rozwiązaniem.

 18. Tutaj zgadzam się, że ankieta MIFID jest niedopasowana do warunków emisji obligacji i moim zdaniem powinni to poprawić w kolejnych emisjach.

 19. Piotr Ćwiek

  Straciłem przez to dostęp do emisji Arche, co zostawia dość mocny niesmak.

 20. Anonim

  czy wiadomo kiedy kasa wróci na rachunek w przypadku redukcji?

 21. w przypadku Arche to było praktycznie od razu, nie wiem, jak z Ghelamco, bo robią to łącznie z drugim domem maklerskim, ale też nie zakładam, aby to długo trwało. Najlepiej zapytaj się doradcy.

 22. LukaszO

  Panowie, jaka redukcja na w Noble / MS? W PKO BP ok. 45%

 23. DariuszC

  Z tego co widzę to w MS ok. 60%.

 24. w Noble / MS redukcja 61% z tego co słyszałem, jeszcze nie zaglądałem

 25. cech

  To kiepsko. Pr\zyznam, że zapisałem się pierwszego dnia i firma Ghelamco zamiast skrócić zaspisy po przekroczeniu puli zabawiła się w sondowanie rynku i zrobiła z ludzie idiotów, przez co mam nieoprocentowane pieniądze, ponad połowę. Niech się bujają więcej się nie zapisuję. Mają być jasne zasady. Redukcje to mogą być na akcjach gdzie się robi 20% na debiucie na na jakiś procencikach

 26. Piotr Ćwiek

  @cech z drugiej strony proporcjonalna redukcja powoduje, że zapisy nie trwają 10 minut lub o ich wyniku nie decyduje godzina księgowania przelewu z banku. Bardziej piję do ich podejścia w kwestii ankiety MiFiD i nieszczególne traktowanie osób nie chcących położyć od razu większych środków.
  Z drugiej strony będzie możliwość dokupienia / odsprzedania tychże obligacji z myślę, że co najmniej 1% premią – co w miesiąc stanowi bardzo przyzwoity zysk na tym rynku.

 27. cech

  Chodzi o to , że żeby zapisać się wyszedłem z innych obligów, przygotowałem kasę na czas, przelałem i zostałem zrobiony w konia,Było sugerowane, że zapisy mogą zostać skrócone, nawet obligacje pl tak pisały co potem poprawiały, tak było poprzednim razem, Jeżeli Ghelamco nie miało zamiaru skracać powinno jasno powiedzieć na początku i wtedy zapisałbym się ostatniego dnia i po drodze jeszcze na inne emisje np Exol i Arche. A przez tą dezinformacje, blokowałem środki, a ponad połowa z nich (niestety zapisałem się w Strom) w zasadzie jest nieoprocentowana, nie zapisałem się na inne emisje i dostanę jakieś ochłapy i to są realne straty na portfelu.. Wkurzony jestem.

 28. Co do redukcji, to nikt na początku nie mógł przewidzieć jaka będzie, a w trakcie emisji nie mógł tego powiedzieć. Aczkolwiek można było zakładać sporą redukcję. Niestety to jest ryzyko biznesowe. I rozumiem Twoją irytację, mi też zostało sporo uwolnionej z innych obligacji kasy.

  Odnośnie skrócenia terminu zapisów chyba nigdzie nie było o tym mowy, że będzie skrócenie?
  W powyższym wpisie napisałem tak:
  Daty przyjmowania zapisów: 15-26 czerwca 2020 roku. W przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów.

 29. Chertan

  Z tego co widzę, to pieniądze już wróciły na rachunek. Doradca MS wspominał o redukcji, a nie „kto pierwszy” jak przy wcześniejszych emisjach. @cech, pełna zgoda, że reguły powinny być jasne od początku, czy było gdzieś o pierwszeństwie dla tych pierwszych? Tak dla mojego doświadczenia. Bo tego nie widziałem w dokumentach.

 30. Magda

  Mam i ja 🙂 Z wtórnego oczywiście Mimo sporej redukcji na razie jest całkiem przyzwoita cena, obawiałam się, że będą sporo powyżej nominału. Nabyłam po 100,12. Jeśli nic złego się nie wydarzy przez 3 lata, dotrzymam do wykupu. Gdyby nie ten blog, siedziałabym smutna w obligach SP 😀

 31. Marcin

  Jak działa Michael Strom? Czy obligacje można sprzedać przed terminem? Jakie są prowizje? Jakie są opłaty?

 32. Z tego co wiem dostęp do Catalyst (możliwość sprzedaży obligacji) będą mieli na koniec tego roku.
  Natomiast jak chcesz wcześniej sprzedać, to możesz bezpłatnie przenieść obligacje na r-k maklerski w innym domu maklerskim.
  Za prowadzenie r-ku w DM MS nie ma opłat, jakie będą opłaty za handel na Catalyst, tego nie wiem…

Skomentuj