W maju nadal trwał dobry czas dla tradingu – na rynku panowała jeszcze spora zmienność, kursy obligacji (i akcji) szukały stanu równowagi. Na szczęście można powiedzieć, że ten stan równowagi został odnaleziony i portfel zdywersyfikowany w bieżącym roku jest już „na zero” – odrobił wszystkie straty z marcowego krachu.

Dodatkowym „game changerem” okazała się niespodziewana obniżka stóp procentowych przez RPP. Rada Polityki Pieniężnej ścięła na majowym posiedzeniu stopy procentowe praktycznie do zera. Konsekwencją tego niestety będzie postępujący spadek oprocentowania większości obligacji korporacyjnych (przy wchodzeniu w nowy okres odsetkowy). Obniżka stóp procentowych korzystna jest z kolei dla obligacji opartych na stałej stopie procentowej. Na Forum Obligacji (przypisanym do Raportu Rankingowego) skorzystaliśmy z tego:

Forum Rynku Obligacji
Forum Rynku Obligacji

Ale Portfel Zdywersyfikowany to działanie „bezobsługowe” więc czas wrócić do meritum – poniżej opis majowych wydarzeń dla porfela.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – maj 2020 roku

Na koniec kwietnia zostały w portfelu środki z wykupu obligacji Uniserv – Piecbud. W maju wydałem je na zakup papierów spółki Unibep – nie mam jeszcze jej w Raporcie Rankingowym, ale wygląda nieźle i w czerwcu postaram się dołączyć ją do Raportu. Po tej zmianie portfel wygląda następująco:

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Jak widać, mimo dalszych wzrostów kursów, część obligacji nadal ma stosunkowo wysokie rentowności więc jest jeszcze pole do poprawy wyniku w bieżącym roku.

W czerwcu będzie miał wykup obligacji Providenta (już 3 czerwca), Compu i MCI Management i mam nadzieję, że żadne przykre niespodzianki mnie nie spotkają. I będzie trochę „pracy” z wyborem nowych emitentów do portfela.

W kontekście dalszej przyszłości zastanawiam się co zrobić z obligacjami BEST (brak informacji o nowym finansowaniu, przesunięcie w pozyskaniu inwestora finansowego) i CDRL (Coccodrillo – na pewno mocno ucierpią na sytuacji związanej z koronawirusem i ograniczeniami w galeriach handlowych).

Przy okazji, skład portfela, jego wyniki, porównanie do benchmarku i transakcje możesz oglądać “na żywo” na bardzo fajnym i prowadzonym przez pasjonata portalu Myfund. 

Portfel obligacji – skład według branż

Zmiany zaznaczyłem kolorem, a portfel według branż wygląda tak:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Jest już nowy Raport Rankingowy po wynikach za 2019 rok oraz uwzględniający dodatkowe ryzyko związane z Covid-19 (oczywiście wg moich szacunków). Ponieważ „karę” za dodatkowe ryzyko związane z koronawirusem dostała większość spółek, a kilka firm ma też nieco gorszy bilans, to mocno wzrósł udział Strefy Czujności kosztem Strefy Spokoju:

Raport Rankingowy - strefy ryzyka
Raport Rankingowy – strefy ryzyka

Raport Rankingowy – wynik w kwietniu 2020 roku

Na obrazku poniżej „uciąłem” słupki dla marca i kwietnia, aby wykres był bardziej czytelny. Jak widać kwiecień + maj przyniosły praktycznie całe odreagowanie marcowego spadku. Cierpliwość i brak nerwowych ruchów tym razem się opłaciły:

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

W efekcie portfel na chwilę obecną znajduje się koło „zera” w 2020 roku. Co oczywiście nie jest powodem do chluby – po 5 miesiącach roku powinien już zarobić około 2%.

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I jeszcze wykres portfela od momentu jego utworzenia stworzony w myfund (kliknij aby powiększyć), pokazujący jak ładnie w kwietniu zostały odrobione straty (wynik minimalnie się różni od liczonego przeze mnie, gdyż portfel z całą historią został do myfund zaimportowany automatem i jeszcze parę korekt ręcznych mam do zrobienia):

Portfel obligacji – wyniki od założenia
Portfel obligacji – wyniki od założenia

Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie

Sytuacja na Catalyst wróciła do normy. Skorelowane jest to z akcjami „pomocowymi” ze strony Państwa (tarcza antykryzysowa), działaniami NBP (dostarczanie płynności) i działaniami RPP (obniżki stóp procentowych). Luzowanie ograniczeń związanych z koronawirusem również wpływa na poprawę nastrojów. Można powiedzieć, że po ataku wirusa nastąpiła zdecydowana kontra.

Ja cały czas nie jestem pewien czy to koniec problemów z wirusem, czy w związku z „luzowaniem” ograniczeń nie nastąpi druga fala epidemii. Podtrzymuję swoją tezę, że w obecnym roku być może lepiej odpuścić 1-2% zysku na rzecz inwestycji w obligacje spółek o mniejszym profilu ryzyka – z silnym bilansem.

Udanych inwestycji!

7 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – maj 2020

 1. Zbyszek

  IPP wykupione, kasa na r-ku. Tylko coraz większy problem z wyborem nowych obligacji do kupienia, bo emitentów ubywa. Rynek nie rosnie, a kurczy się. Jedyny plus ze nie pojawiają się spółki nastawione na „szukanie jeleni”.

 2. Niestety skończyły się dobre rentowności z marca i kwietnia (i maja), emitentów coraz mniej, stopy w dół. W ramach dywersyfikacji portfel obligacji będę oczywiście prowadził, ale kurcze zyski z tego pewnie będą spadać…

 3. Lieutenant

  A nowa emisja PCX?

 4. w świetle obecnych stóp procentowych prezentuje się b. dobrze i pewnie redukcja będzie spora.

 5. Anonim

  witam czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie były wyniki finansowe SBK publikowane miały być 31maja

 6. Zarząd Krakowskiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Krakowie informuje, że raport roczny za rok 2019 zostanie przekazany do publicznej wiadomości w dniu 31 lipca 2020 roku, a nie jak poinformowano w raporcie bieżącym nr 1/2020 z dnia 15 stycznia 2020 r. w dniu 29 maja 2020r.

 7. Anonim

  dziękuję za inforacje

Skomentuj