Z emisją obligacji, a mówiąc precyzyjnie z dwiema emisjami prowadzonymi równocześnie, wystartowała właśnie spółka Ghelamco Invest. Emisje te są ponowieniem czerwcowej oferty, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem inwestorów (nadsubskrypcja).

Emitent ten jest bardzo dobrze znany Czytelnikom bloga Rynek Obligacji, nie będę więc grupy szczegółowo opisywał, a skupię się na aktualnej ofercie. Polecam również zapoznanie się z analizą wyników za 2019 rok grupy, którą znajdziesz na blogu Rynek Obligacji w tym miejscu.

Ghelamco – emisja obligacji PPP3 i PPP4

Emisje PPP3 i PPP4 różnią się w zasadzie miejscem złożenia zapisu (inne biura maklerskie) oraz minimalną kwotą zakupu obligacji. Poza tym warunki emisji obligacji są takie same, w związku z czym opisuję je poniżej razem:

Daty przyjmowania zapisów: 8-22 lipca 2020 roku. W przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów. Przewidywany termin emisji obligacji to 12 sierpnia 2020 roku. Przewidywany termin wprowadzenia obligacji do obrotu to 8 dni po dniu emisji obligacji.

Obligacje emitowane są na okres 3,5 roku. Wykup obligacji nastąpi 15 stycznia 2024 roku. Taki sam dzień wykupu mają obligacje PPP1 i PPP2 emitowane w czerwcu, co pozwala oczekiwać ich asymilacji (notowania pod wspólnym kodem) i bardzo dobrej płynności na Catalyst.

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 100 zł, natomiast wartość obydwu emisji to 95 mln zł (PPP3 45 mln zł i PPP4 50 mln zł). Od zapisu nie jest pobierana prowizja. Uwaga, cena emisyjna obligacji każdego dnia rośnie. Wzrost ceny emisyjnej jest ekwiwalentem naliczania oprocentowania od momentu wpłaty środków na obligacje.

Co istotne, minimalny zapis na obligacje zależny jest od emisji. Dla PPP4 oferowanej przez DM PKO BP jest to 501 obligacji (ponad 50 tys. zł), natomiast dla serii PPP3 oferowanej przez Dom Maklerski Michael / Strom i Noble Securities nie wyznaczono minimalnego limitu zakupu.

Michael / Strom jest Partnerem bloga Rynek Obligacji, gdybyś składał zapis na obligacje poprzez ten podmiot, byłoby mi miło, jak jednocześnie wypełnisz ten formularz. Dzięki temu DM MS będzie wiedział, że warto z moim blogiem współpracować 🙂 . I jeszcze jedna uwaga odnośnie tego domu maklerskiego – warto uważnie wypełnić ankietę MIFID, bo jej pobieżne wypełnienie może skutkować brakiem możliwości przedstawienia oferty.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi tak jak w czerwcowej emisji 6,1% w skali roku. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych.

Zapisy na obligacje serii PPP4 można składać w Domu Maklerskim PKO BP, a serii PPP3 w Domu Maklerskim Michael / Strom i Noble Securities

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe parametry i informacje związane z emisją.

Emisja obligacji Ghelamco – podsumowanie

Ghelamco Invest to emitent o ugruntowanej renomie, od wielu lat obecny na Catalyst. Grupa na rynku polskim działa już 28 lat i do tej pory regularnie osiąga zyski na budowie i sprzedaży skomercjalizowanych projektów. Sytuacja w branży jest bardzo dobra, chociaż nie jest pewne na ile zmieni się w związku z pandemią koronawirusa i wzrostem zainteresowania pracą typu home office.

Przewaga rentowności obecnej emisji nad aktualnie notowanymi na Catalyst jest bardzo wyraźna i trudno to uzasadnić zmianą oprocentowania ze zmiennej na stałą procentową. Wydaje się, że jesteśmy na rynku obligacji w takim momencie, że szuka on swojej równowagi, a firmy emitujące obligacje boją się zaoferować zbyt niskie oprocentowanie. Inwestorzy przyzwyczajeni są do 5,5-6% od Ghelamco i byś może stąd taka oferta. Być może takie oferty w przyszłości już się nie powtórzą, a patrząc po rentowności obligacji notowanych na Catalyst, nowa emisja powinna być notowana istotnie powyżej nominału. Czy tak będzie, przekonamy się za nieco ponad miesiąc.

Na koniec jeszcze przypomnienie, że niniejszego wpisu nie należy traktować jako rekomendację inwestycyjną, a decyzje inwestycyjne każdy podejmuje na własne ryzyko.

20 komentarzy - “Ghelamco – emisja obligacji PPP3 i PPP4

 1. MrMrooz

  A dzień emisji to nie 15 lipca? Tak samo jak serii PP1 i PP2. Z tego co pamiętam, 15 lipca cena będzie równo 100 PLN, a w kolejne dni powyżej.

 2. Dawid

  15 lipca to dzień rozpoczęcia naliczania odsetek.
  Przydział obligacji jest 24 lipca, emisja PW nie może przypaść przed tą datą.

 3. Tak jak @Dawid napisał, 15 lipca mają się okresy odsetkowe nałożyć na siebie, aby była zgodność. Dzień emisji następuje później,

 4. MrMrooz

  Macie rację, dzień emisji to 12 sierpnia. Zmyliło mnie to, że to są obligacje 3,5 letnie, z terminem wykupu 15 stycznia 2024, czyli 3,5 roku po 15 lipca 2020.

 5. Anonim

  pytanie do lepiej zorientowanych.co jest warte takie zabezpieczenie?: Obligacje będą zabezpieczone poręczeniem udzielonym przez Granbero Holdings Limited

 6. Obligacje emituje spółka celowa (powołana w celu emisji obligacji) Ghelamco Invest. Ta spółka nie ma praktycznie żadnego majątku, gdyby upadła (nie spłaciła obligacji) obligatariusze zostaliby na lodzie.
  Dlatego emisję poręcza Granbero – czyli spółka matka całej „polskiej” grupy Ghelamco – konsolidująca wyniki polskiego holdingu, czyli de facto posiadająca cały majątek grupy. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, jakby co mogę więcej napisać 🙂

 7. Anonim

  sama zasada jest dla mnie zrozumiała natomiast ciekaw jestem na jaki procentowy zwrot z inwestycji można by liczyć w przypadku upadłości.chodzi mi oczywiście o orientacyjne wartości

 8. Anonim

  a wiadomo jaki jest cały majątek grupy?

 9. sim

  za zeszły rok dla całej grupy, zysk operacyjny 155 mln euro, kapitał własny 876mln euro

 10. Tutaj opisywałem wyniki i projekty grupy Ghelamco: https://www.rynekobligacji.com/2020/04/ghelamco-wyniki-2019-roku/
  Ogólnie sytuacja grupy wygląda bardzo poprawnie. Jednak należy pamiętać, że przy wielkim kryzysie, to najczęściej banki mają hipoteki na biurowcach, a posiadacze obligacji są dopiero następni w kolejce. Jeżeli biurowce musiałyby być sprzedawane np. po 50% ich wartości to dla posiadaczy obligacji kasy może zabraknąć. Nie piszę tego tylko w kontekście Ghelamco, ale ogólnie w kontekście ryzyka obligacji korporacyjnych.

 11. sim

  na obligacje.pl pisali swego czasu że oni z samego najmu są w stanie 30 mln euro wyciągnąć? nawet gdyby nie sprzedawali biurowców, a tak przy okazji – wczoraj the warsaw hub dostał pozwolenie na użytkowanie,

 12. Adrian

  Średnia redukcja 51,30% w ofercie DM Michael/Strom

 13. Anonim

  zapisałem się na te obligacje w michael/strom i noble security.z tego pierwszego dm pieniądze z redukcji mam już na swoim rachunku bankowym.w noble securites nawet jeszcze nie mam na rachunku maklerskim.

 14. darek

  Czy macie już zaksięgowane obl. PP3 w Michael Strom?

 15. MrMrooz

  Nie. Ale wg warunków emisji, wprowadzenie do obrotu na być 20 sierpnia, obstawiam że wtedy pojawia się na rachunku.

 16. darek

  Dzisiaj zostały wprowadzone do obrotu.

 17. Jakub

  Już się na moim rachunku pojawiły.

 18. MrMrooz

  A wczoraj sprawdzałem w warunkach emisji… , teraz też je widzę już.

 19. Lieutenant

  Aktualny kurs na wtórnym rynku wydaje się dość rozczarowujący, biorąc pod uwagę stopę redukcji i porównując np. szaleństwo na ostatniej serii PCX …

 20. ser

  to jest seria która ma 200mln niemal 10x tyle co exol. Wszystko dzieje się wolniej. Na exolu i rokicie te ceny to są nie wiem skąd. Na obligi zapadające za rok 5% stałe i 103%? albo to jakiś fund sobie robi wynik na serii którą ma żeby naciągnąć, bo nie ma uzasadnienia dla tych cen, tym bardziej, że spółki są drenowane dywidendami a kurs zachowuje się jakby to były jakieś papiery o rankingu inwestycyjnym

Skomentuj