Lipiec to kolejny (czwarty z rzędu) dobry miesiąc dla zdywersyfikowanego portfela obligacji. Rezultat miesiąca to +0,48%. Cała marcowa strata została odrobiona i według stanu na koniec lipca wynik od początku roku to 1,3%.

Tak jak pisałem ostatnio, w związku z malejącą liczbą emitentów na Catalyst i malejącymi rentownościami obligacji, zmieniam nieco zasady portfela. Od teraz udział jednego emitenta w portfelu nie może przekroczyć 10% (wcześniej 5%), a także przestaję się przejmować limitami na branżę (albo inaczej, postaram się, aby udział jednej branży nie przekraczał 33% wartości portfela, ale nie jest to „mus”. Zmodyfikowane zasady portfela poniżej:

Zdywersyfikowany portfel obligacji – lipiec 2020 roku

Skład portfela na dzień 31.07.2020 roku wygląda następująco:

Portfel zdywersyfikowany – emitenci
Portfel zdywersyfikowany – emitenci

Oprócz obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego reszta emitentów zachowywała się w miarę stabilnie, a obligacje kilku emitentów (Rokita, Exol, PragmaGO, Arctic Paper) zachowały się wręcz bardzo dobrze. Zeszły miesiąc kończyłem ze sporą gotówką, w tym miesiącu część jej wydałem, ale dokonałem też jednej transakcji sprzedaży. Po kolei:

Zacznę od transakcji sprzedaży. Na początku lipca sprzedałem pozostałą część obligacji BEST BST0922 i nie mam już nic z tego emitenta w portfelu. O powodach już wcześniej pisałem: duże nawarstwienie wykupów plus brak informacji o nowym finansowaniu stały za tą decyzją.

Gotówkę wykorzystałem na zakup (dokupienie) obligacji Victoria Dom VID1122, zakup (dokupienie) obligacji KRUK KRU1121 oraz zakup (również dokupienie) obligacji Dekpol DEK0321. Jak zatem widać, w portfelu nie pojawił się nowy emitent, a wykorzystałem zmianę zasad i zwiększyłem udział wybranych emitentów w portfelu.

Portfel obligacji – skład według branż

Żółtym kolorem zaznaczyłem najważniejsze zmiany:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Portfel obligacji – wynik w lipcu 2020 roku

Tak wyglądają wyniki według miesiąca:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco w 2020 roku wynik portfela wygląda następująco:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I jeszcze wykres portfela od momentu jego utworzenia stworzony w myfund (kliknij aby powiększyć), pokazujący, że wyniki portfela wróciły do “głównego trendu”. 

Wynik portfela od jego utworzenia
Wynik portfela od jego utworzenia

Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie

Tym razem wiele nie napiszę, niewiele się od poprzedniego miesiąca zmieniło, problemy pozostają te same: mało emitentów i niskie rentowności obligacji. Ale trzeba robić swoje 🙂

5 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – lipiec 2020

 1. Jacek

  Przy zmianie na 10% trudno będzie utrzymać „jednoroczny” zysk skoro średnio portfel przynosi 4,8%. Bankructwo jednego oznaczać będzie utratę dwuletniego zysku. Chyba, że dodać dodatkowe ograniczenia. Nie więcej niż 2,5% w jednej serii jeśli mamy większy udział danego emitenta. Wtedy nawet gdyby nie była spłacona taka seria to inne serie można by jeszcze sprzedać i coś odzyskać. W razie kłopotów emitenta i zagrożenia wszystkich serii w jednym momencie sprzedaż całości oznaczać będzie też utratę jakiś 50% czyli do poziomu 5%. Można też ograniczyć udział jeśli emitent jest bardziej ryzykowny. No i lepiej brać serie spłacane w różnych miesiącach (przy tym samym emitencie).

  Teraz dobre ceny są tylko na pojedyncze firmy albo w ofertach pierwotnych ale wtedy trzeba wygospodarować jakieś wolne środki i potem sprzedawać część przydzielonych obligacji wykraczających ponad graniczny udział. Więc w skrajnym przypadku przejściowy udział w portfelu byłby i 25%.

 2. Karol

  Krakowski Bank Spółdzielczy miał 9 milionów straty za 2019 i 17% kredytów zagrożonych, czy biorąc pod uwagę dodatkowo zły wpływ Covid na banki obecnie, nie należy się pozbywać tych obligacji?

 3. Krakowski miał 7 mln zł straty w 2019, a 9 mln zysku w H1 2020 roku. Napiszę parę zdań we wpisie o wynikach głównego portfela obligacji.

  @Jacek, faktycznie muszę zmienić ten zapis w regułach portfela, ryzykuję już sporo więcej niż jednoroczny zysk, aktualne pozostaje to, że nie wejdę w stratę na kapitale.

 4. Lieutenant

  Ja się zapakowałem w SBK1020. Nie widzę ryzyka w tak krótkiej perspektywie.

 5. Karol

  EUC0423 duża promocja, są odważni, którzy to posiadają?

Skomentuj