Z emisją obligacji korporacyjnych wystartowała właśnie spółka KRUK. Rynek obligacji jest już w stanie względnej równowagi, dlatego moment emisji wydaje się dobry. Do tego oferowane oprocentowanie jest atrakcyjne w stosunku do obligacji KRUK notowanych na Catalyst, warto zatem się bliżej przyjrzeć warunkom tej emisji obligacji.

O samej grupie KRUK i jej wynikach napisałem w osobnym wpisie, który znajdziesz w tym miejscu.

KRUK – emisja obligacji korporacyjnych AK1

Poniżej prezentuję podstawowe parametry emisji obligacji korporacyjnych oferowanych przez KRUK.

Data przyjmowania zapisów: 10-23 września 2020 roku. W przypadku przekroczenia dostępnej puli obligacji nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów. Przewidywany termin przydziału obligacji to 25 września 2020 roku. Przewidywany termin wprowadzenia obligacji do obrotu na Catalyst: październik 2020 roku.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat. Wykup obligacji nastąpi 25 września 2025 roku.

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 100 zł, natomiast wartość emisji to 25 mln zł. Od zapisu nie jest pobierana prowizja. Nie ma minimalnego zapisu na obligacje.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 4,8% w skali roku. Odsetki będą wypłacane w okresach kwartalnych.

Cel emisji: finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych. Obligacje nie są zabezpieczone.

Zapisy na obligacje serii AK1 przyjmują następujące domy maklerski: Dom Maklerski BDM, Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ oraz Ipopema Securities. Zapis możesz złożyć w każdym z powyższych, ale jeśli nie masz sprecyzowanej instytucji, to nieśmiało polecam Michael / Ström Dom Maklerski, który jest Partnerem bloga Rynek Obligacji. Link do oferty i zapisów znajdziesz w tym miejscu. A jak przy okazji wypełnisz ten formularz, to trafisz do dedykowanego doradcy, którego gorąco polecam. Dla jasności: nie mam prowizji od DM MS za zapisy na obligacje, ale jak już napisałem ta instytucja jest Partnerem Bloga i dzięki aktywności Czytelników wie, że warto nim nadal być. A poza tym tak po ludzku, to sam korzystam z ich usług i je z czystym sumieniem polecam 🙂 .

KRUK – porównanie rentowności obligacji

Na Catalyst jest wiele serii obligacji korporacyjnych KRUK, najdłuższe z nich zapadają w czerwcu 2025 roku. Poniżej graficzne porównanie rentowności obligacji (YTM brutto) z obecną ofertą (dane za obligacje.pl):

KRUK - porównanie rentowności obligacji
KRUK – porównanie rentowności obligacji

Jeden obraz mówi więcej, niż tysiąc słów 🙂 . Jeżeli ktoś wierzy w spółkę i kupuje jej obligacje, to aktualna oferta wygląda bardzo sensownie.

Emisja obligacji KRUK – podsumowanie

Covid-19 wpłynął negatywnie na biznes grupy KRUK, ale wydaje się, że spółka nieźle sobie poradziła z negatywnymi skutkami wynikającymi z pandemii i lockdown. Dla przypomnienia analizę grupy i jej wyników znajdziesz tutaj.

Warunki prowadzonej aktualnie oferty obligacji są skonstruowane rozsądnie – oferowane oprocentowanie przewyższa rentowność obligacji już notowanych na Catalyst.

Szukając minusów, 5 letni okres inwestycji, w dobie niepewności co do dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa jest to jednak jakieś ryzyko związane ze spółką. Stała stopa procentowa jest dobra, gdy spadają stopy procentowe i WIBOR, natomiast gorsza w środowisku rosnących stóp procentowych. Trudno przewidzieć jak sytuacja się będzie zmieniać w najbliższych 5 latach, choć obecnie chyba mało kto przewiduje wzrosty stóp procentowych – wysokie zadłużenie poszczególnych krajów wymaga niskiego oprocentowania, inaczej po prostu nie będą w stanie go obsługiwać.

Jak zwykle każdy z Czytelników musi samodzielnie wyważyć, na ile atrakcyjna jest dla niego oferta pod kątem relacji zysku do ryzyka.

Udanych Inwestycji!

11 komentarzy - “KRUK – emisja obligacji seria AK1

 1. kazimierz figiel

  ……A poza tym tak po ludzku, to sam korzystam z ich usług i je z czystym sumieniem polecam 🙂 .Panie Remigjuszu lubię Pana, ale tak po ludzku to mam akuratnie trochę inne zdanie.

 2. KC

  Mam spore wątpliwości co do wchodzenia w te obligacje (porównanie do GetBack):
  – w GetBack syf już wypłynął w KRUK jeszcze nie
  – GetBack ma 600 mln zadłużenia do spłaty, KRUK z samych obligacji 1,4 mld zł + kredyty
  – KRUK ma starsze wierzytelności bo w 2017-2018 wszystko skupował GetBack a Kruk od 3 lat praktycznie nic, co będzie coraz większym problemem

  Zagrywki zarządu na buy-back po cenie 3x rynkowej czy rekomendacja na ponad 300 zł tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że dobrze to już było.

 3. @KC, wałek GetBack spowodował, że nieufność do branży będzie nam długo jeszcze towarzyszyła. I oczywiście można się na to powoływać, ale w GetBack mieliśmy do czynienia ze świadomym oszukiwaniem, a KRUK jednak jest wiele lat na giełdzie i trudno mu zarzucić brak transparentności.

  Zagrywka zarządu, czyli buy-back po cenie 3x rynkowej to nie jest nic złego. Buy back to odpowiednik dywidendy, podobnie np. działa Quercus.

  https://portalanaliz.pl/analiza/118/Dywidenda-czy-skup-akcji?
  „Jak widać taki skup akcji (buy-back) to de facto odpowiednik dywidendy dzięki któremu zyskuje się nieznacznie przesuwając termin płatności podatku. Zysk dodatkowy uzyskuje się kosztem tych, co nie przystąpili do skupu.”

  I na koniec zalinkuję do analizy KRUKa zrobionej przez analityka, którego bardzo cenię, Pawła Bieńka ze StockWatch. „Pokrywa” on analitycznie KRUKa od wielu lat:
  „Pomimo zawirowań dług Kruka wydaje się wciąż bezpieczny, a sama spółka mocno konserwatywna.”
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-413498_KRUK.aspx#413498

  Co do wyceny, to ostatnio DM mBanku wydał rekomendację Kupuj z ceną docelową 183 zł
  https://comparic.pl/bm-mbank-kruk-z-rekomendacja-kupuj-oraz-cena-docelowa-akcji-na-18317-zl/

 4. Panie Kazimierzu, ja oczywiście wyrażałem swoje zdanie, a pozwoliłem sobie je wyrazić publicznie, bo od kliku innych osób też słyszałem pozytywne opinie. Przykro mi, że jest Pan niezadowolony z ich obsługi, może warto wtedy zawnioskować o zmianę doradcy (jeżeli w tym jest problem)? Pozdrawiam

 5. KC

  @Remigiusz Iwan, dziękuję za komentarz, sam zastanawiam się nad zakupem tych obligacji, przyjrzę się podanym linkom.

 6. Obligi

  Jaką przewidujesz redukcję?

 7. Nie mam pojęcia, kilka domów maklerskich sprzedaje te obligacje więc zakładam, że jakaś będzie. Ja wchodzę większością wolnych środków, nawet jak redukcji nie będzie, to zakładam, że obligi na Cat będą notowane powyżej nominału.

 8. Piotr Ćwiek

  Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, Załóżmy na przykład w kwartał spadek rentowności obligacji do 4.5% wtedy po kwartale wycena będzie w okolicach 101.2%. 2.4% brutto w 3 miesiące brzmią lepiej niż dobrze zwłaszcza na IKE które wygląda jakby było stworzone do tego sportu.

 9. obligi

  Spora redukcja, wiadomo kiedy zwrócą resztę wpłaconej kwoty?

 10. z DM MS już w piątek popołudniu zleciłem przelew kasy na mój podstawowy r-k

Skomentuj