W sierpniu portfel zarobił 0,7%, narastająco za ostatnie 12 miesięcy jest 6,34% na plusie. Pod kątem wyników sprawa zatem wygląda w porządku, nie ma śladu po marcowym krachu. Natomiast systematycznie zmniejsza się liczba emitentów w portfelu, zatem rośnie w nim koncentracja spółek i przekraczane są limity, które kiedyś sobie zakładałem (10% na spółkę). Wzrasta też kwota gotówki, którą coraz trudniej jest sensownie zainwestować. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w sierpniu 2020

W sierpniu portfel zarobił 0,7%, bardzo dobry wynik jak na standardy Catalyst:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco też jest całkiem w porządku:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w sierpniu 2020 roku

Poniżej alfabetyczna lista transakcji, których dokonałem w sierpniu.

Sprzedałem kupowane miesiąc wcześniej obligacje Dekpol DEK0321 inkasując przyjemną stopę zwrotu.

Sprzedało się nieco obligacji Echo Investment ECH0721.

Dokupiłem obligacji HB Reavis Finance HBS0421.

Sprzedała się jedna sztuka obligacji I2 Development I2D0321, we wrześniu nastąpi wcześniejszy wykup pozostałych obligacji.

Ceny obligacji KRUKa zmierzały w górę, w związku z czym zrealizowały się zlecenia sprzedaży na KRU0621 i KRU0921.

Dokupiłem obligacji Lokum Deweloper LKD0621. Wpisując ilość do zakupu pomyliłem się i wpisałem więcej niż planowałem, ale zostawiam tą nadwyżkę, bo rentowność dobra, a i do tej pory spółka z reguły wykupywała obligacje przed czasem.

Wraz ze wzrostem ceny sprzedała się kolejna partia obligacji Pragma Faktoring PRF1021.

Zmniejszyłem udział w portfelu obligacji Victoria Dom, sprzedając część VID1122.

W ostatnich dniach sierpnia zakupiłem także poza rynkiem Catalyst (poprzez Dom Maklerski Michael / Strom) obligacje White Stone Development. Póki jednak nie są przeniesione na główny rachunek to nie wykazuję ich w zestawieniu (w zestawieniu jest gotówka). Przy okazji przypominam, że DM Michael / Strom jest Partnerem bloga Rynek Obligacji, a oprócz emisji publicznych prowadzą także „prywatne” oraz mają oferty z „rynku wtórnego” – polecam ten wpis.

Jeżeli chcesz być bardziej na bieżąco z moimi transakcjami na rynku, a co ważne z ich motywacją, a przy okazji bliżej poznać ocenę spółek – emitentów obligacji – zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego z dostępem do Forum Obligacji.

Skład portfela obligacji korporacyjnych sierpień – emitenci

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Kiedyś lista powyżej była znacznie dłuższa… Widać też efekt „grubego palca” na Lokum Deweloper.

Rentowność brutto portfela spadła do 4,5% (5,2% miesiąc wcześniej), co pokazuje, że kolejne miesiące już raczej nie będą dobre dla wyników portfela…

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda tak:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Portfel w zdecydowanej większości oparty na deweloperach…

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji – Strefy
Portfel obligacji – Strefy

Wykres pokazuje ryzyko według ewentualnych problemów z wypłacalnością emitenta. I pod tym kątem nie wygląda źle. Natomiast nie pokazuje rosnącego ryzyka koncentracji poszczególnych emitentów oraz branż. Jeden wykres wyżej widać wyraźnie, jak deweloperzy komercyjni i mieszkaniowi zdominowali skład portfela.

Portfel obligacji – podsumowanie

W wakacje mieliśmy kilka publicznych emisji obligacji z całkiem fajnym oprocentowaniem: Arche, Ghelamco i Victoria Dom czy i2 Development. Po wakacjach z reguły rosła chęć firm do emisji nowych obligacji lub refinansowania wcześniejszych. Zobaczymy co nam przyniesie wrzesień i czy ewentualne oferty obligacji będą nadal podobnie atrakcyjne, jak te wrześniowe…

Udanych inwestycji!

7 komentarzy - “Portfel obligacji – sierpień 2020

 1. Lieutenant

  Ciekawym walorem o przyzwoitej rentowności wydaje się być CCC0621, choć z pewnością nie powiększyłby „strefy relaksu” ani „strefy spokoju” …

 2. Karol

  wczoraj Euco przedstawiło bardzo dobre wyniki za pierwsze półrocze 2020, od pewnego czasu ich działalność rozszerzyła się o pozwy w sprawach kredytów bankowych, byłem przekonany, że dzisiaj obligacje zanotują wzrost a tu niespodzianka, dalej jest chętny do sprzedaży po 70%, korci mnie, żeby dokupić ale moją niepewność budzi to, że cena jest aż tak atrakcyjna, biorą co prawda z prawej ale wciąż wystawiane są nowe pakiety, teoretycznie to wszystko jest w porządku, dobre wyniki, niedawny wykup większości i udane rolowanie pozostałych obligacji, akcje drożeją ponad 11%, ma to ktoś czy wszyscy omijacie szerokim łukiem?

 3. Adrian

  CCC może bym rozważył przy rentowności 15%, a EUCO ma długi okres do wykupu, myślę że będzie okazja kupić jeszcze taniej. Ale ogólnie po wtopie z Kancelarią Medius staram się unikać potencjalnych bankrutów 🙂

 4. Lieutenant

  Dlatego nie nie rozważam nigdy papierów o rentowności 15 % 🙂

 5. Karol

  obligacje ccc miały wyższą rentowność w kwietniu niż 15%, obecna oferta kupna to rentowność znacznie powyżej 20%

 6. Lieutenant

  Wczoraj nie było chętnych do oddawania po tej cenie. Przy obrotach około 53 tys. rentowność netto poniżej 6 %. Myślę, że, to co działo się w kwietniu nie jest podstawą do sensownych wniosków na temat jakichkolwiek walorów z Catalyst.

 7. Karol

  EUC0423, wzięli już ponad 3 tysiące z prawej strony, ogółem są 23572 obligacjie, biorąc pod uwagę, że obejmowało je 14 inwestorów to pakiet z którego wychodzi któryś z nich powinien być na wyczerpaniu

Skomentuj