W sierpniu sytuacja na rynku wyglądała już dużo spokojniej, dzięki czemu zdywersyfikowany portfel obligacji zanotował zysk 0,43%. Od początku roku wynik wynosi 1,72%, a 12-miesięczny rolujący rezultat to 3,71%. W sierpniu w portfelu niewiele się działo, jedyna transakcja to dokupienie obligacji Ghelamco.
Zgodnie z tym co pisałem poprzednio, poluzowałem zasady portfela, udział jednego emitenta nie może przekroczyć 10% wartości portfela (wcześniej 5%), a udział jednej branży nie powinien przekraczać 33%:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – sierpień 2020
Skład portfela na dzień 31.08.2020 roku wygląda następująco:
Nowy nabytek sierpniowy, to obligacje Ghelamco Invest GHE0124. Na liście powyżej widać, że są już emitenci z 5 tys. zł udziału w portfelu (a więc blisko 9%) tacy jak właśnie Ghelamco, Victoria Dom i Dekpol. 4 tys. zł (7%) stanowi udział KRUKa i Lokum Deweloper.
Zgodnie ze strategią portfela żadnych gwałtownych ruchów nie przewiduję, chociaż patrząc na rentowności obligacji Alior Banku, Pekabex i Voxel powinienem pozbyć się ich z portfela. Mimo tego przewidywana rentowność portfela (przy założeniu trzymania do wykupu) wynosi 4,8% rocznie więc nie jest źle…
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
Niestety miesiąc temu popełniłem błąd w przypisaniu kilku spółek do branż, stąd w tym miesiącu, mimo w praktyce jednej zmianie (Ghelamco za gotówkę) powyższy wykres pokazuje kilka innych roszad.
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:
Portfel obligacji korporacyjnych – wynik w sierpniu 2020 roku
Wygląda następująco:
I narastająco w 2020 roku wobec ubiegłych lat:
I jeszcze wykres portfela od momentu jego utworzenia stworzony w myfund (kliknij aby powiększyć), pokazujący, że wyniki portfela wróciły do “głównego trendu”.
Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie
Nic nowego nie napiszę, oby dalej w kolejnych miesiącach było spokojnie.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Udanych inwestycji!